Kuma voegt zich bij favorieten 31 zijn laatste wielerkoersen Dimitri Verhulst Tom Boonen een dikke vijftien jaar de hogepriester geweest." 'Hij heeft een geweldige rug' „Boonen reed prominent voor aan in zijn eerste Parijs-Roubaix als snotneus bij het team van Lance Armstrong. Werd toen ge klasseerd als de nieuwe Johan Museeuw. Maar hij wilde ge woon Tom Boonen zijn, zoals een beginnend schrijver die de nieuwe Hugo Claus wordt ge noemd ook zo snel mogelijk zich zelf wil zijn. „Een zeer genereuze kopman, niet te beroerd voor anderen te werken. Een heel mooie renner met een katachtige stijl. Fantas tisch is hem te zien bij het aan trekken van een sprint of het dichtrijden van een gat. Hij heeft een geweldige rug. En tot nader order bovendien gevrijwaard ge bleven van dopingperikelen. Ja, hij heeft een keertje aan de co caïne gezeten, maar daar gaat een mens niet harder van fietsen." „Heb ooit weieens twee Duvel tjes met hem gedronken. Ja, tot grote frustratie van fanatieke wielertoeristen drinken de kam pioenen wel alcohol. Zondag, tij dens de mooiste televisiedag van het jaar, gaan we hem voor het laatst over de wegen in Vlaande ren zien rijden. Ik verwacht niet dat hij een leegte achterlaat. We hebben Greg Van Avermaet en de uit de dood herrezen Philippe Gilbert nog, maar de betekenis van Boonen is onmiskenbaar dankzij zijn rijke carrière. Hij heeft ons prachtige overwinnin gen geschonken. In de koersen die dicht bij het Vlaamse wieler- hart liggen. Door de wind, over de kasseien. Wielrennen is bij ons religie. En van die religie is Wilfried Peeters 'Altijd de aanraakbare Tom gebleven' Als er één man is die de Belgische volksheld van dichtbij heeft zien opkomen, is het Wilfried Peeters wel. Dorpsgenoot, vriend van zijn ouders, collega-wielrenner en daarna jarenlang diens ploeg leider. „Ik zag al vroeg dat hij hard kon fietsen, maar had nooit gedacht dat hij zou uitgroeien tot de kampioen die hij is geworden. De kleine Tom was wel een vech- tertje. Zijn vader wilde hem be schermen, want hij kreeg veel op zijn donder in de jeugd. Bij de amateurs moest hij in zijn eentje tegen Herman Frison en Dirk De Mol rijden. Daar is hij sterker van geworden." Als ploegleider van Quick Step ziet hij de magnetische waarde die Boonen uitoefent op 'het volk'. „Een Tour met of zonder Tom, dat was voor ons een wereld van ver schil. De hoeveelheid mensen en journalisten, telkens weer, niet normaal. Soms heb ik het gevoel dat heel België zich aan hem vast klampt. Hij heeft iets gedaan waar alle jongetjes in dit land van dro men, maar hij is altijd de aanraak bare Tom gebleven." „De media-aandacht die dit jaar is losgebarsten zegt alles. Er worden gazetten volgeschreven. En elke ochtend zijn de mensen opnieuw benieuwd. Hoe het met hem gaat, hoe hij heeft geslapen, wat hij heeft gegeten, hoe zijn vorm is. Er is nog nooit een inter view geweest waarin hij geen zinnige dingen heeft gezegd. Niets dan respect." De organisatie mikt met acht lopers die al eens een marathon hebben gewonnen op een spannende én snelle race. Abera Kuma (foto), de Ethiopiër die in 2015 de snelste was op weg naar de Coolsingel, is aan „Dames? Dames", klinkt het schel vanachter een grote lens. Of de langharige, hooggehakte vrouwen met hun in strak lycra gehulde li chaam even tegelijkertijd de kant van de fotograaf op willen kijken. En niet naar een van zijn tien col lega's. Nee, dan Max Verstappen, de man waar de vier vrouwen dicht tegenaan staan. De coureur (19) is duidelijk geoefend. Rustig gaat zijn blik tijdens de perspre sentatie van de Jumbo racedagen van camera naar camera. In de we reld van Verstappen zijn derge lijke scenario's normaal. Dat geldt voor de media-aandacht die bij Formule 1 hoort. De Limburger slaat aan beide kanten een arm om twee vrouwen heen en lacht naar de camera's. „Ik groeide ermee op, ik weet niet beter." Terug naar een half uur daar voor. Een exclusieve persdag met Verstappen gaat als volgt: eerst zegt presentator Olav Mol iets over het evenement dat in mei voor de tweede keer in Zandvoort plaatsvindt. Hoe mooi dat wel niet is, hoe bijzonder, en hoeveel zin de organisatie erin heeft. Verstap pen wacht ondertussen in een an der kamertje. Vervolgens komt sponsorende topman Frits van Eerd aan het woord - bepaald geen onbekende en onbelangrijke man in de sportwereld. Verstap pen blijft in het kamertje. GP van Nederland? Daarna is het tijd voor de direc teur van circuit Zandvoort en te vens prins; Bernhard van Oranje. Hij vertelt over de hoop dat de Grand Prix ooit naar Nederland komt, een hoop die ook bij Ver stappen leeft, maar hij nu nog niet als reëel ziet. Van Oranje: „We on derzoeken de haalbaarheid en aan het einde van het jaar is die studie afgerond." Maar hoe belangrijk andere mensen ook zijn, uiteindelijk draait het vandaag maar om één persoon: Verstappen die de ruimte binnen stapt. Ogenschijn lijk is hij de meest ontspannene van het stel. Linkerhand in de broekzak. In de rechterhand een microfoon. Vijf dagen eerder was Verstap pen nog in Australië. Een dag ge leden verbleef hij in het Engelse Milton Keynes, voor een training in een racesimulator in de fabriek van Red Buil, nu staat Verstappen in een afgesloten zaaltje van een Foodmarkt in Veghel. Op luttele meters afstand van het schap met verse vis, de Aziatische wokpro ducten en het winkelend publiek. Ooit was het aantal Nederlandse Fi-verslaggevers op één hand te tellen bij een nationaal evene ment. Sinds Verstappen zijn op wachting maakte is dat anders. De uitnodigingen zijn vooraf per soonlijk en aan een kleine groep verstrekt, de populariteit van Ver stappen is simpelweg te groot. En dus staan er 'slechts' een stuk of vijftig interviews op het pro gramma. Met de Nederlandse sportpers, maar ook het Jeugd journaal en RTL Boulevard. Sommige mensen mogen hem later op de dag langer spreken, het gros van de pers moet het doen met een paar minuten per per soon, vanaf de zijkant nauwkeurig getimed door een manager. 'Maxmania' wordt de drukte rondom Verstappen ook wel ge noemd. Mediatraining kreeg Ver stappen nooit. Althans, niet offici eel. Omgaan met de media was deel van zijn opvoeding, op zijn twaalfde nam vader en oud-cou reur Jos zijn zoon al mee naar zijn eigen interviews. 'Blijkbaar wel, hè' Verstappen jr. is daardoor ook niet snel te betrappen op een incorrect antwoord of onhandige opmer king. Jetlag of niet, de groene ogen blijven scherp. Als Mol in het alge mene praatje zegt: „Maar jij legt de druk altijd hoog bij jezelf', ver betert Verstappen hem direct: „Niet de druk, maar de lat." En op de vraag of hij met zijn drukke reisprogramma wel tijd heeft voor iets als 'de Jumbo racedagen driven by Max Verstappen', zegt hij: „Blijkbaar wel, hè?" Gevolgd door een spottend lachje. Dergelijke evenementen leveren ook zo z'n mooie herinneringen op. De merkwaardigste vraag een jaar geleden? Of hij zijn handteke ning in een paar paspoorten wilde zetten. „Ik weet niet of zoiets mag, heb het wel gedaan." En wat scheelt: al beantwoordt hij soms vijftig keer dezelfde vraag, het ver veelt nog niet. Hoeveel irritante vragen hij in zijn soms zo geregis seerde leven al kreeg? „Ik heb er nog geen gehad." Ronde van Vlaanderen 2017 het rijtje prominenten toegevoegd. Kuma heeft een persoonlijk record van 2.05.56 op zijn naam staan. Dat maakt hem samen met de Kenia- nen Marius Ki- mutai (2.05.47) en Laban Korir (2.05.54) op pa pier de favoriet voor de zege. Hij zal zich wil len revancheren voor de marathon van Dubai waar hij op moest geven na een val. Ver der zal de Keniaanse steeple chase- specialist Paul Koech zijn de buut op de ma rathon maken. De winnaar van het brons op de Olympi sche Spelen van 2004 maakt de overstap naar de langere af standen op de weg wegens hardnekkige knieklachten. zaterdag 1 april 2017 wielrennen' schrijver Maxmania op de automatische piloot ploegleider De kopgroep in de NN Marathon Rotterdam zal zich morgen rich ten op een schema van 2 uur en 5 minuten. Pim Bijl Rotterdam Max Verstappen was gisteren even in Nederland voor een exclusieve persdag. Het le verde een heuse 'Maxmania' op in Veghel. Lisette van der Geest Veghel Hellingen 1 Oude Kwaremont 2 Kortekeer 3 Eikenberg 4 Wolvenberg 5 Leberg 6 Berendries 7 Tenbosse 8 Muur-Kapelmuur 9 Pottelberg 10 Kanarieberg 11 Oude Kwaremont 12 Paterberg 13 Koppenberg 14 Steenbeekdries 15 Taaienberg 16 Kruisberg 17 Oude Kwaremont 18 Paterberg Kasseistroken A Lippenhovestr. B Paddestraat C Holleweg D Haaghoek E Mariaborrestr. ÏAntwerpen Oudenaarde Geraardsbergen Ruien Ronse 101ste editie - zondag 2 april - 260,8 km Mobil Oj Tussen de 50 interviews met nationale én international pers, poseert Verstappen net zo gemakkelijk voor de vele fotografen. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31