II II 27 710114 003652 nen een dag alweer vergeten. Ajax is altijd slecht geweest in het eren van helden. Met Piet Keizer stond ik ooit voor de deur van het spelershome van De Meer. Mooi dat die suppoost Piet Keizer niet binnenliet." Van Egmond: „Jou ook niet?" Mulder: „Nee. Maar dat is wat anders. Ik heb bij Ajax gespeeld, maar heb me altijd een Anderlecht-speler gevoeld. Met mij is bij Ajax de neergang inge zet, zeg ik altijd. Ik was nog niet bin nen, of we verloren in de eerste ronde van CSKA Sofia. Hadden ze net drie Europa Cups gewonnen! Nee, dan Piet Keizer. Een icoon van de club." Van Egmond: „Het zegt ook wel weer iets dat er nog nooit iemand over een Coen Moulijn-stadion is be gonnen. Dat is bij Feyenoord totaal geen thema. De Kuip is gewoon De Kuip. Het stadion overstijgt alles." Mulder: „Ja, mooi gezegd. Ik vind dat intrigerend hoor, wat voetbal los kan maken. Een warm clubgevoel erva ren. Ik vind dat prachtig." Van Egmond: „Feyenoord is denk ik de meest Zuid-Amerikaanse club van Nederland. Die hysterische aanbid ding. De latente liefde. De stress ook. Ik heb er twaalf jaar rondgelopen, dus ik weet wel een beetje wat het te weeg kan brengen. Op dinsdag denk je bij Feyenoord: Dit is echt de groot ste club van Europa. Het Celtic van Nederland. En op woensdag denk je: bij de F-jes van Barendrecht hebben ze het beter voor elkaar." Kluun: „Dat sentiment rond Feyen oord is mooi, hoor. Maar richting Ajax lijkt het soms wel haat. Jammer wel. Beangstigend soms. Andersom leeft dat helemaal niet zo." Van Egmond: „Jongens zoals Fraser en De Wolf gingen vroeger met de hele club op stap aan het Feidseplein, op maandagavond. Is andersom on denkbaar. Ik zie hier al twintig Aja- cieden op het Stadhuisplein lopen..." Mulder: „In de jaren 70 gingen wij al via een sluiproute naar de Kuip. Heel kneuterig nog, maar toch. We liepen gewoon tussen de mensen door naar de bus, maar ook toen al was de riva liteit groot." Kluun: „Absoluut niet. Zelfspot is bij Ajax een volstrekt onbekend feno meen." Van Egmond: „Feyenoorders kunnen zichzelf en de club goed relativeren, maar alleen onderling. In Rotterdam werd er heel hard gelachen toen heel de stad dacht dat Feyenoord George Best had gekocht. Bleek het uiteinde lijk om Clyde Best bleek te gaan, een wat onhandige kleerkast uit Ber muda. Maar richting buitenwereld werkt dat juist niet zo. Integendeel. Dan mag er niemand aan Feyenoord komen." Kluun: „Wel in de zin dat ze heel ver schillend zijn qua karakter en uit straling. De contrasten zijn heel groot. Dat maakt die Klassieker ook zo mooi. Tegelijk is Ajax niet écht een afspiegeling van Amsterdam, althans, op de tribunes. Feyenoord bijvoor- Kluun: „Cruijff is altijd haat én liefde geweest. Ook onder Ajacieden, in verschillende periodes. Dat jaar dat hij naar Feyenoord ging alleen al, in 1983/84. Puur rancune! Daar zit ook een mooi boek in, hoor." Mulder: „Ik heb dat altijd zo raar ge vonden. Cruijff die naar Feyenoord ging, als hét symbool van Ajax. Ik heb nooit begrepen waarom hij dat deed." Van Egmond: „Ook wel weer mooi, toch? Dat hij meteen kampioen werd. Dat hij het allemaal nog waarmaakte ook." Mulder: „Nou en? Kom op, zeg. Alsof de grootheid van Cruijff afhangt van een kampioenschapje meer of min der. Nee. Had-ie niet moeten doen." Mulder: „Het is onbegrijpelijk, vooral ook omdat de naam 'Arena' helemaal niets waard is. 'De Kuip', dat is iets voor altijd. De Arena is iedereen bin- Kluun: „Ja, maar toch. De beste ver halen gaan nooit over het spel zelf. Bij Ajax zit de schoonheid van ouds her juist in het spel. Daar kun je best over schrijven natuurlijk, maar niet te lang graag." Van Egmond: „Feyenoord heeft ook een ander soort helden. Supporters van Feyenoord houden het meest van mensen die gewoon op henzelf lij ken. De Goey, Kiprich. Coen Moulijn had dat ook. Die had niet alleen een kledingwinkel, hij stond er ook zelf in als verkoper. Een lieve man. Stond ook heel dicht bij de mensen." Mulder: „Moulijn, dat was wat Gar- rincha voor de Brazilianen was. Die bijnaam zou ook heel goed bij Coen passen: 'De vreugde van het volk." Van Egmond: „Eigenlijk is Van Ha- negem één van de weinige Feyenoor ders die voldoet aan de kenmerken van een typische held. Hij is ook één van de weinige oud-spelers die echt uitgesproken is trouwens, ook als het over Feyenoord gaat." beeld is veel multicultureler. Daarin herken je veel meer de grote stad." Van Egmond: „In de Kuip kun je een Surinamer, een Marokkaan en een Molukker naast elkaar zien staan. En die zingen dan over Joden enzo. Maar Feyenoord is tegelijk ook een club van de regio. Capelle, Barendrecht. Ook de media bij Feyenoord zijn vaak regionaal van inslag, net zo fatalis tisch als de fans vaak. Dat is ook bij zonder, vind ik: Feyenoord is groot en provinciaals tegelijk." Mulder: „Anderlecht heeft dat ook. Dat heeft een heel mondain, Brussels imago, maar is eigenlijk een club van veeboeren met een kleine mentali teit. Constant Vandenstock: een heel lieve, bescheiden Belg." Kluun: „Feyenoord is ook veel min der hard dan je denkt, volgens mij. Laatst in de Kuip, toen er 'We wor den kampioen' werd ingezet in een bepaald vak. Dat de rest van het vak dan gelijk van 'sssst' doet. Die angst en twijfel. Bijna lief." Mulder: „Ja. Die goal van Vilhena in Heerenveen. Daar zat wel alles in. Daar sprak iets uit van: hier met die bal. Ik ga 'm erin schieten, want dan worden we kampioen. Technisch heel knap ook, trouwens." Kluun: „Zelfs Ajacieden gunnen Fey enoord deze titel. Ze verdienen het gewoon. Geen discussie." Van Egmond: „Zeg dat maar niet te hard. Feyenoorders willen dat niet horen, ze zullen dat als een beledi ging opvatten." Kluun: „Eerlijk is eerlijk, voor het boek zou het beter zijn als het alsnog misgaat. Maar dat moeten we ze maar niet aandoen. Er zijn veel belangrij kere dingen dan een goed boek." Feyenoord is de meest Zuid Amerikaanse club van ons land Met mij is bij Ajax de neergang ingezet, zeg ik altijd. Ik was nog niet binnen, of we verloren in de eerste ronde van CSKA Sofia BON POLEPOSITION zaterdag 1 april 2017 PC MORGEN 14.30 UUR AMSTERDAM ARENA Dennis Bergkamp zei ooit: 'Clu bliefde is het gevoel dat je ergens thuishoort.' Herkennen jullie dat? Feyenoorders kunnen zichzelf weer wél relativeren, toch? Of schuilt er in Ajax ook een vorm van zelfspot? In hoeverre zijn Ajax en Feyenoord een afspiegeling van respectieve lijk Amsterdam en Rotterdam? opperheld, een cultureel icoon. Over hem zijn niet voor niets tal loze boeken geschreven, een aan tal heel goede ook. Dat er nog altijd geen Johan Cruijff-stadion is in Amsterdam, wat zegt dat? wordt wel erg vaak gecultiveerd, zowel in Rotterdam als in Amster dam. Cruijff is in Nederland een soort Maar jullie verwachten toch ook wel dat Feyenoord nu kampioen wordt? - Michel van Egmond (49) Bekend van de bestsel lers Kieft en Gijp. Werkte twaalf jaar lang voor De Feyenoord- krant en publiceerde vorig jaar een verhalen bundel over Feyenoord: De Snor van József Ki prich. Voorspelling: 1-1 -Jan Mulder (71) Oud-speler van Anderlecht en Ajax. Tevens schrijver en co lumnist voor onder meer Else vier en De Volks krant. Publi ceerde meerdere boeken. Voorspelling: 1-1 O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Albert Heijn, Blz., Bruna, Cigo, Jumbo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Vivant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27