Dirk Kuy 26 SJOERD MOSSOU DE KLASSIEKER AJAX-FEYENOORD De Klassieker is de meest beschreven sportwedstrijd van Nederland, maar waarin schuilen precies de literaire en romantische kanten van Ajax-Feyenoord? Welke van beide clubs is het best in verhalen en anekdotes te vangen? Drie voetbalgekke schrijvers Kluun, Michel van Egmond en Jan Mulder over de tegenstellingen tussen de Amsterdamse en Rotterdamse club? Column Van het Feyenoord-team dat in 1993 kam pioen werd, is al vaak beweerd dat het een typisch 'Appie Happie-elftal' betrof. Lo gisch ook wel: nooit in de geschiedenis kende één voetbalselectie zo krankzinnig veel stripfiguren als het Feyenoord van destijds. Van József Kiprich tot John de Wolf, van Mike Obiku tot Regi Blinker, van Ed de Goey tot John van Loen. Dick Bruynesteyn had het zelf niet kun nen verzinnen, sterker nog, vergeleken bij dit Fey enoord was zijn 'Taaie Tijgers'-team een tamelijk kleurloos zooitje. Zelfs Peter Bosz leek in die jaren op een stripfi guur, met een krullenbos zo groot als een jaren 70- discopruik. Willem van Hanegem was de Appie Happie-trainer en dan had je ook Ruud Heus en Gaston Taument nog, om de catalogus der kekke kapsels helemaal compleet te maken. cardo Cruz en Paultje Bosvelt ook niet te ver smaden. En je had Don Leo Beenhakker uiter aard: ook een voortref felijke Appie Happie- Langsde trainer meetlat van de moeten di^Klas" sieker van zondag nog Appie Happie- maar afwachten na- index scoort tuurl,ijk' maarlangsde meetlat van de Appie dit FeyenOOrd Happie-index scoort oon Irranno het huidige Feyenoord een, laten we zeggen, Onvoldoende krappe voldoende. Iets te veel ideale schoonzonen, de trai ner incluis, maar ook weer niet totaal kleurloos. Jan-Scharie: goede, droogkomische bijnaam. Rick Karsdorp misstaat niet als de moderne variant op Ruud Heus (alias Sjakie Strijkijzer). Eljero Elia: de Vrolijke Flierefluiter. Eric Botteghin is een prima anti-held in de geest van Henri Bui tenzorg. En Tonny Vilhena draagt een kapsel dat zelfs in 1993 nog niemand verzonnen had. Maar het belangrijkste: Feyenoord heeft de voetballer die het meest op Appie Happie zélf lijkt. Zelfde blonde kapsel. Zelfde montere hoofd. Zelfde geblokte lichaam. Beetje dezelfde manier van voetballen ook, als onvermoeibare krachtpat ser die het liefst rechttoe rechtaan op doel schiet. Van Dirk Kuyt durf ik te beweren dat hij ook moei teloos de Tour de France zou kunnen winnen, net als Appie Happie ooit deed, al was dat dan op een tandem, samen met Joop Zuremelk. Dirk doet zelden een schokkende of schijtlollige uitspraak, maar dat deed Appie Happie ook niet, want die had het te druk met bananen eten en naar de meisjes kijken. Bij Kuyt meen ik de laatste maanden soms een soort angst te bespeuren. Nu hij niet meer ie dere wedstrijd in de basis staat, is Dirk bang dat dit misschien niet 'zijn' titel wordt, of dat we zijn sta tus van boegbeeld in twijfel trekken, zo vlakbij de Coolsingel. Dat we over tien of twintig jaar een soort kantte kening achter zijn naam zullen plaatsen, omdat hij na de winterstop niet altijd onomstreden was. Onzin natuurlijk. Dirk Kuyt is de Appie Happie van dit Feyenoord in hoogsteigen persoon, de blonde roerganger, het gezicht dat voor altijd ver bonden zal zijn aan dit voetbalseizoen. Als het iemands landstitel wordt, dan toch echt die van Dirk, blonde visserszoon uit Katwijk. Team Victorie stopt Reijns beëindigt carrière an Mulder spreidt de armen in hotel PincofFs, vlakbij de Maas, op de Kop van Zuid in Rotter dam. Buiten schijnt de lente zon, de oud-voetballer komt binnenlopen, rechtstreeks vanuit Brussel. „Pwaooaah!", zegt Mulder; een kreet van verrukking die alleen hij beheerst, van onderuit de Gro ningse keel. „Ik rijd hier net over die bruggen door de stad. Wat een pracht hè. Wat een stad! Pwaooaah!' We hebben in Rotterdam afgespro ken voor dit gesprek, vooral vanuit logistiek en praktisch oogpunt. En dus gaat het eerst over de stad van Feyenoord, koploper in de eredivisie, morgen tegenstander van Ajax. Kluun, Ajax-supporter en woon achtig in Amsterdam: „Rotterdam mers geloven dat vast niet, maar wij kijken met bewondering naar hoe dat hier gaat. Zitten wij al jaren met die Noord-Zuidlijn te hannesen, hebben ze in Rotterdam het ene na het an dere prachtige gebouw neergezet." Van Egmond: „Rotterdammers zijn zo trots op hun stad, hè. Nico Dijks hoorn kan daar prachtig over schrij ven: over een wandeling door Rotter dam, met trotse Rotterdammers." Kluun: „Feyenoord. Geen twijfel mo gelijk." Van Egmond: „Elke grote Ameri kaanse sportschrijver zal zeggen dat je de beste sportverhalen in de kleed kamer van de verliezer vindt. Histo risch gezien was dat meestal Feyen oord." Kluun: „Feyenoord heeft de snik, het drama, de tragiek. Ajax nauwelijks. En als je over de heroïsche kant van De contrasten zijn heel groot. Zelfspot is bij Ajax een volstrekt onbekend fenomeen sport wilt schrijven, of over helden, dan is het veel boeiender als die held ook weet wat verliezen is. Dat de held zich heeft opgericht, als een soort Harrison Ford." Mulder: „Sorry, maar ik proef hier toch een generatiekloof, hoor. Ik as socieer Feyenoord helemaal niet zo met tragiek of met verliezen. Als kin deren in Groningen groeiden wij op met de Droom van de Kuip. Feyen oord, dat was glamour, hoor. Dat fan tastische, fenomenale stadion. Die grasmat! Och, jongens, ik heb daar een paar keer mogen spelen hè. Kip- pen-vel. Zo mooi." Kluun: „Laatst heb ik 'De Coup van CruijfF' nog zitten lezen. Ook een goed boek hoor, maar dat is meer een soort bankendrama. Dat is soms alsof je over de val van ABN-AMRO zit te lezen. Captains of Industry. Corpo rate gedoe. 'De Coolsingel bleef leeg', dat is veel meer puur voetbal. Een volksverhaal." Mulder: „De Coolsingel. Wat een prach-tig woord ook hè. Je moet er toch niet aan denken dat het gewoon De Brink had geheten? De Brink bleef leeg! Ha ha." Van Egmond: „De Coolsingel, daar kan Guus Haak nog steeds elke dag om huilen. Die bladert dan door een fotoboek uit 1970 en schiet vol. 'Tsjongejonge', zegt hij dan. 'Dat we dat toch mee hebben mogen maken.' Die Europa Cup heeft zo ongelooflijk veel losgemaakt in Rotterdam, en dat is tot op de dag van vandaag zo." zaterdag 1 april 2017 PC @sjoerd mossou Het elftal van 1999 was qua Appie Happie-ge- halte wat minder, al waren Chris Gyan, Julio Ri- SCHAATSEN Team Victorie houdt na één seizoen al op te be staan. De schaatsploeg van onder anderen Mi chel Mulder, en Marije Jo ling slaagde er niet in een hoofdsponsor te vinden. De Australische Desley Hill was de hoofdcoach. „Het voelt als falen", aldus manager Re- nate Groene- wold (foto). ZWEMMEN Joost Reijns (29, foto) stopt met zwemmen en gaat aan de slag als cam pagnecoördi nator bij KWF Kankerbestrij- din. „Mijn droom was deelname aan de Olympi sche Spelen. Het zal he laas een droom blij ven." In 2012 werd teelbal kanker ge constateerd, waarvan Reijns genas. O fi. (0 'Feyenoord heeft de snik, het drama, Aj ax nauwelijks' Sjoerd Mossou Rotterdam Maar in welke club zit het beste boek? In Feyenoord of in Ajax? - Kluun (52) Alias voor Ray mond van de Klun- dert. Publiceerde onlangs zijn nieuwe boek DJ. Bekend van best seller Komt een vrouw bij de dok ter. Opgegroeid in Tilburg, maar fana tiek Ajax-suppor- ter. Werkt aan een voetbalboek met Ronald Giphart. Voorspelling: 4-0 „Geheel in de kam pioenstraditie van Feyenoord." Het bekendste boek over één van beide clubs gaat ook over Feyen oord: 'De Coolsingel bleef leeg' van Hugo Borst. Dat is dus geen toe val? Maar is de tragiek van Feyenoord ook niet een beetje cliché? Dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26