corendon E 21 Nog maar 3 dagen profiteren van de allerlaagste prijzen naar Kreta l vaak ook niet. dan ter plekke een risico- Veel bedrijven analyse c" ki>keiar!-k hangen het past. Ook hebben we in niet aan de India §eholPen biihet °p- maatschappelijke impact? We kunnen veel van el kaar leren." Verstappen hoopt dat er een perma nent netwerk uitrolt. „Zo kunnen wij als corporate stichtingen een aanvulling vormen op de overheid en NGO's die traditioneel ontwikkelingshulp bie den en projecten steunen." Zelf maakt de Achmea Foundation zich sterk voor een betere samenleving waaraan iedereen kan participeren. Jaarlijks gaat een half procent van de nettowinst erheen, vorig jaar circa 2 miljoen euro. „We verbeteren de sociale positie van men sen op gebied van landbouw, zorg en financiële dienstverlening", vertelt Verstappen. „Zo hebben we afgelopen jaar gehol- Soms is het pen om een pensioen- i__ifonds in Ghana op te zet- eig<>nb€ KJ, tell; onze mensen maken J spaarproduct het beste zetten van een beginnend grote klok. zorgverzekeringsbedrijf." Lonneke Roza In Nederland helpt Ach mea ouderen langer zelf standig te blijven wonen. Met zijn fonds wil Achmea wat terugdoen voor de samenleving. Al met al springt Nederland er qua liefdadigheid goed uit. In Angelsaksische lan den als de VS en Groot-Brittannië geven bedrijven traditioneel veel - in de VS jaarlijks bijna 20 mil jard dollar - maar is het sociale vangnet minimaler. Onderzoekster Roza: „Nederland is met zijn calvi nistische achtergrond traditioneel vrijgevig. Wij geven royaal én kennen een grote overheid. Dat is een bijzondere combinatie." genwoordig is het een strategische keuze." Volgens de wetenschapper doen alle belangrijke beursgenoteerde ondernemingen en grote MKB- bedrijven tegenwoordig aan liefdadigheid. Voor haar recente proefschrift turfde ze 75 corporate stichtingen, twee keer zoveel als een decennium eerder. Het aantal werknemers dat in de baas zijn tijd vrijwilligerswerk doet bedraagt zo'n 100.000, eveneens een verdubbeling. „Tienduizend mensen daarvan knapten nooit eerder liefdadigheidswerk op." In totaal doneren bedrijven jaarlijks een half miljard euro. Ze beklemtoont dat bovengenoemde schattin gen nog conservatief zijn. Voor de duidelijkheid: liefdadigheid is iets anders dan de sponsoring van de voetbalclub of het Concertgebouw. „Daar zit een duidelijke tegenprestatie in de vorm van bijvoorbeeld reclame aan vast. Maar uiteraard is het een glij dende schaal. Ook sponsoring is een vorm van maatschappelijke betrok kenheid." Roza ziet meerdere oorzaken voor de explosieve groei. Zo zijn nogal wat bedrijven, zeker in de fi nanciële sector, in opspraak geko men door weinig ethisch gedrag. Neem de woekerpolisaffaire. Daar naast is de toename een reactie op de trend dat de overheid meer en meer verantwoordelijkheid bij bur gers zelf neerlegt. Ter ere van het tien jarig bestaan organiseert de Achmea Foundation maandag het eerste congres voor corporate stichtingen. „We zijn namelijk heel benieuwd hoe collega-foundations het doen", zegt directeur Marjolein Verstappen. „Hoe is de re latie met het moederbedrijf, hoe bereken je je M ij de start hebben we duidelijk ge- ■j zegd: 'eerst doen, dan pas commu- niceren'. Het mag geen pr-stunt zijn." Voorzitter Hans Koeleman weet nog goed hoe KPN's Mooiste Contact Fonds in 2006 tot stand kwam. „We vroe gen ons af: wat kunnen we betekenen voor de maatschappij, welke impact kunnen we hebben?" Resultaat was KPN's Mooiste Contact Fonds dat zich richt op mensen die kampen met eenzaam heid en sociaal isolement. Afgelopen jaar ontvin gen 50 chronisch zieke kinderen een laptop thuis en een slimme ICT-set in de klas waarmee ze in contact kunnen blijven met hun klasge nootjes en lessen kunnen blijven volgen. Een kleine vijftig monteurs zijn er full time mee bezig. In totaal zette KPN af gelopen jaar 1.855 vrijwilligers in, on der meer voor De Zilverlijn, een pro ject met het Nationaal Ouderen- fonds. KPN haalt zélf ook veel uit zijn Mooiste Contact Fonds. „We willen dat onze eigen medewerkers het belang van verbinding inzien, zij raken er meer geëngageerd door. Bo vendien leren wij meer over belang rijke doelgroepen, zoals ouderen. Ver der doen we expertise op met nieuwe technologie." Lonneke Roza promoveerde aan de Eras mus Universiteit op liefdadigheid in het be drijfsleven. Ze herkent het relaas van Koeleman. „Liefdadigheid is een grote trend. Vroeger gaven ondernemingen alleen als een bekende toevallig een bijdrage vroeg voor bijvoorbeeld Giro 555, te- HOTEL 8 DAGEN VANAF 5* AU Inclusive Rimondi Grand Resort Vasia Hotels Zephyros Rethymno Mare Royal corendon.nl ©023 75106 06 zaterdag 1 april 2017 ILLUSTRATIE BRAM VAN RIJEN David Bremmer Rotterdam RETOURVLUCHT TRANSFER Luxe 5-sterrenhotel in Skaleta Ca. 100 meter van het strand Moderne familiekamers Gratis wifi Beoordeeld met een 8.0 Vertrek: april juni €449 Privégedeelte op het strand Bijzonder All-Suite Boutique concept Nederlandstalige kinderanimatie Gratis wifi Beoordeeld met een 8.0 Vertrek: april €449 Aan het strand en in het centrum van Stalis Een a-la-carterestaurant Miniclub voor kinderen Gratis wifi Beoordeeld met een 8.4 Vertrek: april €499 - juni €6 49 Stalis Skaleta Stavromenos Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21