D, Overbieden? 'Denk twee keer na voor je dat gaat doen' \^m DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 20 o. D Het aantal bedrijven dat een liefdadigheidsfonds opricht is explosief gegroeid. Maandag komen 200 vertegenwoordigers van bedrijfsstichtingen voor het eerst bij elkaar. Gemalto Unibail- Rodamco Unilever LIEFDADIGHEID BEDRIJVEN Bedrijven laten hun mensen steeds vaker onder werktijd 'goede dingen doen'. In de baas zijn tijd mensen in achter standswijken helpen met hun ad ministratie, overgebleven spullen naar de Voedselbank brengen of gratis financieel advies geven. Het is volgens de onlangs gepromo veerde Lonneke Roza, zoals u hier naast kunt lezen, een soort perso neelsbeleid nieuwe stijl. Dat is mooi, zou je denken, want dan slaan zowel bedrijven als sa menleving twee vliegen in een klap. Bedrijven maken hun perso neel blij en tonen hun sociale ge zicht. De overheden houden geld over om andere dingen te doen met ons belastinggeld én er zijn meer vrijwilligers in het land actief. Als dat geen win-winsituatie is? Nee, het is geen win-winsituatie mensen! Het klinkt misschien hard en weer als een 'typische eco noom' maar ik ben ervan overtuigd dat de maatschappij beter af is als een bakker zijn brood verkoopt, bankiers strijden om uw hypo theek en de overheid de armoede bestrijdt. Die taken met elkaar ver mengen leidt tot problemen in de toekomst. Bedrijven 'overheidje' laten spe len is penny wise pound foolish, zoals de Engelsen zeggen. Op de korte ter mijn bespaart de gemeenschap geld waarmee ze andere leuke dingen kan doen, maar voor je het weet kan ze niet meer zonder de hulp van dat lil bedrijf. En dan ontstaan de proble men. Als die bedrijven in zwaar weer komen, zullen ze namelijk alles aan grijpen om niet om te vallen. Weet u nog hoe Wouter Bos de banken redde onder het motto: we moeten wel want anders trekken ze de over heid mee? Toegegeven, de financiële crisis was een extreme situatie, maar niet wezenlijk anders. Als bedrijven publieke taken gaan uitoefenen dan krijgen ze grip op de overheid Als bedrijven publieke taken gaan uitoefenen, dan krijgen ze grip op de overheid. Dat kan bete kenen dat ze wegkomen met min der winstbelasting of erger nog, dat ze niet failliet gaan terwijl ze slecht presteren. Een slecht presterend bedrijf moet failliet kunnen gaan of over genomen kunnen worden als dat andere bedrijf meerwaarde kan creëren. Bedrijven die maar blijven aanmodderen kunnen ons rom- melproducten blijven aanbieden terwijl er een jonge ondernemer de markt op wil met een veel fijner product maar die nooit een kans krijgt. Starters hebben over het al gemeen een idee over hoe het be ter, efficiënter en goedkoper kan. Alleen door slecht presterende be drijven failliet te laten gaan krijgen nieuwkomers een kans. Daar wor den wij consumenten, maar ook de maatschappij en zelfs het milieu (met de juiste regels) beter van. En hoe moet het dan met die arme werknemers die hun werk zonder al dat 'goed doen' niet meer zinvol vinden? Dat mag de werkne mer zelf oplossen. Mijn tips: stap over naar een andere baan, zoek je geluk in de inhoud van je vak, of neem uren vrij en ga vrijwilligers werk doen. Altice Jarenlang moesten huizenbezit ters alles uit de kast halen om po tentiële kopers te verleiden. Dat is niet meer nodig. Huizen gaan als warme broodjes over de toonbank, zeker in de Randstad. „Het is idio terie op de woningmarkt", zegt Pico Wilbrenninck van PICOW Makelaardij. En volgens hem is die gekte nog een tikkeltje erger dan net voor het uitbreken van de cri sis, toen de woningmarkt op z'n hoogtepunt was. „Soms komen too tot 150 mensen af op een hui zenbezichtiging. Voor de crisis heb ik dat zelden meegemaakt, nu zie ik dat regelmatig." Zijn verklaring: het beperkte aanbod. Illustratief is volgens hem het aantal huizenbezitters dat vandaag meedoet met de Open Huizen Dag. In 2015 waren dat nog 44.000 huiseigenaren, vandaag zijn dat er 22.000. Mede gedreven door de ultralage rente en de stij gende huren zijn mensen soms zo wanhopig dat ze flink boven de vraagprijs bieden om hun 'droom huis' niet (weer) mis te lopen. Als voorbeeld haalt de makelaar een huis aan in het populaire Lis kwartier in Rotterdam dat onlangs van de hand ging voor een bedrag van 540.000 euro. „Het was zo'n 450.000 euro waard en werd in de markt gezet voor een bedrag 500.000 euro. Binnen de kortste keren was het verkocht." Zijn con clusie: er gaapt een enorme kloof tussen de waarde van de woning en het bedrag dat mensen bereid zijn ervoor te betalen. Een groot risico. Het is eigen geld dat ze in leggen en bij gedwongen verkoop zijn ze dat kwijt. W Soms komen 100 tot 150 mensen af op een bezichtiging. Ik zie dat regelmatig Zijn belangrijkste advies aan hui zenkopers is om niet mee te gaan met die gekte in de woningmarkt. „Denk echt twee keer na voordat je gaat overbieden." Maar als mensen tóch bereid zijn om de hoofdprijs te betalen, dan doen ze er volgens de makelaar goed aan om de hypotheek 20 of 30 jaar vast te zetten. Immers: de kans dat de rente over tien jaar is geste gen (en de huizenkoper dan voor een onaangename verrassing komt te staan) is groot. @sandraphlippen enny wise... I ui ui En verder: die lage rente toch! Die maakt huizenkopers roekeloos, bedrijven kredietverslaafd en overheden lui, zei Klaas Knot deze week. Waarom moeilijk doen als het makkelijk kan. EasyJet's McCall lost haar Brexitproblemen op met een certificaat voor vluchten binnen Europa. Online supermarkt Pic nic stoot door met gratis boodschappen thuis be zorgen. Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 1 april 2017 De digitaal be veiliger krabbelt eindelijk weer op. Het winkelvast goedfonds veerde iets op na een lastige week. Analisten van ABN AMRO raadden aan deelhouders aan hun winst te nemen. De Franse kabelaar was de grootste daler in de AEX. Winst en het goede doel gaan samen o E o Duizenden huizenbezitters stel len hun woning vandaag open voor mogelijke kopers. Business as usualNou nee. Er zijn veel minder huizen te bezichtigen én de markt is oververhit. Natasja de Groot Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20