Paul de Leeuw 'Vijfsterrenvondst' uit een akker in Noord-Holland Bedrijven zoeken specialisten over de grens 19 Soms dans ik nog wel eens op tv, maar dat ziet er steeds triester uit W* nneer ben ik ge stopt met dan sen? Ik vraag het me af als ik op mijn verjaardags feestje ineens sta te dansen met mijn man. Door treurige omstan digheden wil ik geen verjaardag vieren, maar mijn man heeft doorgezet. Op de beat van Can't stop that feeling! gaan we los en pompt de liefde door mijn ade ren. „Mijn gevoel voor jou stopt nooit", roept-ie. Een mooier ver jaardagscadeau kun je niet krij gen. Ook een vriendin wil met mij dansen. „Omdat je zo lekker met je kont beweegt. En ik heb nog nooit met je gedanst." Tijdens het bewegen moet ik denken aan mijn stijldanslessen onder leiding van mijnheer Hui- tema. Ik ben 15 jaar en dans de foxtrot met de zus van Jannie, mijn vriendinnetje. Jannie is de vaste oppas van dansleraar Hui- tema en moet dus op de kinderen passen terwijl ik rondzwier met Meta. De Engelse wals, foxtrot en mijn lieveling, de chachacha. In gedachten zie ik me in John Tra volta wit pak alle meiden van de dansvloer gekmaken met mijn heupen die in de chachacha schieten. Ik hoef maar met mijn vingers te knippen en kan elke griet meenemen naar huis. In werkelijkheid ga ik na de dansles naar Jannie. Stiekem zitten we in het huis van mijn heer Huitema, hij weet niks van onze verkering. Terwijl hij mij de wals leert, denk ik: ja hoor, mijn heer Huitema, ik zal m'n passen wat kleiner maken, maar zo met een zit ik mooi met uw oppas op uw bank roze koeken te eten en tongen we ons daarna helemaal gek. Later word ik op bruiloften en partijen een veelgevraagde dans partner, omdat weinig jongens de chachacha onder con trole hebben. Hele avon den dans ik de sterren van de hemel en loopt het zweet in straal tjes over mijn lichaam. Mijn dansschoenen hebben de con trole over mijn leven. In Amster dam, als mannen inmiddels mijn prooi zijn, dans ik in de IT. Nach tenlang en soms onder schuim of regenbuien. Manfred Langer weet hoe je dansfeesten moet or ganiseren. Als het licht wordt en we zijn uitgedanst, staan we nog een beetje na te zweten bij de uitgang, waar travestieten - hun make-up inmiddels verlopen - de hakken verwisselen voor gymschoenen als ze richting huis gaan. Het dansen wordt gedu rende mijn leven minder. Af en toe op een feestje ontstaat opeens een dol dansmoment, maar die momenten worden steeds zeld zamer. Soms dans ik nog weieens op televisie, maar dat ziet er steeds triester uit. Zoals je hem op het Boekenbal ook ziet: een oudere, totaal uit balans en naar adem happende stuntelende man. En nu sta ik op mijn eigen kleine huisfeestje te dansen met mijn goede vriendin en mijn man. Ik vraag het hem: „Wan neer zijn we gestopt met dan sen?" Dan zien we onze twee zoons aan tafel die de handen voor de ogen hebben geslagen om dit drama maar niet te hoe ven zien. Daar is het mee begon nen. Met schaamte over vaders. We stoppen met dansen en gaan weer zitten. Terwijl mijn man mij een glas witte wijn in schenkt, fluistert hij in m'n oor: „Maar mijn gevoel voor jou stopt nooit." 2.800 commerciële banen, 1.500 in de iet en circa 1.000 in de techniek en het (hoger) onderwijs. Het is een greep uit de bijna 12.000 open staande vacatures in de regio Utrecht. Computerdeskundigen, ingenieurs, technische consultants en financiële analisten kunnen er zo aan de slag. Maar ook naar on derzoekers, PhD-studenten en on derwijzers wordt gezocht. Mooi voor alle studenten die straks op zoek moeten naar een baan, zou je denken. Maar bedrij ven als Kraft Heinz, Danone, Ora cle, Bol.com, ING en PepsiCo rich ten hun pijlen in veel gevallen op buitenlandse werknemers. Niet omdat die per se beter zijn, maar omdat ze vaardigheden bezitten waaraan het Nederlanders juist ontbreekt; zij hebben de juiste basisopleiding niet of ontbe ren specifieke kennis die voor bepaalde functies is vereist. Ook azen multinationals op werknemers met een ta lenknobbel. Dit fenomeen is allesbehalve nieuw. De regio's Amster dam en Eindho ven hebben hier al langer mee te ma ken. Pim van den Berg, gedepu teerde van Eco nomische Zaken in Utrecht, zag de trek van bedrijven naar de regio de afgelopen jaren een vlucht nemen. „Er staan duizenden 'non-Dutch speaking' banen open." Terwijl in Amsterdam en Eind hoven al jaren bestuurders, bedrij ven en kennisinstellingen samen werken om internationaal talent te trekken en te behouden, staat dit in Utrecht nog in de kinderschoenen. Twee jaar geleden richtte de Econo mie Board Utrecht (EBU) samen met gemeenten, de provincie, de Uni versiteit Utrecht en een keur aan bedrijven in 2015 de International Talent Community Utrecht Region op. Hierin zijn allerlei initiatieven omarmd om de komst van interna tionals zo soepel mogelijk te laten verlopen. In de ict-sector is meer vraag naar talent dan we in Nederland hebben Oracle is een van de be drijven met tientallen vacatures. „Toch is het niet zo dat we zeggen: wij zoeken buitenlands ta lent omdat we het niet in Nederland kunnen vinden", weet Afiena van den Broek-Jon ker, hr-direc- teur van Ora cle. „Het is eerder omge keerd. Als internationaal werkend bedrijf wil len we een diverse groep werkne mers." Specifieke kennis Will de Groot, directeur van de Ne derlandse tak van Yokogawa Inter national, dat zicht richt op het au tomatiseren van gas- en oliewin ning en medicijn- en voedselpro ductie, is wél op zoek naar mensen met bepaalde kennis. „Veel van onze functies zijn zo specifiek dat we niet anders kunnen dan perso neel uit het buitenland halen. Bo vendien doen wij werk waar je een bepaalde affiniteit mee moet heb ben. Zo zoeken wij naar personeel dat thuis is in procestechnologie, maar in Nederland zijn maar wei nigen daarin hoogopgeleid." Van den Berg: „In de ict-sector is meer vraag naar talent dan wij in Nederland hebben. Daarom zal het aantrekken en behouden van inter nationale werknemers de komende jaren cruciaal blijven om onze in novatiekracht en economische groei op peil te houden." Volgens De Groot zou het goed zijn om meer te investeren in de fa milies van internationale werkne mers. „De hoogopgeleide vrouw van een van mijn Indiase werkne mers mag in Nederland bijvoor beeld niet werken. Mede door dat soort regelingen vliegen onze werknemers na een tijdje weer uit. Dat is voor niemand goed." Ook voor EBU staat luisteren naar de wensen van internationals voorop. EBU-projectleider Ron Stoop pleit voor het werven onder internationale studenten die hier al zijn. „Ze zijn al geïntegreerd, ken nen de weg en blijven vaak graag in Utrecht. Dat scheelt bedrijven in onder meer huisvestingskosten." Bij de daalders werden de resten van een kannetje gevonden waarin ze vermoedelijk werden bewaard, zo melden het Westfries Museum en de gemeente. Er zit ook één ka- rolusgulden (1542-1552) bij en één henricusdaalder (1558-1568). Michiel Bartels, directeur van Ar cheologie West-Friesland, spreekt van een 'vijfsterrenvondst'. „Dan gaat het om de hoeveelheid, de zeldzaam goede conditie van de munten en de maatschappelijke en historische context." Twee van de drie vinders hebben hun munten voor twee jaar in bruikleen gegeven aan het West fries Museum. De derde vinder wilde zijn vondst laten veilen, maar het museum heeft deze 38 munten kunnen kopen. Museumdirecteur Ad Geerdink is daar blij mee. „Het werpt een fantastisch licht op de dynamische periode van 1570 tot 1575, de start van de grote bloeitijd van Hoorn en Enkhuizen." Geer dink wijst ook op al het rumoer in die tijd, met religieuze spanningen, het geuzenverzet, plundering, brandstichting, Spaanse belasting maatregelen en strafexpedities. „Onder die omstandigheden is het goed te begrijpen dat een arme boer in Westwoud op een dag besluit zijn kapitaal in een pot te stoppen en te begraven voor betere tijden." zaterdag 1 april 2017 GO Chachacha SI Gezocht: talent voor topbedrijven Bedrijven en kennisinstellingen in de regio Utrecht zitten te springen om hooggekwalifi ceerd personeel. Voordat het UWV zich te rijk rekent: de blik wordt vooral op het buitenland gericht. Lennaert Rooijakkers Utrecht Pim van den Berg, gedeputeerde provincie Utrecht Drie archeologen hebben op een akker in het Noord-Hollandse Westwoud bijna 90 zilveren munten uit de periode 1542-1571 gevonden. Op bijna alle munten staat de Spaanse koning Filips II afgebeeld, die over de Nederlan den heerste. Davine Lambert Westwoud De pot met munten zoals die vanaf morgen wordt tentoonge steld. FOTO WESTFRIES MUSEUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19