INTERVIEW MELVIN MANHOEF Kampioen blijf je altijd, dat stukje onsterfelijkheid is mij alles waard De jury verpestte vorig jaar mei zijn WK-titelgevecht. Kooivechter Meivin Manhoef (40) gaat 8 april in Turijn op herhaling en haalt lïög één keer alles uit de kast voordat hij zijn lichaam definitief pensioen gunt. elvin Manhoef zit in zijn sportschool in Hoofddorp aan tafel achter zijn pillendoos. Met militaire precisie vult hij elke ochtend zestig vakjes met kleu rige, blinkende supplementen. Antioxidan- ten, eiwitten en multivitaminen. Hij spoelt ze weg met groene thee of proteïneshakes. Voeg daarbij een weinig gezellig dieet van superfoods, rauwkost en tonijn en zijn voe dingspatroon lijkt in de verste verte niet op zijn favoriete proviand: burgers van McDo nald's, Twixen of Surinaamse kip met een sausje. Maar ja: in zijn jacht op de Bellator-we- reldtitel in het middengewicht (tot 84 kilo) wil de mixed martial arts-vechter nog één keer alles uit de kast halen. Fysiek en men taal tot op de bodem gaan. Want om op 8 april topfit op de tatami te staan in de Pala Alpitour Arena in Turijn moet hij niet alleen 16 kilo afvallen, hij wil ook zijn conditie, grondgevecht en stoten verbeteren. Op zijn 40ste beschikt hij weliswaar nog over biceps van beton en de slagkracht die hem de bijnaam No Mercy bezorgden, Man- hoef weet dat hij op steenworp afstand van het Olympisch Stadion waarschijnlijk zijn laatste kans krijgt een grote titel binnen te slepen. Dat zijn houdbaarheidsdatum - on danks zijn agressieve vechtstijl - in zicht is. De jonge jongens worden langer, groter en sneller. En na bijna 22 jaar in het vak vindt hij het moeilijk zichzelf keer op keer op te la den voor een gevecht. „Ik heb een vrouw, zes kinderen en exen met wie ik rekening moet houden. En sinds kort is er ook de verantwoordelijkheid voor mijn nieuwe sportschool. Misschien wordt het tijd om een eind aan mijn carrière te breien." Dat dacht hij vorig jaar op 20 mei ook toen hij zich in Boise, Idaho, concentreerde voor zijn WK-confrontatie met de Braziliaan Ra fael Carvalho in een volgepakte Century- Link Arena. Poseert hij in Nederland af en toe voor een verdwaalde selfie, in Azië en Amerika is de kooivechter net als collega's Peter Aerts en Remy Bonjasky een ster voor wie de rode loper uitgaat. Een rondreizende vedette met sponsorverplichtingen, limou sines en hotelsuites. Over zijn inkomsten zegt hij: „Ik kan er lekker van leven, sommi gen moeten zes jaar werken voor het bedrag dat ik met een gevecht verdien." Downtown Boise at hij die ochtend op zijn kamer ter voorbereiding op zijn gevecht een omeletje, later gevolgd door een salade, pasta en rijst. Want na stoombaden en zwe ten in vuilniszakken, waardoor de weeg schaal een dag voor het gevecht 83,9 kilo aangaf, hielpen een natrium- en zout-in- fuus in combinatie met een uitgebreid menu hem daarna binnen 24 uur tijd aan 10 extra kilo's. Een explosie aan massa waar door hij zich urenlang klote voelde, maar broodnodig gewicht als wapen in de strijd tegen zijn 10 jaar jongere en 25 centimeter langere opponent. Toen hij tegen tienen 's avonds de arena betrad, voelde hij zich als herboren: tango-muziek en nummers van André Hazes, een aflevering van Netflix-se- rie Bailers en zijn vaste intape-ritueel be zorgden hem vertrouwen op de goede af loop. Een team van zeven begeleiders moet hem in zijn eigen GYM Hoofddorp nog een keer klaarstomen. En grondcoach Oliver Lemmer die dagelijks fungeert als sparringpartner onder toeziend oog van zoon Shane. De 3-ja- rige bezorgt hem op afroep zijn dorstlesser, maar moet ook muisstil zijn wanneer Man hoef zich wil concentreren. Voor zijn gedrevenheid en sport moet alles wijken, inclusief eigen lijf en leden. Twee li ter bloed in zijn longen, kapotte oogkassen, een verbrijzelde duim en open schenen. Alle fysieke ongemakken kwamen de afgelopen decennia voorbij, net als mentale manco's. Vrouw Tamara weet er ook alles van. Zijn voorbereiding en dat wekenlange eentonige ritme - eten, slapen, trainen - vergen zoveel dat zij het patroon bijna kan uittekenen. Hoe dichter bij het gevecht, hoe ongezelliger: hij heeft last van buien. Dan weer is hij eufo risch, dan weer door een pijntje aan zijn teen compleet ontregeld. Die nieuwe sportschool, begin november geopend door acteur Waldemar Torenstra, en zijn eigen evenement World Fighting League op 23 april leiden af van de wed- strijdfocus. Maar de gym blijkt tevens zijn grote trots en staat voor het leven na de top sport. Manhoef: „Voor ik bij de Bellator-or- ganisatie aan de slag ging, vocht ik voor de Kt-competitie. Ik had net een nieuw con tract toen de boel failliet ging. Stond ik daar werkloos op straat, pas een huis gekocht, een nieuwe auto, zorgen om kinderen. Ik wist niet wat ik moest. Ik ben toen klein be gonnen met een sportschool, trainingen ge ven en ik wist: dit kan ik." Zo'n 600 man nen, vrouwen en kinderen sporten er al, dat moeten er 1200 worden. Maar pas na die vlammende krachtsexplosie straks in Tu rijn. Want in Boise, Idaho was hij in mei mis schien iets te voorzichtig van start gegaan. Meestal slaat Manhoef iedereen knock-out: van zijn 30 gewonnen partijen sleepte hij er 29 op die manier in de wacht. Snel spektakel - afgelopen na één of twee ronden - waar door het publiek hem op handen draagt. Maar in Boise stond hij vijf ronden de volle vijf minuten te dansen op het opgedroogde bloed van de zestien vechters die als opwar mer van zijn partij fungeerden. Hij koos bewust voor wat afstand in het begin omdat zijn tegenstander Carvalho door zijn lengte over een enorme reach be schikt. Na wat cirkelen en aftasten lukte het Manhoef regelmatig toch een opening te vinden voor stoten met knie en vuist. Car valho antwoordde met een schaarse slag. En met drie prikbewegingen richting het oog en twee klappen onder de gordel. Onregle mentair en dus bestraft met een waarschu wing, niet met diskwalificatie. Door dat valse spel, Carvalho's passieve houding en de paar voltreffers van Manhoef Annemart van Rhee 4 zaterdag 1 april 2017 —Meivin Manhoef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16