13 Inzameling omstreden familie Malta Heel vaak juridische problemen Met de kennis van nu was ik er nooit aan begonnen de VS is voor het stel een te groot fi nancieel risico. Via een Amerikaanse zorgmakelaar valt de keuze op een ziekenhuis en vruchtbaarheidskli niek in Mumbai. Wanneer een poging in de Indiase kliniek met hulp van een Ameri kaanse vriendin als eiceldonor mis lukt, gaan ze voor een Indiase donor. De wensvaders krijgen een overzicht van veertien donoren, met pasfoto en medische gegevens. „We selecteer den de donor mede op basis van haar foto. Ze had zo'n blij gezicht." Het stel kiest een getrouwde vrouw met drie kinderen en een baan. Ze is medisch en psychologisch gescreend. „We zijn ons bewust ge weest van de vraag of de draagmoe der het uit eigen wil doet. Natuurlijk speelt geld een rol. Onze draagmoe der wilde geld voor de opleiding van haar kinderen sparen." Van der Vegt en zijn partner krij gen elke maand een overzicht met echo's en verslagen. Drie weken voor de uitgerekende datum reizen ze af naar India. „Terwijl we op Schiphol een kopje koffie dronken, belde het ziekenhuis dat onze zoon was gebo ren." Direct na aankomst gaan ze naar het ziekenhuis om hem in de ar men te sluiten. Ze hebben allebei 5 maanden vrij genomen voor het hechtingsproces. Tot het gedonder begint als ze naar het consulaat gaan. Van der Vegt, zelf jurist, heeft vooraf alles uitgezocht. De draag moederconstructie was naar Indiaas en Nederlands recht niet strafbaar. Alle documenten zijn door de In diase rechter en autoriteiten goedge keurd. Maar door de weigering van een Nederlands paspoort blijft het gezin al die tijd in India. VERBOD de eiceldonor is anoniem. „Nu zou ik anderen afraden om voor Zuidoost- Azië te kiezen, omdat juridisch veel onduidelijk blijft." Volgens critici kleven er ook ethi sche bezwaren aan de 'oostelijke route'. Door documentaires over In diase draagmoederklinieken hangt rond draagmoederschap in Azië een sfeer van uitbuiting en kinderhandel. Wensouders hebben daar weinig zicht op. Soms krijgen ze van het be middelingsbureau niet eens de gege vens van de draagmoeder. Ook San- der Verschuuren moest veel moeite doen om te achterhalen wie de draagmoeder van zijn zoon in Cam bodja is: „In januari ben ik er ge weest. Ze doet het voor een beter le ven, maar gelukkig vallen haar om standigheden mee. Ik had eigenlijk geen idee hoe arm het land is. Ik was nog nooit in Azië geweest." Verschuuren krijgt vrijdag in Cam bodja zijn zoon in zijn armen ge drukt. Een appartement in Phnom Penh is gehuurd, een babybedje gere geld. Dan is het wachten tot de Cam bodjaanse overheid met een over gangsregeling komt. Het traject zou 43.000 dollar kos ten, maar nu komen daar extra vluch ten, verblijf- en advocaatkosten bij. Verschuuren: „We beginnen straks als gezin met schulden. Alle docu menten die ik nodig heb voor een Cambodjaans en Nederlands pas poort, zijn opeens vijf keer zo duur." Hij houdt moed. „Cambodja heeft er ook niets aan als het kind in een weeshuis terechtkomt of bij de draagmoeder blijft die er niet voor wil zorgen. Een Chinese man zei dat hij zijn kind daar liet. Maar dat kan ik niet. Het is mijn kind, daar doe ik al les voor. Al kom ik daar vast te zitten omdat draagmoederschap strafbaar is: ik ga hem ophalen. Echt." De naam Pieter van der Vegt is op ver zoek gefingeerd Op deze benefietacties is kritiek. Volgens arabist Jan Jaap de Ruiter wil de familie invloed uitoefenen op de reguliere moslimgemeen schap die niet tot het salafisme be hoort. Islamoloog Halim el Mad- kouri hekelt de emotionele en soci ale chantage die de familie uitoe fent om geld te doneren. „Ze zeg gen dat het je laatste kans is om iets te doen voor jouw geloof." Ook donateurs en de moslimge meenschap zelf hebben kritiek op de werkwijze van de familie. De familie Salam bestaat uit va der Ahmed (68) zonen Suhayb (36), Bilal (35) en Ammar (34). In januari 2016 onthulde deze krant dat de sa- lafistische alFitrah-moskee in Utrecht van Suhuyb Salam geld ontving van een liefdadigheids instelling uit Koeweit, die door de Amerikaanse overheid op de sanc tielij st is gezet wegens vermeende steun aan al-Qaeda. De inlichtingendiensten houden daarom de activiteiten van de van oorsprong Syrische familie in de gaten, bevestigen bronnen binnen de diensten. Na de onthullingen in deze krant deed de FIOD op diverse plekken in het land invallen, onder meer bij de alFitrah-moskee. Gedacht wordt dat er tonnen euro's worden witge wassen. Het onderzoek van de FIOD duurt nog enige tijd. De familie Salam is gespeciali seerd in het organiseren van bene fietacties voor moskeeën. Wekelijks dingen moskeeën naar de gunsten van HudaTV. Dat is een online bene fietorganisatie van Bilal Salam, waarmee geld wordt opgehaald voor de bouw of renovatie van mos keeën. Via Facebook kan iedereen de benefiet volgen. Zo werd voor een moskee in Culemborg, die door brandstichting in de as werd ge legd, meer dan 1 miljoen euro opge haald. W> Inlichtingendienst houdt activiteiten van Syrische familie Salem in de gaten Volgens De Ruiter probeert de familie Salam zo invloed uit te oefenen op moskeeën die niet het salafisme uitdragen. El Madkouri sluit zich daarbij aan. „Door geld in te zamelen hebben ze een voet tus sen de deur bij reguliere moskeeën, waar ze anders niet binnen zouden komen." Donateurs vragen op Facebook tijdens benefieten of al het geld wel naar het beoogde doel gaat. Volgens Hassan Barzizaoua van de moskee in Culemborg vraagt HudaTV nor maliter vijf procent van de op brengst. De familie Salam ontkent dat, maar wil verder niet reageren. akanties St. Paul's Bay - Salini Resort Hotel**** Qawra - Seashells Resort at Suncrest**** www.dejongintra.nl/malta Rechtszaak „We hebben heerlijk voor onze zoon gezorgd. Maar de mentale belasting was enorm, omdat we niet wisten wanneer we naar huis mochten." Uiteindelijk keert Van der Vegt in november terug, omdat zijn visum is verlopen en hij zijn baan kwijt dreigt te raken. Hij wint in Nederland een rechtszaak tegen het ministerie van Buiten landse Zaken. „De advoca ten van het ministerie zei den dat het alternatief was om ons kind te laten adopte ren door Indiase mensen. Hoe kun je dat zeggen? Dat is mo reel niet te rijmen en in strijd met internationale mensen rechtenverdragen. Ze pro beerden het tegen te houden, omdat de politiek draagmoe derschap onwenselijk vond." Hun zoon krijgt uitein delijk reispapieren. Het gezin wordt in februari 2011 herenigd. Daarna doorlopen ze soepel de procedures. Hun zoon is nu bijna 7. Van de draagmoeder hebben ze contactgegevens, zaterdag 1 april 2017 GO niet in Azië!' De wensouders worden tijdens de zwangerschap op de hoogte gehouden van het wel en wee van draagmoeder en ongeboren kind. FOTO AFP Toen India de draag moederdeuren sloot, weken vruchtbaarheids klinieken uit naar buur land Nepal. De nega tieve publiciteit over 'draagmoederfabrieken' zorgde ervoor dat ook daar het doek viel. In Thailand gebeurde het zelfde, en recent in Cambodja. Nu is Laos een alternatief. „Het schuift steeds op", zegt familierechtadvocaat Wilma Eusman, die sinds 2004 tientallen draagmoederzaken in binnen- en buitenland voerde. „Als het daar lastig wordt, volgt wel weer een ander land waar het nog niet offici eel verboden is. Een en keling durft zich er nog aan te wagen." Ook al zijn de kosten de helft lager dan in de Verenigde Staten en Canada, waar draag moederschap (juridisch) goed geregeld is, advo cate Annelieke Bouma raadt elk stel de Aziati sche route af. „Het geeft zoveel juridische problemen. Plus: goed koop is duurkoop: want als je een jaar ter plaatse moet blijven om een kind mee te krijgen, ben je duizenden euro's verder." Sander Verschuuren Tonnen per jaar voor salafisten De omstreden familie Salam verspreidt met online benefiet acties het salafisme in Neder land. Jaarlijks haalt ze zo hon derdduizenden euro's op, blijkt uit onderzoek van deze krant. YelleTieleman Utrecht/Tilburg 8-daagse vliegreis Rustig gelegen resort Incl. transfer Wellnesscenter 8-daagse vliegreis Centrum op ca. 350 m Incl. transfer All Inclusive mogelijk vanaf 709 p.p. vanaf 695 p.p. Reiscode: zvspbOl Reiscode: zvqawOl Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur vluchttoeslagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13