L ZEELAND 25 DE STRIJD TEGEN HOOIKOORTS Honing uit eigen buurt. Acupunctuur. Injecties of een pissebed inslikken. Wie aan hooikoorts lijdt grijpt van alles aan om voorjaar en zomer door te komen. De lente is officieel begonnen. Fijn, maar niet voor wie hooi koorts heeft. Die ziet het ont luiken van de natuur met lede ogen aan. Of beter: met bran dende ogen. Plus een snotterende neus, hoofdpijn en ander ongemak. De pollenvanger op het dak van het Elker- liek ziekenhuis in Helmond begint lang zaam op toeren te komen. Het aantal pollen van de els, cypres en taxus neemt al flink toe. De natuur staat op uitbarsten, een paar mooie dagen zijn voldoende om miljarden bloemdeeltjes de lucht in te blazen. Hoe bereiden hooikoortspatiënten zich voor op de komende maanden? Velen wen den zich tot de reguliere geneeskunde. „Huismiddeltjes helpen echt niet als je, zo als ik, flinke hooikoorts hebt", stelt Irene Franssen uit Eindhoven. Ook Maurice Baa- ten uit Eindhoven vertrouwt op de dokter: „Ik krijg ieder jaar medicatie via de huisarts. Dat werkt super." Bianca Ceelen uit Heeze gebruikt pillen, oogdruppels en neusspray. „Anders wordt het een behoorlijke lijdensweg." Rob van het Hof uit Eindhoven begint al begin maart met medicatie. „Op tijd beginnen en volhouden", is zijn motto. Hij past ook zijn leefgewoonten aan: „Zo veel mogelijk heide ontwijken en in geval van nood neusspray en oogdruppels." Honing Maar anderen gooien het net wijder uit. „Ik eet dagelijks een lepel honing van een imker die zijn volken in de directe omgeving van mijn woning heeft", meldt Wil Brans uit Eindhoven. „Een oud middeltje, maar het werkt prima. Wel tijdig beginnen", advi seert Brans. Ook Ruud Korteling en Bram Brauer uit Eindhoven vertrouwen op ho ning van lokale imkers. „Bijenpollen van imkerij Het Beerzedal hebben mij er vorig jaar doorheen geholpen", zegt S - Brauer. Wilfried van Bree uit Someren meldt dat hij al sinds zijn vijftiende jaar de lente met angst en beven zag naderen. „Ik had een heel erge vorm van hooikoorts. Zo was ik al tijd de eerste die er last van kreeg en ik was er pas in september vanaf. Ik heb alles ge probeerd in de loop der jaren, zoals medicij nen of een prik laten zetten. Zelfs de meest onlogische dingen, zoals een pissebed in een glas water opdrinken, omdat ik er alles voor over had om er vanaf te komen. Vorig jaar hoorde ik over medical taping. Normaal heb ik in januari of februari al last van nies buien, geïrriteerde ogen en het gevoel van koorts. Ik heb drie sessies gedaan en vorig jaar had ik er veel minder last van. Dus mijn tip is me dical taping." Mare Denton uit Heeze heeft het roer om gegooid. „Ik heb al meer dan dertig jaar ern stig veel last van boompollen", vertelt hij. „Sinds drie jaar heb ik met een ander dieet positieve resultaten geboekt. Geen medicij nen meer voor mij." Verder houden veel patiënten zich aan vaste gewoontes. „Ik gebruik vaseline voor in mijn neus en oren. Dat helpt echt", stelt Annelies Smetsers uit Eindhoven. „Ik zet een zonnebril op als ik naar buiten ga. Ook zet ik heel vroeg een kwartiertje mijn ra men en deuren open, zodat het huis goed is gelucht en houd daarna alles zo veel moge lijk gesloten." Acupunctuur Sommigen zweren bij acupunctuur, zoals Erwin Jansen uit Eindhoven: „Jaarlijks neem ik twee acupunctuurbehandelingen, Ik heb alles geprobeerd tegen hooikoorts. Zelfs een pissebed in een glas water opdrinken in maart en april. Hiermee onderdruk ik mijn luchtwegallergie en hooikoortsachtige klachten tot een acceptabel niveau." Een zo genaamd 'medinose-apparaat' biedt ande ren uitkomst. „Ik gebruik dat al sinds jaren. Niks geen pillen of spraytjes meer of op fijne dagen toch maar binnen blijven", stelt Ellen Kersten uit Nuenen. Zij noemt de werking 'geweldig'. „Het is een lichtthera pie van maximaal drie keer per dag, waar door je neusslijmvliezen slank blijven. Het is geen medicatie, dus iedereen mag het ge bruiken." Wilco Bosems uit Eindhoven begroet de lente sinds kort met vreugde. En dat was voorheen wel anders: „Ik heb 35 jaar lang van alles gedaan voor mijn boompollenal- lergie, van druppeltjes, sprays en pillen, tot injecties en zelfs corticosteroïden. Allemaal met in het gunstigste geval matig succes. Sinds ik sinds twee jaar geleden het krui denpreparaat weegbree neem heb ik zo goed als nergens last van." Nuenenaar Roger de Kort is enthousiast over zijn immuuntherapie met injecties: „Laat het voorjaar maar komen!" zaterdag 1 april 2017 -TV' Alles uit kast tegen niezen Arnold Mandemaker Eindhoven/Helmond E Medical taping, met elastische sporttape, is een nieuw toegepaste techniek in de strijd tegen hooikoorts, foto muntje wismans —Wilfried van Bree T Paardenbloemen veroorzaken veel hooikoortsklachten, fotowilliam HOOGTEYLING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 139