Werk Schoondijke voor kerst gereed Aanleg nieuw veld van vv Steen begint Dorpsbewoners schuiven eens per maand samen aan tafel om te eten 7 Inwoners van Zuidzande eten regelmatig samen met elkaar bij dorpsgenoot Frieda Het gebeurt dat er 24 eters bij de Zuidzandse aan tafel zitten. „Ik vind het hier stikgoed." Overlast van asielzoekers zv r staan bloeiende nar cissen en schaaltjes chips op de feestelijk gedekte tafel en op het I fornuis pruttelt paella. Dertien inwoners van Zuidzande zitten aan een lange tafel. Met een wijntje, biertje of cola bij de hand wordt er gelachen en gekletst. Niet in een restaurant of café, maar 'ge woon' bij Frieda. Eten bij Frieda is in Zuidzande inmiddels een be grip geworden. Frieda nodigt sinds vorig jaar januari iedere maand dorpsgenoten bij haar thuis uit, voor een maaltijd. „We begonnen aanvankelijk met samen koffiedrinken en dat werd al snel eten", vertelt Frieda. Ze wilde iets doen voor mensen die veel al leen zijn. „Mensen eten graag in ge zelschap." De dorpsraad van Zuid zande ondersteunt het initiatief, dat de onderlinge samenhang in het dorp versterkt. Ook de ge meente Sluis moedigt dergelijke initiatieven aan met een subsidie. Omdat mensen steeds meer op el kaar aangewezen zijn en ze makke lijker om hulp durven vragen aan iemand die ze kennen. Met een minieme eigen bijdrage kunnen mensen aanschuiven bij Frieda, zo dat de drempel laag ligt om te ko men. Ook flyert de dorpsraad huis- aan-huis om mensen uit te nodi gen. Dat werkt. Inmiddels komen er naast alleenstaanden ook nieuwe inwoners eten en koppels met kin deren die het gewoon gezellig vin den. Frieda: „De vorige keer waren er 24 mensen, waaronder twee Mexicanen die hier zijn komen wo nen." Ton Nuijten woont sinds elf jaar in Zuidzande en kwam afgelopen kerst voor het eerst. „Ik kende ie dereen natuurlijk van zien, maar nu leren we elkaar écht kennen." Piet Manhave is er vanaf het begin bij. „Ik heb nog maar één keer gemist De volgende keer is rond Koningsdag, dan is al het eten oranje en toen was ik op reis. Ik vind het hier stikgoed." Frieda zet samen met Anne- miek, Karin en Rina iedere keer iets memorabels op tafel. Vorige keer waren er allerlei stamppotten en vandaag is er naast paella iets in de paassfeer: 'verscholen eieren'. Oftewel eieren op Schotse wijze, verstopt in een gehaktbal. Frieda: „De volgende keer is rond Ko ningsdag, dan is al het eten oranje." Schoondijke gaat vanaf 10 april op de schop. Voor kerst moet het dorp een heel nieuwe uitstraling hebben. Inwoners van Schoondijke kre gen donderdagavond de plannen voor de herinrichting gepresen teerd. Die zijn behoorlijk ingrij pend. Er wordt vanaf april door aan nemer De Bokx uit Terneuzen ge werkt in acht fasen. Eerst wordt het asfalt opgebroken en wordt er on derzoek naar niet-gesprongen ex plosieven gedaan. Het nieuwe riool komt onder de rijbaan en vervol gens worden de wegen opnieuw be straat. De eerste werken gebeuren in de Dorpsstraat en duren tot en met 23 juni. Vervolgens wordt het Kerkplein aangepakt, van 3 mei tot en met 30 juni. De parallelweg Lange Heerenstraat volgt van 30 mei tot 21 juli en het Dorpsplein gaat in twee delen op de schop: van 15 mei tot 28 juli en van 22 augustus tot 29 september. De grootste klus is de sloop van de rotonde. Die wordt tussen 8 sep tember tot en met 13 oktober ge sloopt. Er komt een plein voor terug. Ook de Willemsweg wordt dan aangepakt. De Prinses Beatrixstraat en de Lange Heerenstraat zijn als laatste aan de beurt. ZEEBRUGGE (B) De proble men met vluchtelingen in en rond de haven van Zeebrugge nemen weer toe. De Vlaamse havenstad heeft al jaren te kampen met een toestroom van vluchtelingen die naar Engeland willen oversteken. De laatste weken komen er weer meer meldingen: som migen dringen gebouwen binnen om te overnachten, en winkeliers klagen over diefstallen. De Brugse burge meester Renaat Landuyt heeft beloofd meer politie te sturen, maar geeft tegelijker tijd aan hij niet genoeg man kracht heeft om alle proble men het hoofd te bieden. De aanleg van het nieuwe voetbal veld van w Steen begint op maan dag 10 april. Wethouder ]ean-Paul Hageman trapt de aanleg af met een vertegenwoordiging van de voet balclub uit Sint Jansteen. De aanleg is de eerste fase in een opwaardering van het gebied. Een maand later begint de bouw van de nieuwe brede school, die basis school Inghelosenberghe vervangt. Het nieuwe gebouw komt deels op een trainingsveld van w Steen, dat in ruil daarvoor een grassmaster- veld krijgt. Dat is een natuurgras- veld, waar kunstgrasvezels in geïn jecteerd worden. Een hels karwei, dat van 15 tot en met 27 mei door speciale machines gedaan wordt. Die zijn van 7.00 uur 's ochtends tot 2.00 uur 's nachts in werking. De werken kunnen gepaard gaan met geluidsoverlast. Zodra de kunstgrasvezels geïnjecteerd zijn, wordt het gras ingezaaid. Na vier maanden is het veld geschikt om op te voetballen. Het is de bedoeling dat Steen volgend seizoen op de mat kan spelen. De aanleg van het veld, verlich ting, beregeningsinstallatie en veldafscheidingen kost 466.000 euro, exclusief btw. zaterdag 1 april 2017 'Bij Frieda leer j e elkaar echt kennen' Sophie Stockman Zuidzande -Frieda, buurtkok Eten aan een feestelijk gedekte tafel wekt de eet lust op, een praatje vooraf trouwens ook. Frieda kookt samen met drie enthousi aste dames maandelijks voor dorpsge noten. Wie zin heeft in een gezamenlijk maal kan eens per maand tegen een kleine bijdrage aanschuiven. FOTO'S PETER NICOLAI 'F'.'.!;" Sophie Stockman Schoondijke Bob Maes Sint Jansteen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 133