12 SERIE ZWANGER VOOR EEN ANDER De helse zoektocht De westerse route De oosterse route Draagmoeder Het wiegje staat klaar, maar wan neer zijn zoontje erin zal slapen, weet Sander Ver- schuuren 37) niet. Samen met partner Karim Maasri (35) besloot hij twee jaar geleden via een draagmoeder in Cambodja een kind te krijgen. „Met de kennis van nu was ik er waar schijnlijk nooit aan begonnen." Woensdag vertrekt Verschuuren naar Azië om twee dagen later bij de keizersnede van zijn draagmoeder te zijn. „Het is prachtig dat mijn kinder wens wordt vervuld, maar ik heb er de afgelopen maanden niet van kun nen genieten. Het is zo onzeker hoe het nu verder gaat." Afgelopen november verbood Cambodja commercieel draag moederschap. Stellen van wie de draagmoeder al zwanger is, zitten met de handen in het haar: hoe krijgen ze hun kindje mee naar huis? Verschuuren moet misschien maan- Een draagmoedertraject in de Verenigde Staten kost al snel een ton. In Azië en Oost-Europa betalen wensouders gemiddeld de helft minder. Maar goedkoop is in dit geval duurkoop. Veel stellen komen in grote problemen omdat ze hun kind niet mee kunnen nemen naar Nederland. den in Cambodja blijven, wachtend op een reisdocument voor zijn kind. „Sommigen proberen hun kind mee te smokkelen, nemen de draagmoe der mee op de vlucht. Dat wil ik niet riskeren." In de afgelopen jaren zijn meer stellen in de problemen gekomen, doordat ze via een buitenlandse draagmoeder en eiceldonor in Zuid- oost-Azië of Oekraïne een kind kre gen. Daar worden vaak beide wens ouders op de geboorteakte gezet, maar de Nederlandse wet vereist een vermelding van de biologische moe der. Ambassades en consulaten wei gerden reisdocumenten voor de ba by's af te geven, met schrijnende si tuaties en rechtszaken tot gevolg. Verboden Dat overkwam Pieter van der Vegt* (47) en zijn partner in India. Ze kregen in mei 2010 een zoon met hulp van een Indiase draagmoeder. Het duurde negen maanden voordat zijn partner - de biologische vader - met hun kind naar huis kon reizen, omdat het Ne derlandse consulaat in Mumbai een reisdocument voor hun zoon wei gerde. „De medewerker zei: weten jullie wel dat het verboden is wat jullie gedaan hebben?" Een draagmoedertraject in zaterdag 1 april 2017 GO 25 MAART In Nederland is draagmoederschap nauwelijks mogelijk 'Kies draagmoeder 29 MAART Een kindje voor een ton uit Amerika VANDAAG Een weg vol valkuilen 5 APRIL Een kindje dragen voor een ander Hanneke van Houwelingen, Tonny van der Mee en Francine Wildenborg Draagmoe ders in India. Inmiddels voert het land een ontmoedi gingsbeleid. FOTO HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12