Meldpunt archeologische vondsten 3 Toiletpapier Als april aanbreekt, komt Zeeland tot leven. Veel toeristische attracties en campings openen de deuren. Ondernemers bereiden zich voor op een nieuw seizoen. Zeeuws Honden Hannie en Daan Sinke van camping De Zandkreek in Kort- gene zijn vrijdag druk in de weer: dit week end begint het campingseizoen. Nog even en dan staan de auto's en caravans bij de entree. Het echtpaar hijst de vlaggen, spuit een waterlei ding door, repareert de elektra, poetst de kinderruimte en zaait het gras in, met hulp van compagnons Rinus Knapen en Arie Visser. Alles moet er weer spie en span uitzien. Hannie kan niet wachten tot alle gasten er weer zijn. „We hebben al tijd heel leuk contact met de gas ten. Op een camping is altijd reu ring. Daar hou ik van. Het eerste weekend heeft iedereen er zin in. Dat merk je gewoon. Mensen zet ten vol enthousiasme de voortent op, terwijl het eigenlijk nog te hard waait." Ook Simone van Ham, mede werkster van het bezoekerscentrum van het Land van Saeftinghe, staat te trappelen om aan een nieuw seizoen te beginnen. Het bezoekerscentrum houdt morgen 'Open Deur Dag': er vinden verschillende activiteiten en excursies plaats. Ruim tweehonderd mensen hebben zich al aangemeld. Van Ham en haar collega's waren gisteren bezig om alle wandelstok ken in orde te maken, lampjes te ver wisselen en de picknick voor te be reiden. „We hopen op heel mooi weer." Aan de Boulevard in Sint-Anna- land zetten medewerkers van Frisia Rondvaarten vrijdag de laatste puntjes op de i. Want zondag om 11.00 uur is de allereerste afvaart van het seizoen. Niet alleen het schip, ook al het meubilair op het dek moet er pico bello uitzien. „De winterpe riode gebruiken we om de schepen te onderhouden en te renoveren", vertelt Coby Hoogstad. „Zo is de on- Het eerste weekend heeft iedereen er zin in. Dat merkje derste salon van de Frisia - ons grootste schip - gerenoveerd. Er zit ten nieuwe ramen van dubbel glas in en de betimmering en de bar zijn vernieuwd. Al met al zijn er al heel wat uurtjes in gaan zitten." De laatste klusjes zijn nu aan de beurt, zoals het afsoppen van het meubilair dat op het dek van de Fri sia en de Frisia 2 staat. „Dat doen we met een man of vijf, zes. Dan zijn we mooi op tijd klaar voor het nieuwe seizoen." Bij watersport- en outdoorcen- trum Kanoa aan het Veerse Meer steekt een man of tien de handen uit de mouwen om de laatste klusjes te klaren. De verwachtingen voor het nieuwe seizoen zijn hoog gespan nen, vertelt eigenaar Karim Jumelet. „Natuurlijk kun je bij ons weer kano's huren, maar dit jaar kun je een super grote Sup huren voor met zijn tienen. Ook bieden we Arrow shoot aan, een variant op paint-ball, maar waar je geen blauwe plekken van krijgt." De laatste dagen was het nog even stressen om alles op tijd af te krijgen. „We hebben alles schoon gemaakt en de klimtoren met tokkelbaan op gebouwd. Maar we zijn er helemaal klaar voor." Speelboerderij Pierewiet in Nieuwvliet opende vrijdag de deu ren. „En nu al is het druk", vertelt Marleen Vermeulen, eigenaresse van de speelboerderij en de naastge legen camping. „Ik had het al ver wacht hoor. Want het is al dagen prachtig weer. Dus de eerste gasten voor de camping stonden vrijdag al vroeg voor de poort." Het team van vijf vaste krachten laat zich niet gek maken en heeft zich er op voorbe reid. Ondertussen bouwt het team door aan een extra attractie. „We zijn nog druk bezig met de bouw van een kinderboerderij. Er komen geitjes, kippen een pony en een hangbuikzwijn. De stal staat er al, en wordt nog verder afgewerkt. We zijn nog bezig met het hek, zodat het er gens dit voorjaar open kan." Vanuit wetenschappelijke en erf goedinstanties wordt met ingang van dit jaar geprobeerd die particu liere collecties in beeld te brengen. Dat is hoog tijd, zo wordt gezegd, omdat de hobbyisten van het eerste uur op leeftijd beginnen te raken en straks niet meer kunnen vertellen waar ze hun munten, kledingspel- den, gespen en insignes hebben ge vonden. Het is van groot belang dat ook juist die informatie wordt ver zameld. Op initiatief van hoogle raar Nico Roymans van de Vrije Universiteit in Amsterdam is er een landelijk netwerk opgericht, waar particulieren zich met hun vond sten kunnen melden. Net als in de overige provincies is ook in Zeeland een speciale vond stregistrator aangesteld: Jurgen van der Klooster. Hij is verbonden aan de Vrije Universiteit. Volgens hem is de verhouding tussen professio nele archeologen en amateurs de af gelopen jaren sterk verbeterd. Sinds juli 2016 de nieuwe Erfgoedwet van kracht werd, is metaaldetectie toegestaan. Onder voorwaarden: er mag niet dieper dan dertig centi meter worden gegraven, en er mag niet op een monument of een lo- De verhouding tussen professionelen en amateurs is sterk verbeterd pende opgraving worden gezocht. Bovendien is er een meldplicht: wie wat vindt heeft de plicht om dat te melden. Om metaaldetectoristen de hand te reiken, doet Van der Klooster als registrator ook een aantal beloftes. Belangrijk is dat de privacy van de vinder gewaarborgd wordt, vond sten kunnen onder een zelf geko zen naam worden aangemeld. Ver der wordt - als de hobbyist dat lie ver heeft - ook de exacte vondstlo catie niet publiek gemaakt. En blij ven de vondsten onder alle omstan digheden eigendom van de vinder. In mei gaat een website on line, waar alle registraties tot en met de 17e eeuw te zien zullen zijn. Dat ge beurt onder de vlag van de Portable Antiquities of the Netherlands, de PAN: een netwerk van universitei ten, (semi-)overheidsinstellingen, musea en De Nederlandsche Bank. Zeeland wordt vertegenwoordigd door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). In beginsel is er op dit moment landelijk sprake van circa 10.000 geregistreerde vond sten op 900 locaties door honderd detectorhobbyisten. Volgens SCEZ- archeoloog Robert van Dieren- donck zijn er de laatste maanden in Zeeland al volop meldingen van particuliere vondsten binnengeko men. Gisteren kwam daar de Vlis- singse huisarts Hilderik van Schaik bij met een koperen bakje, dat on derdeel is geweest van een set ge wichten. Gemaakt in Antwerpen, gevonden op een akker bij Goes. zaterdag 1 april 2017 Op 1 april moet alles spie en span zijn Cornelleke Blok en Jeffrey Kutterink - Hannie Sinke, De Zandkreek Ralph de Vogel zorgt dat de boot voorzien wordt van een laagje verf. Coby Hoogstad brengt de stoelen aan boord van de Frisia. De HZ in Vlis- singen kondigt aan dat het een onderzoek be gint naar de be hoefte aan een cursus Zeeuws aan de hoge school. 'Aanlei ding is de grote aandacht voor bekende Zeeu wen in de media afgelo pen maanden, waarbij zicht baar meer aan dacht is ont staan voor het Zeeuws dia lect'. EN BIJ 1 APRIL HOREN NATUURLIJK OOK GRAPPEN. VERSCHILLENDE ORGANISATIES HIELPEN GISTEREN NEP-NIEUWSBERICHTEN DE WERELD IN. Veilig Verkeer Nederland (VVN) pleit voor de inzet van ver- keershulphon- den. Deze 'ver- keersbrigaDIE- Ren' moeten kin deren helpen bij het veilig over steken, 'omdat ouders het steeds vaker te druk hebben om de kinderen te assisteren'. Op 1 april de oplei ding van de hon den, meldt VVN. De gemeente Reimerswaal roept inwoners op vandaag tussen 07.00 en 21.00 uur geen toiletpapier te gebruiken vanwege werkzaamheden. 'Het gebruikte toiletpapier kan in de afvalbak. Drinkwater ge bruiken, douchen, wassen en doorspoelen van het toilet is gewoon mogelijk', staat in het bericht van de gemeente. Sinds de jaren zestig van de vo rige eeuw zie je ze op de Zeeuwse akkers rondscharre len. Mannen met een metaalde tector. Eigenlijk mocht het niet, maar als de grondeigenaar ak koord ging, kraaide er meestal geen haan na. Zo zijn er heel wat metaaldetectoristen, die een rijke verzameling aan bodem vondsten hebben opgebouwd. Jan van Damme Middelburg Archeologische (metaal)vond- sten kunnen worden gemeld bij vondstregistrator Jurgen van der Klooster, mobiel 06-86663066, e-mail j.a.l.vander.klooster@vu.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 122