LISME V 1 1 EUWS 11 DEEL 5 Wanneer ben je een populist? De Slowaken hebben genoeg van corruptie DEEL 2 De Zwitsers zijn bang om zichzelf te verliezen DEEL 3 De Grieken zijn er nog niet klaar voor DEEL 4 Portugezen doen niet aan populisme in Europa re r WiW'/iï? De helft van Nederland vierde feest, de andere helft huilde, toen de populistische lente uitbleef. Maar in grote delen van Europa regeert populisme al, en dan moeten de verkiezingen in Frankrijk nog komen. Een rondgang langs de broedplaatsen. Deel 1: Slowakije, waar geen asielzoeker te vinden is. Waar ligt Slowakije ook alweer? In het midden van Europa toch? Vlak bij Polen, naast Tsje chië in elk geval. Óf was dat Bulgarije? Maar wel in de Euro pese Unie. Of niet? En de hoofdstad is. Vlastimil Havlik moet lachen als hij vertelt over de onbekendheid van Slowa kije. „Het grappige is dat die onbekend heid ervoor heeft gezorgd dat vluchtelin gen en asielzoekers op geen enkel mo ment serieuze politieke of maatschappe lijke onderwerpen zijn geweest", zegt de politicoloog. „Die hebben we hier niet. Syriërs en Irakezen hebben echt nog nooit gehoord van Slowakije. En als ze er doorheen komen, dan is dat op weg naar Duitsland of Nederland of Scandinavië." Sommige politici hebben het gepro beerd. Robert Fico, premier van de soci aal-democraten, kwam vóór en na de laatste verkiezingen in 2016 met het ene doemscenario na het andere. „De islam hoort hier niet", zei hij. „Het probleem is niet dat migranten binnenkomen, maar dat ze het aanzicht van het land verande ren." En: „Wij beschermen Slowakije." Toen bleek dat de Slowaakse kiezer zich over heel andere zaken druk maakte, on derwijs en gezondheidszorg, bond hij in. Maar als het niet de migratie is, zoals in Nederland, of de islam, of de econo mische situatie (want het gaat best goed met het land), wat zijn dan wel de the ma's waar de Slowaakse populisten mee kunnen scoren? Want ze zijn er wel, en veel ook. Sterker: er zijn maar een paar landen in Europa waar populistische partijen, als je ze bij elkaar veegt, de meerderheid van de stemmen halen. Dat zijn Hongarije, Italië en Slowakije. Laat in Bratislava (de hoofdstad) of waar dan ook het woord 'gorilla' vallen en je hebt je antwoord: corruptie. Het Gorilla-schandaal trok in 2005 en 2006 diepe voren in het politieke landschap. Het ging hier om vele miljoenen aan steekpenningen in grote privatiserings projecten. Een bedrijf (met name multi nationals uit Oostenrijk, Italië en Rusland) wilde een staatsonderne ming kopen, schoof een envelop richting een van de regeringspar tijen en hup, geregeld. De spin in het web was de financie ringsmaatschappij Penta, die bekend stond als 'de vijfde coalitiepartner'. „En dan was het mis schien nog niet eens de corruptie op zich die de mensen in het verkeerde keelgat schoot", zegt Peter Spac, een politico loog die veel onder zoek deed naar po pulisme, net als Ha vlik. Het gaat met name om de afhandeling ervan. „De sa menleving is er niet van overtuigd dat de corruptieschandalen op een goede ma nier zijn onderzocht. Het corruptieni veau in Slowakije is bepaald niet laag, maar voor zover ik weet is er geen enkele politieke functionaris bestraft." Wat ook niet helpt, is dat de huidige premier Fico aan de ene kant van leer trekt tegen investeringsmaatschappijen als Penta, maar als journalisten corruptie in zijn eigen gelederen aan de kaak stel len, scheldt hij ze uit voor 'wc-spinnen' en 'vuile anti-Slowaakse hoeren'. Mix Tel hierbij op dat het de laatste decennia een komen en gaan is van politieke par tijen en je hebt de specifieke Slowaakse mix te pakken. „Bij elke landelijke ver kiezing duikt er wel een nieuwe partij op, van extreem links tot extreem rechts," zegt Spac. „Ze beginnen in de oppositie, hebben nog geen vuile han den en kunnen schieten op de geves tigde orde. Het is precies wat de men sen willen horen." En Havlik: „De thema's van die nieuwkomers zijn over het algemeen moreel van aard. Het gaat niet over meer of minder belastingen of over het milieu of vluchtelingen, maar over gedrag. Ze willen dat politici zich anders gaan gedragen. Dat zien we in meer landen in Oost- en Centraal-Eu- ropa, in de Baltische Sta ten, en in Bulgarije. Het is een reactie op de chaos na het communisme. Het leek wel of toen alles kon, en iedereen pakte wat hij pakken kon." En zo kan het gebeuren dat het parle ment van een EU-lid (ja, dus) de vol gende partijen herbergt. De grootste is Smer-SD van Fico, begonnen als puur populistisch, nu afgedwaald naar het midden van links, want de realiteit blijkt te weerbarstig voor veel verkiezingsleu zen. Het gezelschap met de mooiste naam is OL'aNO, de Partij voor Bijzon dere Mensen en Onafhankelijke Per soonlijkheden: heel erg tegen corruptie. De vierde partij is de LSNS, een club van neonazi's: tegen het establishment én corruptie. Dan hebben we Wij Zijn Fa milie (voorheen Ons Land) van de za kenman Boris Kollar, die elf van de 150 zetels won met zijn aangekondigde strijd 'tegen corruptie en de heerschappij van de politieke oligarchie'. Het is, zo zeggen Spac en Havlik, de voortdurende teleurstelling die de men sen in de armen van de populisten of zelfs de neonazi's (veertien zetels!) drijft. En het is het onvermogen van deze partijen, als ze eenmaal aan de macht zijn of in het parlement zitten, het land uit het moeras van corruptie te trekken. Telkens duiken er weer nieuwe schanda len op, die óf niet onderzocht worden óf glashard, maar weinig overtuigend ont kend worden. Op het laatste World Eco nomie Forum werd een ranglijst gepre senteerd van Europese landen waar je als zakenman vooral niet moet zijn als je geen zin hebt in corruptie en overheids- bureaucratie. Slowakije staat tweede, net achter het hopeloze Moldavië. De teleurstelling duurt maar voort. Het verhaal van de kip en het ei. zaterdag 1 april 2017 VANDAAG Slowakije s De Slowaken hebben weliswaar m Mark van Assen mèt vluchtelingen, maar protesteren J untie in hun land. Fon^vff* Peter Spac en Vlastimil Havlik zijn als politieke wetenschappers verbonden aan de Masaryk-universiteit in Brno (Tsjechië).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11