Hoe zie ik mijn zus nog eens zoncler man en kinderen? Koos Postema Ik ben niet gediend van de opmerkingen van mijn ehef Gerda Havertong Vroeger hoorde je nog al eens de uitdruk king 'van je familie moet je het hebben'. Dat werd dan op spottende toon gezegd, want kennelijk zaten familieleden elkaar nogal eens dwars. In oude tijden woonden families dicht bij elkaar in dorpen en stadswij ken. Zelf werd ik geboren in GAATHAAR MAN NOOIT EENS TRAINEN OF BILJARTEN? Kralingen, Rotterdam. Mijn grootouders woonden om de hoek, de wieg van mijn over grootouders stond daar weer dichtbij. Ooms, tantes woon den in de buurt. Neven en nichten; een paar minuten fietsen en ik was bij ze. Familieleden in de buurt hebben, is gezellig. Meestal dan. Soms bemoeit familie zich te veel met elkaar. Daar komt dat spreekwoord van daan. Tegenwoordig wonen familieleden vaak op afstand. Of uw geliefde zuster ver weg woont of niet, gezellig samenzijn en bijpraten lukt niet erg. Wat te doen? Die kinderen zijn vast school gaand of hebben wel eens een dagje op de crèche, ik neem aan dat de man van uw zus werkt. Is een gezel lige ontmoeting op een ochtend niet mogelijk? Nog aangenamer: een lunchafspraak? En 's avonds? Gaat haar man nooit eens trai nen, biljarten, kaar ten of vergaderen met een buurt- comité? Mogelijk heden genoeg. Houd het op werk- en schooldagen, want in het weekeinde zal het zus terlijke gezin wel graag samen zijn. e tijd dat ik op straat werd nageroepen ligt alweer een tijdje ach ter mij en ik zou bijna zeggen: helaas! Ik heb goede herinne ringen aan het door bouwvak kers nageroepen worden. Liep ik bijvoorbeeld met een hoog blonde vriendin en dan was het 'ha, een lekker stuk Unie kaas, met chocolademousse erbij'. In Suriname ging het er vaak poëtischer aan toe: 'Hmmmm, je lijkt op een contrabas, ik ga je bespe len hoor, schatje'. Daar is het veel meer dan hier een spel van taal. Met mijn Caribische achtergrond kon ik daar erg van genieten, ik voelde me door dat soort opmerkin gen niet minderwaardig of beledigd maar eerder bejubeld. Vrouwen die er wel last van hebben kan ik begrij pen, maar ik vind het moei lijk om het na te voelen. Ook in uw geval lees ik tus sen de regels door dat u stiekem ook wel geniet van de aandacht van uw nieuwe chef. Ik lees er geen angst in, geen machte loosheid; u maakt zich eerder zorgen over een eventueel ontslag dat hem boven het hoofd hangt, als u uw beklag zou doen. Maar goed, u wilt dat er een einde aan komt en natuurlijk is een collega op het werk, die je dagelijks om je heen hebt, van een andere orde dan een bouwvakker die je naroept. Er IK VIND HET MOEILIJK OM HET NA TE VOELEN zit dan toch niets anders op dan hem op zijn gedrag aan te spreken. Zoek een momentje bij de koffiemachine of zoek hem op in zijn eigen kamer, als hij die heeft en zeg hem dat jij hem best oké vindt, maar niet gediend bent van de opmerkingen die hij maakt. 'Je bedoelt het vast positief, maar ik voel me op een onge wenste manier benaderd.' 41 magazine 63 Journalist (84) met als lijfspreuk: 'Oud, maar nog dagen zat.' Sinds mijn zus kinderen heeft zie ik haar zelden meer in haar een tje. Als ik haar uitnodig, komen man en kinders als vanzelfspre kend mee. Ik begrijp dat een jong gezin druk is. Maar af en toe een ochtendje of avondje ouderwets bijpraten met mijn zus moet toch kunnen? T. v.d.G. uit Waalre Theatermaker (70): 'Alles wat je uit liefde geeft, doet ertoe.' Ik ben een vrouw van 24 en werk bij een groot bouwbedrijf. Sinds een halfjaar heb ik een nieuwe chef, die twaalf jaar ouder is dan ik en vanaf de eerste dag dat hij hier werkt, seksueel getinte opmer kingen maakt. Complimenteus, maar ondertussen. Ik ben daar niet van gediend, maar durf dat niet te zeggen. Los van die opmerkin gen vind ik hem ook best aardig. Het zou zomaar zijn ontslag kun nen betekenen, en dat wil ik niet op mijn geweten hebben. Heeft u suggesties hoe ik dit aan kan kaarten zonder dat het meteen grote gevolgen heeft? G.R. uit Rotterdam WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 119