BIJ DIE MOLENS TUKKEN ALS EEN SOLDAAT LOGEREN BIJ KOTS magazine 49 Touringcars rijden in colonne naar de Zaanse Schans. Op de parkeer plaats buitelen de toeristen bijkans de bus uit om als eerste in die enorme klompen te kunnen staan voor een unieke foto. Daarna gaat de hele handel van de ene molen naar de andere, van het bakkerij museum naar het pannenkoeken restaurant en van de Tinnegieterij naar de souvenirshops in de oude groene, houten huisjes. Het echte leven in dit openluchtmuseum kan pas echt worden ervaren als de dagjesmensen zijn vertrokken. Gelukkig gaat de boel niet op slot en kun je er blijven hangen. Je kunt er zelfs blijven slapen. Niet in een hotel - dat past daar niet - maar op de enige overnachtingsplek in de Zaanse Schans, b&b Heerlijck Slaapen. De kamers met allerlei originele details en uitzicht op de Zaan bevinden zich in drie huizen: koopmanshuis d'Mol, het Noorderhuis en De Walvis. Eten kan in het nabijgelegen restaurant De Hoop op d'Swarte Walvis. De volgende ochtend - na het Zaanse ontbijt - nog even de stilte proeven voor de eerste bussen arriveren. En in alle rust in die grote gele klompen gaan staan. zaanseschansbedenbreakfast.nl Vesting Bourtange in Westerwolde is ook zo'n museumdorp dat je pas goed kunt ervaren als de dagjesmensen zijn verdwenen. Zonder beeldverstorende zaken als kleurige windjacks en T-shirts met lollige teksten is het daar in die vesting ineens van 'o ja, zo leefden ze toen'. Toen is het jaar 1742. Deze tijd had de gemeente Vlagtwedde voor ogen toen de vesting in Zuid-Oost Groningen eind vorige eeuw werd gereconstrueerd nadat het oude verdedigingswerk - waarvoor Willem van Oranje in 1580 de opdracht gaf - veranderd was in een agrarisch dorp. De officierswoningen, de soldatenbarakken en kanonnen, de wachthokjes en de kruithuizen, de bastions en de toegangspoorten, stuk voor stuk net als toen. Zelfs het Houten Paard, dat een wolf in schaapskleren blijkt te zijn - het is een naar martelwerktuig - staat weer voor het majoorslogement. De 350 jaar oude lindebomen op het Martkplein zijn helemaal echt. Voor bezoekers die geen afscheid kunnen nemen van al dit moois, zijn er twaalf logementen in de soldatenbarakken ingericht. Met of zonder bedstee. Schrik niet van het woord barak: de gasten hebben hun eigen kamer met tv, zithoek en moderne sanitaire voorzieningen. De secreten - oude toiletten - in de vesting zijn er alleen om naar te kijken, bourtange.nl M Grappen en grollen worden er al eeuwen gemaakt over de naam Kots. Toch is openluchtmuseum Erve Kots in Lievelde - genoemd naar de familie Kots die hier ooit de boerderij runde - al tientallen jaren een populair adres voor pannenkoeken. En voor de knusse kommen koffie met krentenwegge. In het museum is te zien hoe Saksische boeren vroeger leefden met hun gezin. Het Achterhoekse coulisselandschap dat het geheel omringt, staat garant voor heerlijke wandelingen. De boerderij is ooit gebouwd als los hoes, dus met één open ruimte waarin mens en dier gezellig samenwoonden. Op het terrein van het museum staan ook een olierosmolen, smederij, zagerij, klompenmakerij en een brouwhoes waar het eigen bier wordt gemaakt. Prima bier. Daarom was het wel een goed idee om de oude herberg nu ook uit te rusten met een paar hotelkamers. Oude sfeer, nieuwe voorzieningen, ervekots.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 105