Expertisecentrum VeiligheidNL lanceert vandaag een landelijke campagne waarin het ouders oproept hun kinderen meer risico's te laten nemen. Ouders zijn nu te voorzichtig en dat leidt tot angstige, onzekere kinderen, waarschuwt VeiligheidNL. Al vanaf het vijfde jaar zouden ouders hun kroost meer moeten laten rennen, skaten en klimmen en hen leren omgaan met gevaarlijke voorwer pen als een zakmes, hamer of dart pijltjes. Hierdoor krijgen zij meer zelfvertrouwen, ruimtelijk inzicht, worden ze motorisch vaardiger en leren ze hoogte-diepte en snelheid beter inschatten. Het expertisecentrum baseert de campagne op studies in onder meer België, waaruit blijkt dat schoolkin deren die riskante spelletjes spelen, beter risico's kunnen inschatten dan kinderen die worden gepamperd. Uit een studie van Leidse onderzoekers onder kleuters van 4 tot 6 jaar blijkt bovendien dat kinderen beter in staat zijn om conflicten op te lossen en emoties van speelmaatjes te herken nen, wanneer ze vrij buiten spelen. „We zien dat er internationaal steeds meer publicaties verschijnen over de voordelen van risicovol spe len. Bovendien gaan onze kinderen steeds minder naar buiten. Ze zitten achter hun spelcomputer en kam pen met overgewicht. Reden voor ons om de campagne op te zetten. In landen als Canada, Engeland en Schotland gebeurt dat al", zegt Sas- kia Kloet, programmamanager Op- groeien van Veiligheid NL. In de campagne 'Met een beetje ri sico komen ze er wel' adviseert Vei ligheidNL ouders om ten minste tien seconden te wachten voor ze 'doe het niet' of 'pas op' roepen, wanneer hun kind wild speelt. Kloet: „Het voelt onnatuurlijk, dat snap ik, maar bijt even op je tong en kijk wat er gebeurt. Vaak roepen ou ders uit een reflex 'pas op', terwijl ze daar hun kind misschien juist bang mee maken. Is het risico echt zo groot? Blijf in de buurt staan, geef aanwijzingen als 'snij van je af en 'zorg dat het zakmes niet zomaar kan dichtklappen'. Hetzelfde geldt bij klimmen in een hoge boom: laat je kind op een lage tak beginnen en ver tel dat hij moet klimmen met de buik naar de stam toe. Maar laat het hem zelfstandig doen." „Door het spelen met gevaarlijke Als we niets doen, hebben we straks een generatie te zware, breekbare veertigers achter de computer voorwerpen als een zakmes leert het kind risico's inschatten: een mes kan scherp zijn, daar moet ik voorzichtig mee omgaan. Als je vaker op hoogte speelt, leer je hoogte-diepte beter in schatten. Door nieuwe activiteiten en angsten te overwinnen, wordt een kind mentaal en fysiek sterker. Op school zal hij zelfverzekerder zijn en minder worden gepest." VeiligheidNL hamerde de afgelo pen jaren juist op voorzichtigheid: strengere eisen aan speeltoestel len, rubberen tegels, de fietshelm en lessen in vallen op school. „Wij hebben inderdaad lang geroe pen: we moeten onze kinderen be schermen, maar zien nu - door de publicaties over de voordelen van ri sicovol spelen - dat we daarin zijn doorgeschoten. Verandering is nodig: als we niets doen, hebben we straks een generatie te zware, breekbare veertigers achter de computer." „79 procent van de ouders wil zijn vrijdag 31 maart 2017 wilder spelen Hanneke van Houwelingen Rotterdam Julius moet nog even wennen aan het avontuur, fotosdesireeschippers Een kind van 5 jaar pakt een zak mes. Dan kan geen enkele ouder toch rustig tot tien tellen? Wat kan een kind hiervan leren? Saskia Kloet Zien de ouders deze campagne wel zitten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8