1 n Eis: tbs Terneuzenaar langer Eén dag cel, taakstraf en donatie geëist voor bezit kinderporno 14 ZE EXPOSITIE 120 JAAR BRUYNZEEL KEUKENS I» Bruynzeel, de fabrikant van kleurpotloden en keukens, bestaat 120 jaar. Museum De Meestoof in Sint-Annaland wijdt er een tentoonstelling aan. jfm m i A VÉR Kleurpotloden van Bruyn zeel, wie kent ze niet? Minstens zo bekend zijn de keukens en deuren. Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland staat vanaf morgen volledig in het teken van 120 jaar Bruynzeel. Zelfs een zeilboot ont breekt niet. Met een doosje potloden is het voor Meestoof-vrijwilliger Ton Bruyns allemaal begonnen. „Tij dens het opruimen in het archief van het museum vond ik zo'n doosje. Later kwam ik het jaartal 1897 tegen. Precies 120 jaar geleden. Ik dacht: daar moeten we wat mee. Bij Bruynzeel werd meteen en thousiast gereageerd. We kregen alle medewerking. Stiekem waren ze een beetje jaloers dat ze zelf niet aan een jubileumjaar hadden ge dacht." De wortels van Bruynzeel liggen in Sint-Annaland. Daarvoor moe ten we terug naar 1842. Het jaar dat Cornelis Bruijnzeel, toen nog ge schreven met een 'ij', het levens- BROCHURE licht ziet. Samen met zijn zoons Willem en Cornelis legt hij 120 jaar geleden de bakermat voor een groot industrieel concern. Een be drijf dat vandaag nog altijd actiefis in de productie van keukens. In stoomfabriek De Arend in Rotterdam start in 1897 de produc tie van deuren, kozijnen, trappen en later ook vloeren. Wanneer in 1919 brand uitbreekt in de timmer fabriek, laat Cornelis senior in Zaandam een nieuwe bouwen: de Hollandsche Deurenfabriek. Daar komt de massaproductie pas echt opgang. Tegelijkertijd met de bouw van Stiekem waren ze jaloers dat ze zelf niet aan het jubileum hadden gedacht de deurenfabriek start Willem, de jongste zoon van Cornelis een vloerenfabriek. In 1928, net voordat de crisis uitbreekt, volgt de bouw van een schaverij en acht jaar later een fïneerfabriek. Drieduizend deuren per dag rollen er in de top dagen van de band. Drie exempla ren zijn in streekmuseum De Mee stoof te zien. Het gaat Bruynzeel voor de wind. In 1937 start de onderneming met de productie van keukens, naar ontwerp van Piet Zwart. Hij ge bruikte de basisprincipes van kunstbeweging De Stijl, maar sloot zich nooit officieel bij deze groepe ring aan. De fabricage en verkoop mD J van de keukens zijn vanaf het begin een succes. Maar het is van korte duur. De Tweede Wereldoorlog breekt uit en de activiteiten vallen stil. Om te overleven wordt de fa briek gebruikt voor de productie van klompen, speelgoed en hou ten fietsbanden. Van die laatste worden er maar liefst 110.000 geproduceerd. De welbekende 'ratelbanden'. Tijdens de wederopbouw van Nederland en België hervat Bruyn zeel de productie van keukens. Piet Zwart blijft aan als ontwerper. Alle onderdelen van de keuken worden voorafin de fabriek gemaakt en pas bij de klant samengesteld tot een volwaardige keuken. In die tijd uniek. De werkwijze sluit naadloos aan op de behoefte van snelle pro ductie voor een voortvarende we deropbouw. Voor Bruynzeel resul teert dat in gloriedagen. Juist aan die beginperiode van Bruynzeel is in streekmuseum De Meestoof veel aandacht besteed. Pronkstuk in de collectie is een keuken uit 1938, compleet met in richting uit die tijd. Ook het speel- \«u:. goed gemaakt in de oorlogsdagen ontbreekt niet, evenals een fiets met houten fietswielen, beschik baar gesteld door Cees van den Berge van fietsmuseum Vieux Vélo uit Strijenham. Minder bekend is dat Bruynzeel ook actiefis geweest in de water sport. Het bouwde zeilboten van het type Valk. Van de ruim 8.000 gebouwde exemplaren, is er een in het museum te bewonderen. In de voormalige raadszaal, waar je over een Bruynzeel-vloer loopt, is een collectie kleurpotloden uit gestald. Die komen van Gerrit Meerman, oud-bedrijfsleider van de potlodenfabriek in Bergen op Zoom. Laan van 't Hof, jarenlang bedrijfsleider van de keukentak, zorgde voor de keuken. Tegen een 35-jarige man uit de gemeente Borsele is gis teren in Middelbrug een cel stafvan ééndageneen taak strafvan 240 uur geëist. Ook vindt de officier van justitie dat de man 3.000 euro op de rekening van Defence for Children moet storten. De man, die heeft bekend, wordt ervan verdacht tussen augustus 2014 en begin april 2015 in het bezit te zijn ge weest van 3.211 afbeeldingen en films met kinderporno en zeven afbeeldingen met dierenporno. Ook zou hij via een chatsite een enkele keer van het kinderpornogra fisch materiaal aan beken den hebben verstuurd. „Om hun reacties te kunnen pei len", zei hij. Overigens wa ren die reacties niet bepaald positief. Waarom hij zich met deze vorm van porno bezighield werd niet duidelijk. Hij ver telde nieuwsgierig te zijn geweest en van het een kwam het ander. Uiteinde lijk meldde een provider dat er via het IPO-adres van de man kinderporno werd ver spreid en werd hij aange houden. Inmiddels heeft hij hulp gezocht en wil hij zich ook laten behandelen. Uitspraak 13 april. De officier van justitie in Middelburg vindt dat de dwangverpleging van de tbs die de 55-jarige Terneuze naar H. V. - naast achttien maanden cel - tien jaar gele den werd opgelegd, voor waardelijk kan worden be ëindigd. Wel zou de tbs met twee jaar moeten worden verlengd. V. ontvoerde op 2 maart 2007 in Vogelwaarde een 6-jarig meisje, randde haar aan, mishandelde haar en duwde haar uit de auto. Het kind werd later met bloedend gezicht in de buurt van camping Hellegat bij Os- senisse, door een passerende automobilist opgepikt. V. had zijn auto vlak bij een speelplaats in Vogelwaarde geparkeerd. Hij zocht contact met het meisje, praatte wat met haar, pakte haar beet en zette haar in de auto. Nadat ze wat rondjes over de par keerplaats hadden gereden gingen ze een eindje toeren. Hij begon het meisje te be tasten en toen zij tegenspar telde kreeg ze een harde stomp in haar gezicht. Ver volgens werd ze uit de auto geduwd en ging V. er van door. V. werd drie dagen later aanhouden.Volgens V. gaat het goed met hem. Hij is druk bezig met zijn resocia lisatie, woont in een apparte ment en heeft gemotiveerd aan zichzelf gewerkt. Ook is hij bezig met een opleiding tot ervaringsdeskundige. Uitspraak over twee weken. vrijdag 31 maart 2017 Pronken met 1 een keuken uit 1938 Timo van de Kasteele Ter gelegenheid van het 120- jarig bestaan van Bruynzeel is een 24 pagina's tellende brochure gemaakt. Deze is samengesteld door Tholenaar Willem Heijboer, bekend van bijdragen aan het Zeeuws Tijdschrift en het magazine Monumentaal. De brochure is te koop in de museumwinkel. -Ton Bruyns, De Meestoof cV". A Vrijwilliger Joëlle Blonet bij de Bruynzeel-keuken uit 1938, in het museum, fotomarcelledavidse r Prent van een door Piet Zwart ontworpen Montana- keuken. illustratie de meestoof Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland gaat morgen open. De openingstijden zijn: dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. In juli en augustus van 13.30 tot 17.00 uur. Ad Roos Middelburg Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70