Mooie kansen voor platteland Hoop kreeftenvissers de grond ingeboord Eerste vuurwerkvrije zone in Zeeuws-Vlaanderen Paasmarkt 2 PLATTELAND SOCIALE STAAT Dorpen krimpen, maar dat betekent niet dat mensen er ongelukkiger zijn geworden, stelt het Sociaal Cultureel Planbureau vast. Commentaar Dorpen zijn bepaald niet kansloos. Zelfs afgelegen plaatsen, waar de bevolking krimpt en vergrijst, hoeven niet te wan hopen. Tot deze prettige constatering komt het Sociaal en Cultureel Planbureau. Onderzoek bevestigt de alom gevreesde ef fecten van ontvolking, maar geeft ook aan dat bewoners de nadelen compenseren door goed samen te leven. In Zeeland staat krimp ste vig op de agenda van bestuurders. Dat is maar goed ook, want veel Zeeuwen wonen in kwetsbare dorpen. Het SCP schetst echter meer kansen dan bedreigingen. Werk, studie, sociale contacten en zorg worden waarschijnlijk steeds minder afhankelijk van tijd en plaats. Dat maakt wonen op het platteland weer aantrekkelijk. Verder stelt het SCP voor om het beleid wat minder op de jeugd te richten en grijze dorpen vooral om ouderen te laten draaien. Het planbureau ziet het platteland als goede basis voor verduurzaming. Voedsel en energie zijn er veel ge makkelijker toekomstbestendig te maken dan in de stad. Bij die voorspelling komt meteen een stevige waarschuwing. Vernieu wend gebruik van de groene ruimte kan alleen goed aflopen als dat op een sociale manier gebeurt. Als alle windmolens om je tuin van een energiegigant zijn waarop je geen greep hebt, gaat het niet goed. Wat op het platteland gebeurt moet juist verbinden. Soms doen mensen dat zelf. Het planbureau ziet 'selectieve verhuispatro- nen' waarin gelijkgestemden elkaar opzoeken. Dat lijkt minder po sitief. Want lang niet iedereen wil in zo'n monocultuur leven. Al met al is het SCP opvallend positief over de kansen van de kleine gemeenschappen. Kunnen de overheden dus gerust achter overleunen? Niet helemaal. Nu is de zelfredzaamheid van de dor pen opvallend groot. Maar dit is geen vast gegeven. Wellicht is er op enig moment toch steun nodig van sterkere gemeenschappen. Vernieuwend gebruik van de groene ruimte moet wel in sociale samenhang Die brief is in januari tijdens een commissievergadering behandeld. De schrijver van de brief wilde een vuurwerkverbod in de binnenstad van Terneuzen, maar zo ver willen B en W niet gaan. „Als we een vuurwerkvrije zone instellen voor de binnenstad, zullen zich de no dige andere burgers melden die vinden dat een vuurwerkvrije zone ook voor hun wijk gewenst is", schrijven ze. Bovendien zijn er in de Terneuzense binnenstad geen incidenten met vuurwerk geweest, meent het college. Dat er overlast kan ontstaan, we ten B en W, maar alleen een alge heel vuurwerkverbod zou dat kun nen voorkomen. Dat zit er niet in. Terneuzen wil echter wel kwets bare groepen als ouderen en dieren Anderen vinden dan dat voor hun wijk ook een vuurwerkvrije zone gewenst is tegemoetkomen. Handhaving is overigens wel lastig, aldus het col lege van B en W. Ook de fracties van het CDA en GroenLinks maakten zich sterk voor de eerste vuurwerkvrije zone van Zeeuws-Vlaanderen. ALMANAK Pasen is in zicht, dus stromen de berichtjes over paas- en lente markten weer massaal binnen in de mailboxen van de PZC. Een organisator van een van de vele paasmarkten zag tevreden dat de krant een aankondiging had geplaatst. Maar helaas had de redactie ook het foutje dat ze in het pers bericht maakte een-op-een over genomen. In dat bericht stond namelijk dat er op de markt ook heerlijke pasteitjes te koop waren. Die stomme spellingcontrole toch! Om het recht te zetten hopen we dat ze veel paaseitjes verkoopt. Drie rockbands treden op in De Pit Sponsorloop voor muzikaal project Stapje in Knoks moordonderzoek TERNEUZEN Alzheimercafé maandag open Geen bakker meer, het dorps schooltje gesloten en het laatste café kan het ook niet meer bol werken. De jeugd trekt weg om nooit meer terug te komen. De grijze garde blijft achter. Het beeld dat de laatste jaren van kleine dorpen is ontstaan, is al lesbehalve positief. De leefbaar heid zou er met sprongen achter uitgaan Dat sombere beeld klopt niet, zegt het Sociaal Cultureel Plan bureau in een ito pagina's tellend rapport. Het planbureau heeft dertien jaar gewerkt aan het on- Kan het dorpsleven niet wat meer om ouderen draaien derzoeksprogramma Sociale Staat van het Platteland. Het gisteren verschenen rapport is de afslui ting van dit onderzoek. Op Vlis singen, Middelburg, Goes, Zierik- zee en Terneuzen na valt heel Zeeland binnen de grenzen van het onderzoek. Het platteland krimpt en ver grijst, de stad groeit. Maar dat be tekent niet dat dorpelingen onge lukkiger zijn. Ondanks het terug lopend aantal inwoners en voor zieningen vindt bijna de helft van de inwoners dat het de goede kant op gaat met hun dorp. Een op de drie ziet geen verandering en een op de vijf is negatief over de toekomst van het dorp. De grote groep optimisten noemt de manier waarop mensen in een dorp met elkaar samenle ven als een groot voordeel. Dorpsbewoners doen het in het algemeen beter dan stedelingen. Het opleidingsniveau mag lager zijn, maar er zijn meer mensen aan de slag. Het aantal mensen dat op de armoedegrens leeft is er lager. Vergrijzing is niet alleen een probleem. Vitale ouderen kun nen helpen in het vrijwilligers werk. „De vraag is of de negatieve relatie tussen vergrijzing en soci ale samenhang wel zo onvermij delijk is. Met andere woorden: kan het dorpsleven niet wat meer om ouderen draaien", is een van conclusies van de onderzoekers. Even leek het er op dat de vlag uit kon bij de kreeftenvissers. De zo verfoeide foute steenstort in de Oosterschelde waarbij een flink deel van het leefgebied van de Oosterscheldekreeft werd vernie tigd, zou worden hersteld met een nieuwe toplaag van grove breuk steen. Een laag waar de kreeft zich in kon vestigen. Dat bleek uit antwoorden van de minister Melanie Schultz op Ka mervragen van de SGP. Maar de af gelopen week werd de hoop de grond in geboord. Er komt geen volledig nieuwe laag, kreeg Jaap Geleijnse, voorman van kreeften vissers, te horen van Rijkswater staat. Het antwoord moet op een andere manier gelezen worden. Er komen ruggetjes van grove stort- steen, waar planten op groeien en kleine beestje in schuilen. Voor de kreeft is dat volgens de vissers absoluut onvoldoende. „Daarom trekken wij ten strijde", zei Luit Ezinga voorzitter van de stichting promotie Oosterschelde kreeft gisteren tijdens de opening van het kreeftenseizoen. „We roe pen alle kreeftenvissers op om ons te volgen naar het Malieveld in Den Haag om dit te bepleiten bij de onderhandelaars als numero uno punt vanuit Zeeland." vrijdag 31 maart 2017 n Rondom ziekenhuis ZorgSaam, het dierenasiel en de kinder boerderij in Terneuzen en ver zorgingshuizen in de kernen mag tijdens de jaarwisseling geen vuurwerk meer worden af geschoten. Dat heeft het college van B en W besloten, naar aan leiding van een brief van een on geruste inwoner. Bob Maes Terneuzen - B en W van Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Drie Belgische rock bands staan zaterdag op het podium van De Pit in Terneuzen. Tangled Horns laat stonerrock horen die doet denken aan de grungemuziek uit de jaren negentig. Ook King Hiss speelt stoner rock en Spitfire legt zich toe op het genre groove- rock. Het gitaargeweld begint om 19.30 uur en een kaartje kost 10 euro. Deze zijn te reserveren via pitticket@gmail.com. SINTJANSTEEN Leerlingen van basis school Inghelosenberghe in Sint Jansteen hebben 1.566 euro opgehaald met een sponsorloop. De opbrengst gaat naar Vas tenactieproject 'Er zit muziek in de vrede' van pater Cyriel Swinne. De Zeeuws-Vlaamse pater wil in Colombiaanse stad Barranquilla een jeugd- harmonie oprichten. Swinne zelf gaf, blazend op een trompet, het startsein voor de loop. KNOKKE De politie is een stap ver der in het onderzoek naar de moord op Sofie Muylle, twee maanden geleden in Knokke. Een 'man in een blauwe jas' is nu in beeld: hij is in de uren na de moord in zeven uur tijd meerdere keren gezien vlak bij de plek waar het lichaam van Muylle gedumpt bleek, onder een strand- terras. De politie heeft camerabeelden van de man verspreid. Stichting Welzijn voor Ouderen Terneuzen ver zorgt maandag een Alzheimercafé. Dat is voor mensen met de mentie, hun partners, familieleden, vrienden en hulpverleners. Er zijn veel hulpmiddelen die het leven van demente renden kunnen verlich ten. Het programma is van 19.30 tot 21.00 uur. Lang leve de dorpen! Theo Giele Vlissingen - Onderzoeker van Sociale Staat van het Platteland Melita Lanting Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64