u Centrum vriendelijker voor rolstoelers Stadsraad Brouwershaven krijgt zijn zin met excuses gemeenteraad Seizoen gaat van start met recordveiling 7 De eerste Oosterschelde- kreeft is aan land. Het seizoen is geopend. Tot 15 juli mogende kreeftenvissers aan het werk om de kreeft te vangen. Bubbels, oesters en na tuurlijk Oosterschel- dekreeft. De opening van het seizoen van dit redelijk exclusieve diertje werd gisteren weer in stijl gevierd. Tientallen journalisten, foodbloggers en zakenlui maakten de inmiddels traditionele tocht over de Oosterschelde om de eer ste kreeft boven water te halen. De dag begon in Zierikzee. Daar werd de allereerste Kreeftenkonin gin per helikopter ingevlogen. Oli via de Bree kreeg de eer. Haar vader is eigenaar van de Hostellerie in Ik ben opgegroeid met Oosterschelde- kreef t. Ik vind ze heerlijk Schuddebeurs, dus kreeften zijn haar niet vreemd. „Ik ben opge groeid met Oosterscheldekreeft", zei ze. „Ik vind ze heerlijk." Olivia de Bree is het komende jaar de am bassadrice van de Oosterschelde kreeft en zal bij officiële gelegenhe den aanwezig zijn. Gisteren was haar taak om de eer ste kreeft in ontvangst te nemen en dat ging haar bijzonder gemakkelijk af. De hevig tegenstribbelende kreeft kon het niet winnen van haar stevige greep. Vrolijk lachend toonde ze de flinke jongen van on geveer twee kilo aan de media. 'Oli via, Olivia kijk hier heen.' 'Olivia wil je even draaien? Op die boot daar zitten ook fotografen.' Het kostte wat tijd voor alle foto's geno men waren, maar daarna kreeg de kreeft weer even rust in een speci ale doos waarmee hij naar Colijns- plaat zou worden gebracht. Sjaak Troost, oud-Feyenoorder en directeur van de Dirk Kuyt Foundation, bracht hem daar naar toe. Troost kreeg als assistent-vei lingmeester de taak de veiling wat op te peppen als dat nodig was. Maar als Feyenoorder in een zaal met aardig wat Ajaxieden viel dat nog niet mee. Aanvankelijk liep de veiling wat stroef, maar toen er eenmaal met duizendjes tegelijk geboden mocht worden, ging het als een tierelier. Uiteindelijk stokte het bieden bij het recordbedrag van 41.000 euro en kon Adri Bruijnooge van Adri en Zoon de kreeft én een gesigneerd shirt van Feyenoord („Wel de toekomstig landskampi oen hoor", aldus Troost) in zijn handen nemen. De opbrengst gaat geheel naar de Dirk Kuyt Founda tion, om sporten door mensen met een handicap te stimuleren. De aanvoer is bij de seizoensstart van de Oosterscheldekreeft goed. Door de vrij zachte winter is de wa tertemperatuur nu alweer hoog ge noeg om de kreeften uit hun win terslaap te wekken. Gisteren, op de eerste veilingdag, ging 1.100 kilo on der hamer. Zierikzee „We leggen het voor aan onze mo numentenspecialist", zegt een ge meentewoordvoerder. „Maar de brug is een rijksmonument en ik vermoed dat we er daarom niets aan mogen doen." Anders ligt dat met het hekwerk in 't Vrije. Dat is bedoeld om fietsers tot afstappen te dwingen. Maar het is ook een hindernis voor mensen met een beperking. „Het kan net", reageert de ambtenaar. „Maar het zou wel wat ruimer moeten." De rondgang van B en W met le den van de Vrijwilligers Advies Commissie en de Wmo-raad twee weken geleden, heeft vijftien aan bevelingen opgeleverd. Zo wordt er gekeken naar een trottoir langs het water aan de Oude Haven zuidzijde. Straks wor den Zuidhavenpoort en het par keerterrein aan het Groene Weegje gebruikt als stadsentree voor lang zaam verkeer. Voetgangers moeten meteen na de poort rechtsaf, de brug over en dan aan de noordzijde over het trottoir. Maar binnenkort slaat Boogert daar zijn spullen op voor de herbouw van Mondra- gon. „Dan zouden we een jaar, pak weg anderhalf jaar een voetgan- gersstrook aan de zuidzijde moeten hebben", erkent de woordvoerder. Zierikzee 'Triest dat we dit nu pas kunnen regelen' (LSD). 'We betreuren dat dit zo is gegaan' (VVD). 'Brou wershaven wacht al veel te lang' (CDA). Het zijn kwalificaties die de gemeenteraad gisteravond gaf over de gang van zaken rond de stadsvisie Brouwershaven. De stadsraad had die al goed deels op papier staan toen de wet houder vorige maand meldde dat de spelregels waren veranderd. De stadsraad had niet op eigen houtje mogen werken en van 75.000 euro steun kon geen sprake zijn. Dat was in 2015 beloofd, maar in 2016 veranderde de gemeenteraad het De stadsraad had de stadsvisie al op papier staan toen de wethouder meldde dat de spelregels waren veranderd beleid. Het gemeentebestuur dacht deze fout met een nieuw voorstel goed te maken, maar daar nam de gemeenteraad geen gisteren ge noegen mee. In een unaniem gesteund amen dement legt de raad de regie bij het opstellen van visies bij de stads- en dorpsraden. Bovendien krijgt Brouwershaven 70.000 euro en dat is precies waar stadsraadvoorzitter Hanno Canters om vroeg. In het voorstel van het college van B en W ligt de regie naar keuze bij dorpsraad of gemeente en krijgt Brouwershaven slechts 50.000 euro. Gisteravond meldde zich ook de dorpsraad Burgh-Haamstede. Die is ook bezig met een visie en vroeg om 50.000 euro in plaats van de 35.000 uit het voorstel van B en W. Wethouder Jacqueline van Burg deed daarover nog geen toezeg ging. vrijdag 31 maart 2017 SE) Eerste kreeft is weer boven water Melita Lanting Zierikzee -Olivia de Bree Olivia de Bree, komend jaar de ambassadrice van de Ooster scheldekreeft, met de tegen stribbelende eerste kreeft. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Wat de Muur van Geraardsber- gen is voor wielrenners, is de Zuidwellebrug voor rolstoelers in Zierikzee. Toch is het onwaar schijnlijk dat deze steile brug wordt afgevlakt. Ton van den Nouweland De stadsraad van Brouwersha ven mag onder eigen regie ver der gaan met zijn stadsvisie. De gemeente betaalt daar geen 50.000, maar 70.000 euro aan mee. Ton van den Nouweland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55