Westkapell 'Ik heb hier alles' 'Met de auto ben je zo overal' 'Ondernemer moet wereld verbeteren' 3 ffn. Veere ZONE V vv\r\r\'\ V«'(yl ti' i( f i/WWvMi 3 Het is hoog tijd voor 'moreel kapi talisme', stelde Balkenende: geld verdienen mét aandacht voor kli maatverandering, energiever bruik, mensenrechten. „Het is niet meer business as usual. Het gaat niet meer om winst op de korte termijn, maar om wat je bijdraagt aan de samenleving." Balkenende, voormalig premier en nu hoogleraar aan de Erasmus Universiteit, benadrukte dat het kan: winst boeken op een duur zame manier. „Als je creatief bent." Als voorbeeld noemde hij het Thoolse bouwbedrijf Hemi, dat let op de herkomst van producten en duurzaam vervoer. „En Akzo No bel maakt een verf die zonlicht en warmte buiten houdt, waardoor je minder energie nodig hebt voor de airco." Duurzaam ondernemen is heel wat anders dan een deel van je winst schenken aan een goed doel, waarschuwde Balkenende. „Het begint bij de waarden die je als on dernemer nastreeft. Kijk niet al leen naar wat je doet en hoe, maar vooral waarom." Het gaat niet meer om winst, maar om watje bijdraagt aan de samenleving De conferentie vond plaats in het kader van de viering van 8oo jaar stadsrechten in Middelburg. In die geschiedenis was de VOC heel belangrijk voor de welvaart in de stad. Als premier loofde Balke nende eens die 'VOC-mentaliteit'. Hij greep gisteren terug op die uit spraak. „Natuurlijk moeten we oog hebben voor de donkere pagina's uit dat verleden. De mentaliteit van toen, de internationale blik, hebben we nu weer nodig, maar dan met een duurzame economie met oog voor mensenrechten. Je kunt niet succesvol zijn in een we reld die faalt. Je moet die verbin ding leggen." Balkenende zette tegenover de onrust en spanningen in de wereld ook een boodschap van hoop. Hij wees op belangrijke verdragen over duurzame ontwikkeling en klimaatverandering, waar onder nemers inspiratie uit kunnen put ten. „Je kunt veel veranderen als je bereid bent ervoor te vechten." Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl warenhuisitl vrijdag 31 maart 2017 Ivo van Beekhuizen, foto dirk-jan gjeltema Annemarie Zevenbergen Iedere golf is een hoofd stuk in je leven zegt Ivo van Beekhuizen (35) De geboren en getogen Westkappelaar kan niet zonder de zee. En niet zonder zijn dorp. Weg gaan? Nee, daar peinst hij niet over. „Ik heb hier alles wat ik nodig heb. Westkapelle is mijn thuis, mijn veilige honk." Ivo is bedrijfsleider van museum Het Polderhuis. „Mijn werk houdt me ook hier. Dat is een groot deel van mijn leven. Veel van mijn jeugdvrienden zijn wel vertrokken. Maar het dorp blijft vaak wel in hun hart." Grinnikend: „Je hebt in Rotterdam zelfs een Westkapelse enclave. Ik geloof dat ze eens per maand een Wasschappelse avond houden." Ivo beleefde hoogtepun ten en dieptepunten in zijn dorp. „Zoals ieder een in zijn leven. Maar ook tijdens mijn diepte punten heb ik nooit over wogen om weg te gaan. Dan zou je ook van jezelf wegvluchten. Dat wil ik niet." „Westkapelle is een dorp met een hechte ge meenschap. Met een bloeiend verenigingsle ven. Ons kent ons hier. Dat vind ik prima. Ook als je daardoor soms onder een vergrootglas ligt. Laat ze maar kijken en praten dan. Daar heb ik geen last van." Hij wijst op een foto van Jacqueline Midavaine in Het Polderhuis. Een noeste dijkwerker, even rustend in de zon. „Dat is Westkapelle. Wij zijn nuchter. Harde werkers. Maar ook wel genieters. Met de jaarlijkse kermis bijvoorbeeld." wonen 5 miljoen mensen in een dorp. Dat is onge veer 30 procent van alle Nederlan ders. m Van de bewoners van kleine dorpen wil 80 procent het liefst op het platte land blijven wonen. In krimpgebie- den vindt bijna de helft van de inwo ners dat het de goede kant op gaat met hun dorp. Nog geen 18 pro cent ziet een ne gatieve ontwikke ling. De rest ant woordt neutraal il% In de kleine dor pen zijn veel men sen aan de slag: ruim 68 procent. In de steden is dit nog geen 65. Christel Van de Steene. foto peter nicolaï Sophie Stockman Christel Van de Steene (41) ging met haar gezin naar een huis in Zuid- dorpe kijken en werd op slag verliefd op het dorp. Christel woont samen met haar man Mario de Raedt en dochter Malica (7) sinds drieënhalf jaar in Zuiddorpe. Het dorp heeft geen basisschool meer, de bieb is weg en er zijn geen winkels. Dat is voor het gezin geen enkel pro bleem, ze hebben in hun zoektocht naar een wo ning niet gekeken naar aanwezige voorzieningen. Sterker nog, ze wilden juist dolgraag in een dorp wonen. „We hebben een koopwo ning gehad in Zelzate, maar woonden er niet graag. Te druk en te veel verkeer", vertelt Christel. De makelaar wees hen op een huis in Zuiddorpe. „Ik kende het dorp nog niet echt, maar we kwa men hier en waren op slag verliefd." Het dorpsgevoel spreekt hen aan. „We hebben goed contact met de buren en doordat ik veel met onze honden wan del, heb ik veel aan spraak." Een dorp leent zich ook beter voor het houden van dieren dan een stad. Het gezin heeft twee honden en er sprin gen drie konijntjes rond. Ook staan Christel en Mario nu allebei bin nen twintig minuten op hun werk. Hun dochter vindt de tuin en de ruimte fantastisch. „Ze gaat in het Belgische Overslag naar school. En boodschappen haal ik gewoon na mijn werk, met de auto ben je zo overal. En je krijgt er iets moois voor terug: een oase van rust." Snel geld verdienen dat in de zakken van de directeur ver dwijnt, is ouderwets. Moderne ondernemers denken aan de wereld om hen heen en hoe ze die beter kunnen maken. Die spiegel hield Jan-Peter Balke nende ondernemers gisteren voor op de internationale con ferentie over vrijheid van onder nemen in Middelburg. Maurits Sep Middelburg Jan-Peter Balkenende n incl. montage - direct uit voorraad Einsteinstraat 29 - Dordrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53