Een struik voor fijnbesnaarden 44 |fc,y 2 ROMKE VAN DE KAA Salone del Mobile 'We' zijn goed vertegenwoordigd in meubelmekka Milaan, waar dinsdag de 56ste editie van de Salone del Mobile begint. Maak kennis met vier Nederlandse kroonjuwelen die op 's werelds grootste meubel- en designbeurs staan. Column Naast de luide feestmuziek van prunus, camelia, narcis en forsythia is in maart zeker plaats voor planten die de lente wat bescheidener inluiden. Ook voor de fijnbesnaar den onder ons is keus genoeg. Een leuke vroeg- bloeiende struik is de Corylopsis: de schijnhaze- laar. De naam schijnhazelaar is wat misleidend, want de schijnhazelaar heeft evenveel met een haze laar te maken als een tulpenboom met een tulp. Schijnhazelaars zijn verre familie van de toverha- zelaar, die overigens al evenmin iets met de echte hazelaar van doen heeft. Schijnhazelaars heb je in soorten en maten. Drie daarvan zijn algemeen verkrijgbaar. De groot ste is Corylopsis wilmot- tiae, inheems in China. Deze struik, die als alle schijnhazelaars, sterk vertakt is, wordt onge veer 4 meter hoog en minstens 2 meter breed. De strogele bloemen hangen in lange trossen aan de takken die tij dens de bloei nog kaal zijn. Wie deze struik wil planten, kan beter met een kiezen voor de mooiste variëteit. Dat is Spring Purple, een vorm die tegen het einde van de bloei uitloopt met donkerrood jong blad. Beduidend lager - zo'n meter of twee - blijft Corylopsis spicata, een soort uit Japan. Deze struik wordt even breed als hoog en is te herken nen aan zijn zigzag groeiende takken. De blade ren zijn aan de onderkant berijpt, alsof het heeft gedauwd. De bloemen, die als belletjes in trossen afhangen zijn geelgroen, met uitstekende rode meeldraden. De prinses van het gezelschap is Co rylopsis pauciflora. Als ik maar één struik voor mijn tuin zou mogen kiezen, zou het deze zijn. Corylopsis pauciflora, ook uit Japan, bloeit als eer ste. De bloemtrosjes zijn licht primulageel. Het struikje wordt nauwelijks anderhalve meter hoog en doet daar een paar generaties over. Door zijn formaat is het geschikt voor kleine tuinen. Houd wel in de gaten dat het struikje minstens even breed wordt als hoog. Geef het de ruimte. Je zou Corylopsis pauciflora kunnen combine ren met de tegelijk bloeiende rododendron Prae- cox, maar persoonlijk vind ik lichtgeel met paars weinig subtiel. Ik zou het struikje liever zien met een onderbeplanting van kleine bolgewassen, zo als lichtblauwe sneeuwroem of Pushkinia libano- tica - grijsblauwe bloemen met een ragfijn don kerder streepje in het bloemblad. Of misschien met de donkergele gulden sleutelbloem. Ook het maarts viooltje is een leuke kandidaat. Schijnha zelaars zijn niet kieskeurig wat standplaats be treft. Ze verdragen lichte schaduw, maar doen het ook goed in de zon mits de grond niet te droog is. Bladaarde is ideaal. Zware schaduw wordt verdra gen, maar de struiken groeien dan spichtig en bloeien slecht. De kleine Corylopsis pauciflora is ook geschikt voor wie alleen een balkon heeft. Kies een grote kuip en maak een paar flinke gaten in de bodem. Ga van tevoren wel na of het balkon de last kan dragen. Want je moet toch niet den ken aan de krantenkop 'voorbijganger getroffen door neerstortende schijnhazelaar'. Met een hazelaar heeft de schijnhazelaar niets te maken BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN LAND TEXTIEL 'Ik kan nu eens langs bij bevriende ontwerpers' 3Ë' ItfsSS 'De Italianen nemen het ambacht nog serieus' MEUBELS vrijdag 31 maart 2017 Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO Landschapspijn gaat over de toekomst van ons platteland. (Atlas- Contact, 14,99) boek Het heel grote vogelboek is geïnspireerd door standaardwerk Nederlandsche Vogelen uit 1770. (Lannoo, 24,99) In My Kitchen bestaat uit hon derd vegetari sche recepten. (Random House, €33) 3 o Dutch Design op Italiaans feestje Renske Schriemer Suzanne Dijkstra Wie: Mae Engelgeer Wat: textielontwerper Waar: bij kledenmerk cc-tapis Textielontwerper Mae Engelgeer laat sinds 2013 jaarlijks nieuw werk zien in Milaan. Meestal een hele onderneming, maar dit wordt een relaxte designweek voor haar: het Franse kledenmerk cc-tapis neemt haar werk mee naar de designstad. „Voor het eerst hoefde ik dus geen pre sentatie te regelen. Zo kan ik mooi naar openingen en borrels, met mensen af spreken en bij bevriende ontwerpers kij ken. Normaal heb ik daar amper tijd voor. Milaan is heel belangrijk. Hier gebeurt het, iedereen is er. Een eigen presentatie doe ik misschien volgend jaar weer. Ik vind dat je het alleen moet doen als je nieuw werk hebt, een statement kunt maken en een ontwikkeling kan laten zien. De samen werking met cc-tapis heb ik ook aan mijn aanwezigheid in Milaan te danken. We stonden op eikaars wensenlijstje. Pas na de beurs spraken we met elkaar af omdat we ontdekten we in dezelfde flow zitten. Milaan is een fijne plek om te zien wat het publiek van je werk vindt. Ik ben nu druk bezig met grote projecten in samenwer king met architecten. Eigenlijk ben ik nog steeds druk met alles wat Milaan mij vorig jaar heeft opgeleverd en nu is het alweer bijna zover. Het geeft altijd een kick om in Milaan het eindresultaat te zien van een jaar lang hard werken. Natuurlijk is alles op de valreep klaar, maar dat hoort erbij." Wie: Scholten Baijings Wat: meubelontwerpers Waar: o.a. bij de stand van Herman Miller en in het Nederlandse paviljoen Mas terly in Palazzo Francesco Turati Ze zijn niet te missen, Stefan Scholten en Carole Baijings. Sinds de oprichting van hun designstudio in 2000 slaan 'de Char les en Ray Eames van de lage landen' Mi laan nooit over. Carole: „Milaan is dé plek om onze nieuwe ontwerpen te presente ren. Wij hebben er weer zin in. In Milaan hebben we vanaf het begin veel contacten gelegd met buitenlandse merken. Zij heb ben ons talent ontdekt en dat heeft ons veel succes opgeleverd. Dankzij Milaan werken we nu voornamelijk in het buiten land. Dit jaar hebben we het relatief rustig. Er zijn jaren geweest dat we tien presen taties hadden bij verschillende merken. Dan blijf je rondrennen. Hoe dan ook heb ben we het druk, want het is ook een mo ment voor zakelijke afspraken. We staan dit jaar bij Herman Miller met een nieuwe bank, de Colour Form Sofa. In een film laten we zien hoe we dit meubel hebben ontwikkeld. Ook bijzonder: wij hebben de stand voor designmerk Gelderland ont worpen op Masterly, het Nederlandse pa viljoen in een palazzo in het centrum. Gel derland presenteert zich voor het eerst in Milaan. We hebben een nieuwe fauteuil voor dit merk ontwikkeld, de Solid Chair. De Salone del Mobile is uniek in de we reld. De Italianen nemen het ambacht nog serieus. Milaan is onmisbaar voor ons." Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41