Wel banen maar geen mensen Analyse zondag a.s. Alexei Karaswint docentenprijs Intratuin Koudekerke In de crisisjaren maakte Zeeland er mooie sier mee. Weliswaar raakten door faillissementen en reorganisaties honderden men sen hun baan kwijt, maar on danks het einde van Zalco, Therm- phos, Sasglas, Philips Terneuzen en Philip Morris in Bergen op Zoom kon Zeeland door vergrijzing en ontgroe ning pronken met het laagste werk loosheidspercentage van Neder land. De werkloosheid zal dit jaar ver der dalen naar 4 procent, terwijl het aantal vacatures blijft stijgen. In 2013 waren er per vacature nog ruim 6 werklozen, vorig jaar nog maar 2,3. De krappe arbeidsmarkt is goed en slecht nieuws. Oudere werkzoeken den die lange tijd aan de zijlijn ston den, komen weer aan de bak. Econo misch gezien weegt het nadeel zwaar der. Vacatures blijven langer open staan. Het aantal vacatures is in drie jaar tijd gestegen van 23.000 naar 30.000. Doordat de Zeeuwse econo mie dit jaar met 1,4 procent groeit, zal het vacatureaanbod blijven aanzwel len. Vooral in de horeca is de schreeuw om vakkrachten groot, maar ook is er een voortdurend tekort aan technisch personeel. Ook de zorg heeft nog tot 2018 nog 600 tot 800 mensen nodig. Maar die mensen zijn er nauwelijks. Hoewel er vorig jaar 3.000 werkende Zeeuwen zijn bijgekomen, groeit de beroepsbevolking niet. Er gaan meer mensen met pensioen dan er jongeren in de schoolbankjes zitten. En er ver trekken ook veel jongeren. Naast dat volumeprobleem is er een tweede hi aat op de arbeidsmarkt: een mismatch. Het gros van de werkzoekenden vol doet niet aan de vraag van het be drijfsleven, wat al in het rapport van de Commissie Balkenende is onder kend. Strijd Door de krapte is er nu een verwoede strijd gaande op de arbeidsmarkt. Elke sector, of het nu techniek of zorg is, probeert met campagnes jongeren te verleiden tot de voor de bedrijfstak juiste studiekeuze. Zorginstellingen scholen ook werkzoekenden om. De horeca vraagt meer dan het onderwijs kan leveren. Dat gevecht levert geen enkele vak kracht meer op. De schaarste aan per soneel wordt alleen nog maar nijpen der als de haven van Vlissingen het bolwerk wordt voor onderhoud van windparken op zee. Nu al is Vlissin gen de springplank voor de offshore windindustrie. Juist het onderhoud kan honderden banen opleveren. De voortekenen zijn er: de komst van de Duitse pijpgigant EEW naar Vlissingen en de vorming van het Gould Windpark Services door re gionale bedrijven zorgen al voor 140 banen. En met het nieuwe bedrijf The Wind Technicians willen Zeeuwse bedrijven, organisaties en overheden inspelen op de nieuwe booming busi ness. Om het personeelsgat te dichten, moet Zeeland in het land en ook over de grens jongeren werven voor een studie of een baan in Zeeland. Dat vereist kwalitatief goed onderwijs en een imagocampagne: strand om de hoek, goedkope woningen, schone lucht en geen files. En als kers op de cake: gegarandeerd een baan. Meer ac tie lijkt noodzakelijk, anders loopt de Zeeuwse economie spaak. 12-17» It vrijdag 31 maart 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Twee tennisclubs vlak na elkaar 100 jaar. ZEELAND12 Olj FOTO MARIEKE mAndEMAKER Zeeland krijgt er de komende jaren honderden banen bij, onder meer in het onderhoud van windparken op zee, de zorg en het bloeiende toe risme en horeca. Het probleem is echter dat er nau welijks personeel te vinden is. Frank Balkenende Lessen van economiedo cent University College Roosevelt in Middelburg zijn ver nieuwend en afwis- 1 mm selend. ZEELAND5 intratuin Galgeweg 5 0118-551623 www.intratuin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28