Tresnver krachter zoek na blunder Wist je dat Concertgebouworkest in wooncontainers 13 599 Morgen treden ze op in Frankfurt. Overmorgen in Brussel. Maar gisteren stonden de beste blazers van het land gewoon in Zeewolde te spelen, voor vluchtelingen. Shiren uit het Syrische Damascus kon er ademloos naar luisteren. Haar oom speelde ook trombone. Maar een concert van een koper kwintet heeft ze nooit eerder mee gemaakt. En dus is het genieten als het blazersensemble de eerste no ten speelt van een stuk dat ze deze week nog hebben laten horen in hun eigen concertgebouw in hartje Amsterdam. Die imposante zaal vol grandeur is wel even iets anders dan de pro visorisch bij elkaar geplaatste wooncontainers waar ze nu op be zoek zijn. Hier is het systeempla fond amper 3 meter hoog wat nogal wat uitmaakt voor de akoes tiek. De afzonderlijke klanken mengen daardoor niet zo lekker, maar klinken een beetje droog, zo als de blazers dat zelf zeggen. Nog een groot verschil: hier zit het publiek niet muisstil om te ge nieten naar wat er ten gehore wordt gebracht, maar maken de bezoekers ondertussen driftig filmpjes met de telefoon. Eén vrouw pakt doodleuk haar kleine dreumes aan door het raam, een ander neemt gewoon de telefoon op als de ringtoon afgaat. Het blazersensemble maakt het allemaal niets uit. „Het is juist wel mooi intiem zo", zegt Bart Claessens die de trombone speelt. „We zitten zo dicht op het publiek dat we precies kunnen zien hoe de reacties zijn. En ik heb heel wat la chende gezichten gezien." Daarbij komt: ze doen dit niet voor zichzelf, maar voor de vluch telingen die hier de dagen moeten slijten. Week na week. Maand na maand leven ze in eenvoudige ap partementen in hun eigen 'en clave' midden in de Flevopolder. Hopend dat ze hier uiteindelijk een nieuw bestaan op kunnen bouwen. Mensen van buiten zien ze niet zo vaak. Het dichtstbij zijnde dorp is 5 kilometer lopen. Het is mooi intiem zo. We zitten zo dicht op het publiek dat we precies kunnen zien wat hun reacties zijn Alleen daarom is bestuursvoorzit ter Dorine Manson van Vluchte lingenwerk al blij dat de drukbe zette musici van het Koninklijk Concertgebouworkest hier willen komen spelen. „Dit is een prachtig cadeau aan de vluchtelingen, maar geeft de muzikanten ook de moge lijkheid om in contact te komen met mensen die huis en haard hebben verlaten. Die uitwisseling van culturen is zo belangrijk als we willen dat vluchtelingen goed terechtkomen in de samenleving." Dat nog lang niet bij elke vluch teling doordringt dat ze hier toch maar mooi even vijf blazers van een de beste orkesten ter wereld voor hun neus hebben zitten, is voor de muzikanten zelf ook weieens een lekker gevoel. Hier wordt niets van ze verwacht en dus kunnen ze het zo gek maken als ze zelf willen. Opgetogen Achter in de zaal luistert de Vlaamse directeur van het Ko ninklijk ConcertgebouwJan Raes, aandachtig mee. Hij vindt het prachtig. „Dat klinkt nog best goed in dit zaaltje", zegt hij opge togen als het koperkwintet de eer ste stukken heeft gespeeld. „Dank je welheel mooi!" roept een vluchteling uit de zaal als het eerste applaus is verstomd. Het zijn de reacties die het orkest als muziek in de oren klinken. Dit is waarvoor ze eind 2015 zijn begon nen met de concerten op locatie. De vluchtelingencrisis was toen op zijn ergst en dus nodigde het orkest 300 vluchtelingen uit om hen een warm welkom te heten. Het concert was zo'n daverend succes dat het orkest besloot in asielzoekerscentra kleinschalige optredens te geven. Op de vraag wie van de musici daar een steentje aan bij wilde dragen, stak iedereen zijn hand op. Nu is er elke zes weken een con cert ergens in een asielzoekerscen trum. „We doen niet aan politiek, maar zijn wel voor een humaner Europa. Met dit initiatief hopen we deze mensen enige waardig heid te geven en reiken we ze de hand om er hier het beste van te maken", zegt directeur Raes. Adam V.B. liet in januari ook al een volle rechtszaal op zich wach ten. Toen gaf zijn advocaat aan dat V.B. wel wilde komen om zijn on schuld te bepleiten, maar geen geld had voor een treinrit van Vleuten naar Zwolle. De verdachte uit Vleuten zou op 6 mei 2015 een 12-jarig meisje van het perron in Zwolle hebben gegrepen. Op het toilet in een trein heeft hij haar verkracht, is de verdenking. Destijds kwam over de zaak niets naar buiten. De man wordt ook beschuldigd van het in bezit hebben van enkele kinder pornografische afbeeldingen op zijn telefoon. V.B. had gisterochtend moeten worden aangevoerd door agenten. Die hadden hem van zijn bed moeten lichten, maar dat bevel heeft de politie nooit bereikt, zei de officier van justitie. De politie probeerde de verdachte gisteren op te sporen, maar V.B bleek spoorloos. Opvallend is dat de man tot en met dinsdag nog vast zat wegens een niet nagekomen taakstraf. Vaak wordt hechtenis verlengd als er een zitting aan komt, dat was hier niet het geval. De verkrachtingszaak is nu aan gehouden, maar komt 'binnen en kele weken' alsnog voor de rech ter. vrijdag 31 maart 2017 GO Koperkwintet blaast voor vluchtelingen Raymond Boere Zeewolde Bart Claessens, trombonist Door miscommunicatie tussen politie en het OM is een 22-ja- rige man die wordt verdacht van het verkrachten van een 12-jarig meisje niet komen op dagen bij zijn rechtszaak. Annerieke van der Krift Zwolle Belgische Ardennen 4* hotel in het centrum van Bouillon inclusief ontbijt, lunch en diner 5 dagen oad.nl/BEBEOI Drie Alpenlanden in één reis inclusief drie lunches klantbeoordeling 8,7 10 dagen oad.nl/BEAT03 Toscane, Umbrië en Rome o.a. Florence, Siena en Assisi div. data gegarandeerd vertrek 639 10 dagen oad.nl/BEITI2 m Sprookjesachtig Denemarken verblijf in luxe 4* hotels o.a. Jutland, Funen Sjaelland a 749 8 dagen oad.nl/BEDKOI Boek nu op oad.nl/pzc t» 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/voorwaarden #.(p D Bn die hier zijn. ons rekenen Het Concertgebouworkest speelt voor vluchtelingen in provisorisch bij elkaar geplaatste wooncon tainers, waar het publiek doodleuk filmpjes maakt tijdens het concert, fotoshodycareman ..Hart- en vaatziekten onder Nederlandse vrouwen doodsoorzaak nummer 1 zijn? Symptomen hiervan zijn bij vrouwen moeilijker te herkennen dan bij mannen. Vaak worden klachten als duizeligheid, vermoeidheid of kortademigheid verward met de overgang. Het is daarom extra belangrijk je regelmatig goed te laten controleren. Kijk voor meer informatie over een cardiologisch onderzoek, of onze andere onderzoeken op prescan.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13