Das Jahr der Patrioten L'année des patriotes 10 INTERVIEW JAMES KIRCHICK Hoogste tijd voor Europa om wakker te worden. Het oude continent dreigt te verkruimelen tussen Rusland en de Verenigde Staten, concludeert James Kirchick, auteur van het boek' Het einde van Europa. Europa worstelt met zichzelf en Rusland en Amerika doet niets e spiegel die hij Europa voorhoudt, toont een genade loos beeld. Europa valt uiteen, onder mijnd door eigen falen en gestook van buitenaf, vooral door Rusland. „Europa is steeds minder democra tisch, stagneert economisch, wordt door extremisten van allerlei slag be dreigd en daalt langzaam maar zeker af op het eens ondenkbare pad dat naar oorlog leidt", aldus James Kir chick. Het ontbreekt Europeanen volgens hem aan historisch besef. „Vrede en vooruitgang zijn niet vanzelfspre kend. Europa ging 75 jaar geleden nog gebukt onder afschuwelijk oorlogs geweld en genocide. Daarna is er hard gewerkt aan de vestiging van duurzame vrede en vrijheid. Die vooruitgang heeft onderhoud no dig", zegt de jonge dertiger. Kirchick waarschuwt voor het op komend populisme in het Westen. „Het verleden heeft ons geleerd dat populisme, nationalisme en protecti onisme nooit hebben gewerkt en toch wint dit hokjesdenken aan ter rein. Ook jongeren willen de lessen van de geschiedenis niet zien. Kijk naar Frankrijk waar liefst 40 procent van de jongeren het Front National van Marine le Pen steunt. Een onge looflijk cijfer." In zijn bestseller 'Het einde van Eu ropa' beschrijft de Amerikaanse jour nalist crises die Europa ondermijnen. Van migratie, het gebrek aan een ge meenschappelijk beleid, uitholling van de democratie (bijvoorbeeld in Hongarije), gebrekkige economische groei tot geruzie over de eurozone. „Al die crises zijn koren op de molen van Vladimir Poetin die niets liever ziet dan het uiteenvallen van de EU en de NAVO. Hij stookt vuurtjes op, speelt partijen tegen elkaar uit om Europa zo zwak mogelijk te maken", legt Kirchick uit. „Bovendien lijkt het erop dat Europa Donald Trump een zorg zal zijn. Hij steunt de Brexit, heeft niets met de Europese Unie en de NAVO behandelt hij als een stief kindje. Arm Europa. Het worstelt met zichzelf en met Rusland, en Amerika haalt slechts de schouders op." „Hij had op geen slechter moment kunnen worden gekozen. Net nu Eu ropa alle steun behoeft, helpt hij anti- Europese populisten en zoekt hij toe nadering tot Rusland. Hij breekt met zeven decennia van pro-Europees Amerikaans beleid. De drijvende kracht achter deze ommekeer is zijn belangrijkste politieke adviseur Step hen K. Bannon. De man van de ge vaarlijke uitspraak dat 'nationalisti sche landen de beste buren zijn'. In Bannons strijd tegen globalisme en supracentraal bestuur moet ook de EU kapot." Kirchick: „De reconstructie begint op 9 mei in 2022. Op het Rode Plein denkt Vladimir Poetin tijdens een parade met plezier terug aan de Rus- sische invasie van Estland, een van de Baltische staten, eerder die week. In de aanloop daar naartoe is Rusland al heer en meester geworden in Kiev, zijn bijna alle Amerikaanse troepen weg uit Europa, zegt Marine le Pen het Franse lidmaatschap van de EU op en is Geert Wilders aan de macht in Nederland. Nu lijkt dit alles on werkelijk maar zeg nooit nooit", al dus de Amerikaan. „Ook de Brexit en de verkiezing van Trump werd voor onmogelijk gehouden. Net als met het boek wil ik met dit verhaal waar schuwen voor het verval van Europa. Wees alsjeblieft zuinig op de twee organisaties die zo'n lange tijd vrede, stabiliteit en voorspoed hebben ge bracht: de EU en de NAVO." Kirchick: „Europese landen zijn af zonderlijk te klein zijn om een vuist te maken. Om voor zichzelf op te ko men. Daar zijn de problemen te com plex voor. Alleen met de Unie en de NAVO kun je het opnemen tegen Rusland en Poetins pogingen om de wereldorde naar zijn hand te zetten. Ook de problemen rond de migratie kun je alleen in gezamenlijkheid op lossen", aldus de analist. „Dat geldt ook voor een innovatief, groen ener giebeleid dat Europa minder afhan kelijk maakt van het Kremlin. Nu ligt Europa aan een Russisch gasinfuus, kwetsbaar voor chantage uit Mos kou." Kirchick schuift naar het puntje van zijn stoel. Hij verheft zijn stem. Benadrukt: „En om dit alles te berei ken mist Europa leiders met visie en passie om iedereen uit te leggen waarom de Unie zo belangrijk is. Lei ders die constant wijzen op de lessen van de geschiedenis", zegt hij be schuldigend. Kirchick: „Op basis van de tegenval lende steun voor Wilders in Neder land kun je nog niet van een weder opstanding van de redelijkheid spre ken. Ook Saarland is te klein om er op Europees niveau conclusies uit te kunnen trekken. Een veel betere lak moesproef worden de verkiezingen in Frankrijk en Duitsland. Winst of verlies voor Marine le Pen, de op komst van de Duitse AfD, zeggen veel meer over de toekomst van Eu ropa." „Een groot voordeel is dat Europea nen aan de gebeurtenissen in de VS zien dat populisten niet kunnen re geren. Ze maken er een puinhoop van als ze aan de macht zijn. Kijk naar Trump. Populisten verdelen, spelen mensen tegen elkaar uit. Daarmee breken ze alleen af, bouwen ze niets op. Dat brengt kiezers tot in keer. Dat is een hoopvolle gedachte voor een Europa dat weer sterk moet worden." Europa del e della^fl vrijdag 31 maart 2017 'Rusland en VS dreigen Europa te verkruimelen' Hans van Zon Amsterdam Alsof al deze somberheid al niet ge noeg is, waarschuwt u voor de machtspolitiek van Poetin en de stommiteiten van Trump. Hoe ge vaarlijk zijn die? Wat bezielt Donald Trump? U waagt zich voor het tijdschrift Fo reign Policy aan een voorspellend verhaal over hoe de NAVO uit elkaar zou kunnen vallen. James Kirchick ziet Geert Wilders van de PVV, Frauke Petry van Af D en Marine le Pen, gefotografeerd eerder dit jaar op een bijeen komst van Europese populisten, als een be dreiging voor Europa. FOTO ROBERT PFEIL/AFP —James Kirchick Hoe trekt Europa zichzelf uit het moeras? Maar achter alle zwartgalligheid gaat toch hoop schuil? Kijk naar de jongste verkiezingsuitslagen in Ne derland en Duitsland (Saarland) waar het populisme niet zo sterk is als werd gedacht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10