r KORTING SAMSUN GALAXY S 7 NIPT brengt afwijking bij ongeboren kind vaker aan het licht NIP Test Blinde moet de modder in om informatie te horen OP ALLE ABONNEMENTEN Je bent 11 weken zwanger en je vraagt je af: heeft mijn baby een ernstige afwijking? Vanaf zaterdag is het antwoord wellicht iets makkelijker omdat de NIP-test betrouwbaarder is. Klinisch geneticus Robert-Jan Galjaard van het Erasmus MC legt uit. „Het is een veel betrouwbaarder alternatief voor de huidige combi natietest. Stel dat je nu na een echo (nekplooimeting) en bloedtest de boodschap krijgt: 1 op 190 kans op Down, dan is de kans nog steeds klein dat je baby ook daadwerke lijk een afwijking heeft. NIPT ont dekt 96 van de 100 kinderen met het syndroom van Down. Maar om écht zekerheid te hebben is een vlokkentest of vruchtwaterpunc tie nodig. Die wil je echter alleen doen als er een heel sterk vermoe den is. Zo'n punctie geeft bij 2 op de 1.000 vrouwen een miskraam." „Ja, NIPT ontdekt Patau in 78 pro cent van de gevallen en Edwards in 87 procent, dat is hoger dan de combinatietest. Bovendien kan een zwangere ook kiezen of ze wil weten of er andere zeldzame gene tische afwijkingen zijn gevon den." „Dat doet niets af aan de betrouw baarheid van de test. We onder zoeken nu vooral hoeveel behoefte er aan de test is, hoe tevreden vrouwen zijn. Daarvoor hebben we drie jaar financiering van het Rijk." „Dna bestaat uit 23 paar chromo somen. Als we in het bloed vinden dat op chromosoom 21 te veel dna- deeltjes zitten, is de kans groot dat dat overschot van het kindje af komstig is en er dus sprake is van Down." „Nee, zeker niet. In absolute aan tallen zullen er meer afwijkingen worden ontdekt en mogelijk meer zwangerschappen worden afge broken. Maar dat is bovenal een vrije keuze van de ouders. Ik wil dat ze die weloverwogen kunnen maken op basis van een goede test. Iedere zwangere kan er nog steeds voor kiezen om helemaal geen prenatale testen te doen. Vaak ge noeg willen vrouwen alleen weten wat hen te wachten staat: dat bete kent niet dat ze een abortus laten plegen. In Nederland zijn we daarin sowieso terughoudend. Als na een vruchtwaterpunctie blijkt dat er zeker een afwijking is, besluit nog steeds een kwart de zwangerschap uit te dra gen." „Nee, dat moeten we nu onder zoeken. Uit Nederlands onderzoek blijkt dat 58 procent vooraf zegt bij een afwijkende uitslag af te bre ken, maar of ze dat ook daadwer kelijk doen als de uitslag er is, we ten we niet." „Dat mag niet zo zijn. Landelijk zijn 3.000 verloskundigen opge leid om vrouwen bij NIPT te bege leiden, ook bij de vervolgkeuze." „Nee, de bloedtest kan nu op 130 plekken in het land afgenomen worden. We zijn bezig met uit breiding. Omdat het nog altijd gaat om een studie, gaat betaling niet via de zorgverzekeraar, maar direct via www.niptbetalen.nl. Met een betalingsbewijs kunnen vrouwen naar een bloedafname- punt dat gecertificeerd is voor dit onderzoek." Vrouwen willen vaak weten wat hen wacht Werklozen moesten in het kader van een gemeentelijk re-integra- tieproject de omgeving van de bushalte opfrissen en hebben naar eigen zeggen precies vol gens de tekening het tuintje aan gelegd. Maar Spijkenisser Fred Ritskes, die slechtziend is, wist gisteren niet wat hij meemaakte. Hoe hij met zijn blindenstok bij de halte aan het Oosteinde ook de informatiepaal probeerde te vinden, het lukte hem niet. Elke keer als hij een zachtere onder grond voelde, stopte hij. Andere passagiers vertelden hem waar de paal stond en dat hij die alleen kon bereiken door door de modder te lopen. „Ge lukkig dat het droog is, want als het heeft geregend zit je tot aan je enkels onder de blubber. Het perkje loopt ook nog eens schuin, dus voor hetzelfde geld glijd je uit, met alle gevolgen van dien", zegt Ritskes verbijsterd. Hindernis Hij wil zo veel mogelijk zelfstan dig reizen. „Dat is lastig met mijn handicap, maar van de gemeente Nissewaard krijg je dan ook nog een hindernis cadeau. Dat je dit kunt bedenken... Ik zou niet we ten hoe ik nu aan mijn reisinfor matie moet komen. Misschien moet ik proberen met mijn stok die knop in te drukken. Maar dat is als biljarten met je ogen dicht." De gemeente Nissewaard gaf gistermiddag toe dat er iets over het hoofd is gezien. „Dit is niet de bedoeling. Hier is duidelijk iets niet goed gegaan. Daar komt vol gende week een tegelpaadje", be looft woordvoerder Aart van Ka pel. V.V.V.V.V.V.V.V.V.V.\V.V.V.V.V.%V.V.\\V.V.V.V.V.V.\\\V.V.V.V.V.V.\\\V.V.V.v.v. V.V.V.V. V.V.\V.V.V.V Vodafone Power to you donderdag 30 maart 2017 GO 'Vaker een abortus? Hoeft helemaal niet' Francine Wildenborg Rotterdam Waarom NIPT? Bij testen op Patau en Edwards (syndromen waardoor een kind meestal niet levensvatbaar is) is NIPT minder betrouwbaar? NIPT zit nog steeds in een test fase? De Niet-lnvasieve Prenatale Test is een veilige manier om de kans op een dna-afwijking bij een foetus te meten. 1. Afname bloed 2.Bloed naar lab 3. Dna in bloedcellen gecontroleerd op drie afwijkingen: trisomie 21: syndroom van Down trisomie 18: syndroom van Edwards trisomie 13: syndroom van Patau Wat test NIPT precies? Bent u voor een Downvrije sa menleving? Weten we hoeveel vrouwen na NIPT besluiten de zwanger schap te beëindigen? Nu er een betere test is voelen vrouwen zich misschien ver plicht hem te nemen? Moet je voor een NIPT per se naar een academisch zieken huis? -Robert-Jan Galjaard Blinden en slechtzienden moeten in het Zuid-Hollandse plaatsje Zuidland door de modder lopen om te kunnen horen hoe laat hun bus komt. De speciale zuil met ingespro ken reisinformatie staat sinds deze week middenin een perkje met aarde en struiken. Theo Teitsma Zuidland vodafone.nl/samsung De kortingsactie is nog geldig tot 3 april 2017!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7