14 ZEELANI In het atelier daar het stadsgezicht in verf te vangen. Middelburg viert 8oo jaar stadsrechten. Hij zegt: „Als kun stenaar moet je toch ook een bo terham verdienen, dan is het niet zo gek om op die feestelijkheden in te spelen." Het atelier is meteen ook galerie. Aan de noordwand hangen vier zeeschilderingen - drie grote van hem, een kleintje van dochter Sheila die behalve danst ook schil dert. Daar tegenover landschappen met uitbundige bloemen. In de gang kan de in fel rood geschil derde olietanker Aktie N niet aan het oog ontsnappen. De Liberiaan strandde op 10 juni 2009 voor de boulevard van Vlissingen, waar Van Berkel toen woonde. Hij zat eerste rang en maakte een foto voor duizenden nieuwsgierigen de schilder, „als het Veerse Meer zonder Veere is, is het voor veel mensen niet herkenbaar." Hij vindt zijn onderwerpen in Zee land, maar ook in Frankrijk, Italië, Kroatië. Wij mogen het over 'het Zeeuwse licht' hebben, in andere Europese regio's kan het licht vol gens hem net zo bijzonder zijn. „In de Provence, om een uur of vijf wordt alles een beetje diffuus. Dan is het prachtig om de verf zo goed te mengen, dat het op je doek te rechtkomt." Hoewel Van Berkel het liefst in de buitenlucht werkt - dit jaar doet hij voor de tiende keer mee aan de Domburgse schildersweek - mag hij toch ook graag in zijn atelier aan de Rouaanse Kaai aan de slag gaan. Hij beschikt over een ouderwetse schilderstafel, omdat die in meer standen kan worden gedraaid dan een schildersezel. Daarnaast een karretje met tubes olieverf, mesjes om verf dik op te brengen, kwasten. Er ligt alkyd- verf, die gemengd door de olieverf voor een snellere droogtijd zorgt. Vroeger gebruikte hij ook siccatief als drogingsversneller. „Maar dat was rotzooi, omdat er lood in zat. Hoeveel denk je dat ik weeg? Nou, 106 kilo. Iedereen schat me minder zwaar. Dat komt door al dat on zichtbare lood dat in mijn lichaam terecht is gekomen." Hij trekt zijn rode verfvest aan. Het gaat al een jaar of zeven mee en zit vol verfvegen. Ook na veer tig jaar blijft schilderen een avon tuur. „Vorig jaar heb ik veel met pasta gewerkt. Mengen met je mes, dat is heerlijk om te doen. Als je klaar bent zit er misschien wel twee kilo verf op het doek." Ramen, ruim vier meter hoog. Op het zuiden. Dat je in een schilder satelier altijd noorder licht zou moeten heb ben... Peter van Berkel weet dat er wel meer fabeltjes levend worden gehouden. Hij kan luxaflex voor zijn ramen laten zakken, als de zon te ver het atelier binnen schijnt. Zijn schilderstafel en karretje met verf en materiaal staan op wieltjes. Flexibel genoeg om te zorgen dat het schilderij waaraan hij werkt al tijd het goede licht pakt. Van Berkel heeft zijn atelier aan de Rouaanse Kaai in Middelburg. Uitzicht op de Kinderdijk. Schil derachtig, inderdaad. Binnenkort gaat hij weer eens op het bruggetje tegenover zijn huis staan, om van zich voor het spektakel verdron gen. Als je het woord ruim neemt, dan mag je Van Berkel (1956) land schapsschilder noemen. Op zijn schilderstafel heeft hij een op een frame gespannen linnen staan waarop hij een eerste aanzet heeft gemaakt voor een nieuw Veerse Meer. De horizon met het stadssil- houet is in wording. „Want", zegt donderdag 30 maart 2017 Gestrande tanker Aktie N Schildersmesjes Zeegezicht Peter van Berkel in zijn galerie annex atelier in Middelburg, fotosmechteldjansen Zodat j e het goede licht pakt Jan van Damme Dit is een serie over Zeeuwse kunstenaars en hun werkplek. Vandaag: Peter van Berkel in Middel burg. Bloemstilleven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79