Nieuwe bedrijven naar Binnenhaven Vlissingen Vier musea slaan handen ineen met expositie over cartografie Aantrekkelijk Oostburg 7 HERINRICHTING CENTRUM OOSTBURG De Markt van Oostburg ondergaat een transformatie. Van uitgestrekte vlakte tot nieuw aangelegd plein. Hekken, hopen ste nen, graafmachi nes en heel veel zand. De Markt, in hartje Oost burg, ligt de komende tijd open. Daar komt een plein voor terug dat rust moet uit stralen, zegt Mark Verhoosel van de gemeente Sluis. De Markt is sinds twee weken op de schop en Verhoosel staat nog met zijn voeten in het zand. Maar hij ziet al precies voor zich hoe het wordt. „Je moet een pleingevoel krijgen, mensen gaan er weer óver lo pen", schetst hij de nieuwe si tuatie. Er worden bomen ge plant, er komen nieuwe bank jes, straatverlichting en aan weerszijden van het plein zelfs ledlichtjes, die in de klinkers komen. De grijze elektriciteitskasten verdwij nen. „Alles wordt onder gronds aangelegd." Op de nieuwe Markt komen zo'n achttien parkeervakken. De auto's gaan over het mid den van het plein rijden, één richting op vanuit de Brou werijstraat naar het Ledel- plein. De weekmarkt krijgt er ook weer een plekje. Zover is het nog niet, gisteren is het laatste stuk van het nieuwe ri ool gelegd en daarna volgt de grootste uitdaging: het bestra ten van het nieuwe plein met ruitpatroon. Daar wordt al een Het ruitpatroon is vrij uniek met veel meetwerk. Er moet goed bij worden nagedacht begin mee gemaakt: werkne mers van aannemer M.J. Oo- men uit Sprundel zijn er druk mee bezig. Niet machinaal, maar ouderwets met de hand. Dat kan niet anders, legt aan nemer Peter van Wanrooij uit. „Het is een vrij uniek patroon. Het is veel meetwerk waar goed bij nagedacht moet wor den." Er worden draden ge spannen, waarlangs wordt ge werkt. Als het plein er hele maal ligt, worden weer stenen uitgebroken voor plantvak- ken, voor de bomen. „Dat lijkt misschien gek, alsof we het vergeten zijn, maar dat doen we bewust zo. Zodat alles pre cies past." Eind mei is het plein aange legd en begin juli is het gebied vanaf de Markt tot en met de Langestraat opgeknapt. In het najaar start de herinrichting van het Ledelplein. Onderne mers worden op de hoogte ge houden met een nieuwsbrief. VLISSINGEN Aan de Eerste Bin nenhaven in Vlissingen vestigt zich binnenkort Gould Windpark Ser vices, een bedrijf dat zich bezig houdt met constructie en onder houd van windmolens. De al aan Eerste en Tweede Bin nenhaven gevestigde bedrijven Van de Gruiter en Oceanwide hebben uitbreidingsplannen en uitzendbu reau Delta Marine Crewing, gespe cialiseerd in levering van tijdelijke scheepsbemanning, verhuist van de Edisonweg naar de Eerste Bin nenhaven. Het dagelijks bestuur van Vlis singen verwacht de komende jaren meer bedrijven binnen te halen, die zich op scheepvaart richten. Vooral de windparken in de Noordzee kunnen bedrijvigheid en werkgele genheid opleveren, betoogde wet houder John de Jonge gisteren. Woordvoerder Mark Roelse be vestigde dat Gould begonnen is met de voorbereidingen om voorjaar 2018 van start te gaan in Vlissingen. Gould Windpark Services bouwt loodsen voor opslag, reparatie en onderhoud van windmolens. Daar naast komt er een logeergebouw waar het offshorebedrijf onder houdsmonteurs kan onderbrengen. Roelse wil zich er niet op vast laten leggen, maar bevestigt dat Gould binnen een aantal jaren enkele tientallen mensen werk kan bie den. Onder de noemer 'Van de kaart door kaarten' zijn bij Het Bolwerk in IJzendijke, Het Belfort in Sluis, het Archeologisch Museum in Aardenburg en, over de grens, Be zoekerscentrum Damme en de Zwinstreek deze zomer histori sche kaarten te zien. Museum Het Bolwerk gaat weer open op 1 april en trapt op 8 april als eerste van de vier musea af met de officiële opening van de nieuwe tentoonstelling. Die heeft als thema Stampij langs de Staats- Spaanse Linies. Bij het Archeologisch Museum is in mei te zien hoe kaarten wer den gemaakt en in juli zijn er in Het Belfort oude kaarten te zien van Sluis. Het Bezoekerscentrum Damme en de Zwinstreek heeft een per manente tentoonstelling over car tografie. De samenwerking was al langer een wens van museum Het Bolwerk, vertelt voorzitter Matt- hieu Janssen. In het kader van het kenniscen trum dat Het Bolwerk aan het ont wikkelen is, heeft het museum zelf ook oude kaarten aangeschaft. „We hebben er daarnaast een aan tal in bruikleen van de gemeente Terneuzen en het Nationaal Ar chief." Er zijn in het museum der tig kaarten met bijbehorende in formatie te zien. Schatten Uit de samenwerking van de mu sea komt ook een boek voort, het zestig pagina's tellende Schatten van Kaarten met uitleg over carto grafie en verschillende kaarten die op de vier locaties te zien zijn. WAARDE HUIZEN donderdag 30 maart 2017 ZV Ruitpatroon gaat rust uitstralen Sophie Stockman Oostburg - Peter van Wanrooij, aannemer De herinrichting van het centrum, dat in drie fasen plaatsvindt, is onderdeel van het brede plan 'Aan trekkelijk Oostburg'. Het gemeentebestuur pre senteerde dat in 2010. Als 'vliegwiel' diende een rijksbijdrage van 5 miljoen euro. Sluis legt er ook zelf geld bij, en weet hier en daar subsidies los te peuteren. Hoofddoel is de waarde van huizen in Oostburg, die opvallend laag is, om hoog te krijgen. Om dat te bereiken, gebeurt van alles onder de paraplu van het project, van sub sidieverlening aan huisei genaren voor verduurza ming tot aanleg van een wandelommetje, en van de sloop van verouderde woningen tot het realise ren van aantrekkelijke en trees van het stadje. Nu zitten er ook zaken tus sen die anders (mogelijk) ook waren gerealiseerd, maar toch is het lijstje - dat onlangs nog door B en W naar de gemeente raad werd gestuurd - best lang: er staan 21 punten op. De angel in het verhaal is de bouw van supermarkt Jumbo aan de Langestraat. Die moet meer mensen naar het centrum trekken, maar is ook kostendrager voor het project: Jumbo neemt een zak met an derhalf miljoen euro mee. Bezwaarmakers stapten naar de Raad van State, die de zaak in behande ling heeft. Als die de be zwaren deelt, kan Sluis fluiten naar de bijdrage. Geen aantrekkelijk voor uitzicht. Vier musea slaan de handen ineen met een grensoverschrij dende tentoonstelling over car tografie. leder museum heeft een eigen insteek. Sophie Stockman IJzendijke l'WWgVy Ondernemers aan de Markt zitten even met een 'zand bak', maar blijven bereikbaar voor klanten, foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75