C9 Liever geen prikplicht Familie Björn hoopt dat dief spijt krijgt t: Tatoeage I! 2 De vaccina tiegraad in Zeeland daalt. En daarmee stijgt de kans op besmetting met een ernstige ziekte. Energieprijs niet omhoog VACCINATIE WANTROUWEN Vsj Commentaar I ergens in Nederland is de vaccinatiegraad lager dan in Zee land. Dat is zorgelijk. Mazelen, difterie en baarmoederhals kanker blijven gevaarlijke ziekten. Door het succes van de vaccinatieprogramma's is dat besefin de loop der jaren weggezakt. We achten onszelf onkwetsbaar. Cijfers wijzen uit dat dit niet terecht is. Bij steeds meer ziekten haalt Zeeland de immuniteitsdrempel niet. Dan ligt het gevaar van besmetting op de loer. Wie in de bible belt woont, is zich daar onge twijfeld van bewust. In reformatorische kringen bestaan principiële bezwaren tegen inentingen. Daar geldt letterlijk het risico datje kunt worden besmet door degene met wie je omgaat. De laatste jaren groeit een andere groep van niet-prikkers. Op in ternet praten mensen elkaar aan dat vaccinatie niet nodig is. Sterker nog: dat juist inentingen gevaarlijk zijn. De gekste argumenten doen de ronde, van samenzweringen door de geneesmiddelenindustrie tot lekentheorieën over de natuur die zelf zijn werk wel doet. Ouders met dergelijke denkbeelden brengen hun kinderen net zo goed naar peuterspeelzalen, waardoor ook anderen een risico lopen. Het verplicht stellen van vaccinaties is niet de oplossing. Niet alleen zijn daartegen grondwettelijke bezwaren in te brengen, de ervaring in landen die dat doen leert dat de vaccinatiegraad er nauwelijks ho ger is dan in landen zonder prikplicht. Het is beter om de onwetendheid te bestrijden. Wie een pakje si garetten koopt, krijgt de gruwelijkste gevolgen van het roken voor geschoteld. Maar kennen wij nog de gevolgen van polio of difterie? Zo radicaal als bij sigaretten hoeft het niet, maar een voorlichtings campagne over de noodzaak van vaccinatie is bepaald niet overbodig. Er zijn wel Postbus 51-spotjes uitgezonden voor minder belangrijke zaken. Een voorlichtingscampagne over de noodzaak van vaccinatie is bepaald niet overbodig Bjorns maat Michiel maakte het bermmonument van de dubbele uitlaat van Bjorns auto (hij was een auto-fanaat). Vader Mark van Loon goot de sokkel van het monument in beton. De sokkel is er nog, maar de uitlaatdempers zijn verdwenen; afgeslepen met een slijptol. „Dit is geen vandalisme", zegt Bjorns moeder Marijke. „Dit is diefstal. Ie mand had waarschijnlijk geen zin te betalen voor een uitlaat." Het bermmonument, gedoogd door de gemeente, wordt onder houden door Mark. Er worden nog vaak bloemen gelegd en op de ver jaardag van Björn worden er bal lonnen opgelaten. Via social media deden Marijke en vrienden van Björn een oproep voor tips. Marijke: „Vrienden zijn zelfs bij garages en sloperijen gaan vragen of iemand met de uitlaat was langs geweest. Maar helaas." De oproep op Face- book is enorm veel gedeeld. Ma rijke: „Dat is hartverwarmend. Ie mand uit Groningen bood aan dat we zijn zelfde uitlaat mochten heb- Dat is zó lief, maar de originele uitlaat had emotionele waarde ben. Dat is zó lief, maar de originele uitlaat had emotionele waarde." De familie Van Loon gaat aangifte doen van vernieling. Bovenal hoopt Marijke dat de dader spijt krijgt en de uitlaat terugbrengt. ALMANAK Vol verwachting zat oma te wachten op haar kleinzoon die telefonisch had aangekondigd dat hij haar de tatoeage kwam la ten zien die hij een paar dagen eerder op zijn bovenbeen had la ten zetten. Hij kon er elk mo ment zijn. Toen de bel ging, sprong ze op. Terwijl ze de voor- deur opentrok, riep ze vrolijk: „Nou jongen, trek alles maar eens uit, dan wil ik hem wel eens zien." Groot was haar schrik toen de deur helemaal was openge zwaaid. Daar stond de postbode met een pakketje. Zijn reactie laat zich raden. Hollands feest in Blaauwe Hoeve Snoepwinkel viert jubileum WerkSoette zien in Passerelle GROEDE Lente-expositie bij EdeSart Directeur Ronald de Meij van de GGD Zeeland maakt zich zorgen. In Zeeland daalt de vaccinatiegraad al jaren. Angst voor neveneffecten van vaccins lijkt daarbij een rol te spe len. De verwisseling van vaccins, vorige week donderdag bij een con sultatiebureau, doet het toch al wankele vertrouwen geen goed, vreest De Meij. En dat terwijl de 'kuddegezondheid' in Zeeland in gevaarlijk vaarwater is. Kuddegezondheid gaat over groe pen mensen die samenleven en over besmettelijke (kinder)ziektes. In de eerste helft van de 20ste eeuw gingen er nog heel wat rond. Difte rie, mazelen, de bof, kinkhoest, po- |l 95%--li MIDDELBURG De energieprijzen voor consumenten gaan niet om hoog wanneer het Zeeuwse net werkbedrijf Enduris zal zijn over genomen. Die kans is niet reëel, antwoordt het dagelijks provincie bestuur op vragen van de SGP. Toe zichthouder ACM zal de tariefvor ming reguleren en controleren. De provincie vindt een tariefstijging 'onwenselijk'. Enduris moet uiterlijk 1 juli zijn afgesplitst van energiebedrijf PZEM. jpoi JK Roosendaal w.bogersherenmode.nl donderdag 30 maart 2017 Sheila van Doorsselaer Hulst -Marijke, moeder van Björn Tip? redactie@pzc.nl HULST In de Truffinozaal van woonzorgcentrum De Blaauwe Hoeve wordt vrijdag 7 april een Hol landse Feestmiddag ge houden. De organisatie is in handen van weldoener Kenny Vermunt. Tussen 13.30 en 16.30 uur zijn er optredens van de arties ten Tim Slaats (gooche len), de volkszangers Marco de Hollander en Bob Offenberg en gitarist Stan Bor. Ook is er koffie en een Paasloting. SLUIS Olleke Bolleke Candy- shop in Sluis bestaat der tig jaar en viert dat zater dag in de winkel aan de Beestenmarkt. Tussen 10.00 en 18.00 uur zorgt Cindy de Vriend (foto), de eigenaresse sinds 2005, voor allerlei activi teiten. Van 10.00 tot 13.00 uur kun je een snoepverpakking leren maken, vanaf 14.00 uur is er een ballonnenartiest en klanten kunnen een karikatuur laten tekenen. TERNEUZEN Het werk van beeldend kunstenares Anne-Lies Soet is tot 10 april bij de Passerelle in het stadhuis van Terneuzen te zien. Onder de noemer Grafiek laat ze onder meer zeef drukken, monotypes en etsen zien waarbij ze zich laat inspireren door land schapsstructuren, land kaarten en dierenhuiden. Soet gaf jaren les binnen de kunsteducatie en was twintig jaar directeur van Toonbeeld. Het is lente in galerie Edesart aan de Molen straat in Groede. Mo derne Nederlandse en Belgische kunstenaars stellen er werken ten toon, ook zijn er design meubelen opgesteld. Edesart is vrijdag, zater dag en zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. De Lente-expositie loopt tot 21 mei. DTP difterie tetanus polio 83% XX% Huidige vaccinatiegraad XX% Veilige grens Nog geen veilige grens vastgesteld Ondine van der Vleuten Vlissingen BMR bof mazelen rode hond - 86% 82% 'pi m ANNENMODE Van 2XL tot 8XL Speciaal ontworpen voor de grote en lange man Molenstraat 5 t 0165-537889

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72