1 v Weerrecords sneuvelen vandaag IJZEL Verplicht inenten of niet? 3 li lio, rode hond, om er maar een paar te noe men. Hetty Koppenaal, arts infectieziekten- bestrijding van de GGD Zeeland: „Ik denk dat mensen niet meer zo op het netvlies heb ben dat het hier om potentieel gevaarlijke ziekten gaat." Polio kon resulteren in tijde lijke of blijvende verlammingen aan armen of benen. Mazelen, een ziekte die als 'mild' gezien werd, had bij een ernstig verloop soms blijvende hersenschade tot gevolg. „Nog maar kort geleden is een kindje bijna overleden aan mazelen. De moeder heeft daar een rechtszaak over aangespannen tegen het kinderdagverblijf waar het kindje besmet raakte. Buiten Zeeland, overigens. Maar in Zeeland is tijdens de epidemie van 2013/2014 nog een 17-jarige gestorven." Difterie is helemaal eng. Koppenaal: „Als je dat oploopt, krijg je een soort vlies in je keelKomt er niet snel hulp, dan stik je. Het gaat vaak om jonge mensen. Ik weet per soonlijk van een gezonde jongen van 16, die ziek wakker werd en een paar uur later dood was. Dat zijn afschuwelijke verhalen." Dankzij het Rijksvaccinatieprogramma, dat in 1957 werd opgezet, zijn veel van die ziektes nu onder controle. Difterie was in 1953 de eerste ziekte waartegen kinderen konden worden ingeënt. In de jaren erna kwamen er steeds meer bij. Sommige zijn zelfs nagenoeg uitgebannen. Het pokkenvi- rus is alleen nog in twee laboratoria te vin den. Polio is bijna de wereld uit maar steekt de kop weer op in oorlogsgebieden, waar de vaccinatieprogramma's niet meer goed kun nen worden uitgevoerd. Het idee dat een ziekte helemaal uitgeroeid kan worden is mooi, maar niet altijd haalbaar, legt Hetty Koppenaal uit. „Het lukt vooral bij ziekten die alleen onder mensen circuleren én waar van niet te veel types zijn. Tetanus komt ook bij dieren voor en kan daarom nooit uitge bannen worden. De vaccinatie tegen menin gitis werkt maar op één type bacterie, maar er zijn er meer. Dan lukt het ook niet." Voorkom dan in elk geval dat de ziekte om zich heen grijpt, is de gedachte achter het Rijksvaccinatieprogramma. Per ziekte wordt daarvoor een 'kudde-immuniteitsdrempel' aangehouden. Zo stelt de wereldgezond heidsorganisatie WHO dat een mazelenepi- demie niet kan ontstaan als 95 procent van de bevolking immuun is. Dat percentage is in Zeeland echter 89,3 procent, met uitschie ters naar boven (Vlissingen: 97,5 in 2016) en naar beneden (Reimerswaal in datzelfde jaar: 74,5 procent). Van het HPV-virus, het laatste dat werd toegevoegd in het Rijksvaccinatie programma, is een kudde-immuniteits- drempel nog niet bekend. Het aantal HPV- gevaccineerden neemt, na een slechte start in 2009, jaarlijks licht toe (2016:62 procent in Zeeland, 41,4 in Reimerswaal en 81,3 in Sluis). Van alle andere ziekten in het Rijks vaccinatieprogramma daalt de vaccinatie graad langzaam maar gestaag. In Zeeland is op diverse plekken de ondergrens in zicht of al bereikt. De trend is landelijk, maar Zee land zit bij de koplopers. „We weten niet waardoor het komt", zegt GGD-directeur Ronald de Meij. Traditionele niet-prikkers moeten worden gezocht binnen de reforma torische en antroposofische gemeenschap. De Meij en Koppenaal vermoeden echter dat die minder een rol spelen dan de 'anti-vacci- natie-aandacht' in de media en uitingen van wantrouwen van 'anti-prikmoeders' op so cial media. Koppenaal: „Dat moet onder zocht worden. En vanaf 2018 krijgen consul tatiebureauverpleegkundigen trainingen in de communicatie met ouders." Hoeveel effect dat heeft, moet de tijd uit wijzen. Omstreeks 2025 wordt de volgende mazelenepidemie verwacht. Ë-l i-2 „Iedereen is welkom bij CZ, ook voor de aanvullende verzekering, gevaccineerd of niet", zegt Rik van Druten, woordvoerder van de grootste zorgverzekeraar in Zeeland. Vanuit die hoek dus geen dwang om je kin deren met een paar prikjes te beschermen tegen besmettelijke ziektes. Ook de Neder landse wet verplicht ouders niet om hun kinderen te laten vaccineren. Tegenstanders van een verplichte prik beroepen zich op ar tikel 11 van de Grondwet, dat de onaantast baarheid van het lichaam garandeert. Europa is verdeeld in twee kampen. Grof weg is in Oost-Europa, Italië, België en Frankrijk vaccinatie voor één of meerdere ziektes verplicht. Wie zijn kind in België niet laat inenten tegen polio moet zich ver antwoorden bij de jeugdzorg. Letland spant de kroon met verplichte vaccinatie tegen twaalf ziektes. Zestien andere Europese lan den bieden vaccinaties aan, maar het staat de ouders vrij om hun kind niet in te laten enten. Opvallend geldt in 'the land of the free' wel een verkapte vaccinatieplicht. Kin deren zonder vaccinatiebewijs mogen niet naar school in de Verenigde Staten. De handhaving van deze verplichting verschilt per staat. De meeste staten staan het weige ren van vaccinatie om religieuze, filosofi sche of medische redenen toe. Maar er zijn er ook die alleen een uitzondering willen maken voor kinderen die om medische re denen niet mogen worden ingeënt. Ook in delen van Canada is vaccinatie verplicht voor kinderen die naar school gaan. Maar ook hier zijn uitzonderingen mogelijk op levensbeschouwelijke of medische gron den. Bij de uitbraak van een ziekte mogen ongevaccineerde kinderen niet naar school. De EU heeft enkele jaren geleden de ef fecten van het al dan niet verplicht stellen van vaccineren onderzocht. De verschillen blijken klein. In Frankrijk en België is 99 procent van de kinderen ingeënt tegen po lio. In Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Nederland krijgt 95 tot 97 procent van de kinderen vrijwillig een beschermende prik. De rokjes kunnen in Zeeland eer der uit de kast dan in de rest van het land, zegt woordvoerder Jaco van Wezel van Weeronline. In an dere provincies blijft het vanmor gen nog een tijdje bewolkt, maar in Zeeland breekt al snel de zon door. Van Wezel verwacht dat Zeeuwen ongeveer zeven uur van de zon kunnen genieten. Het is de eerste officiële warme dag van het jaar. Daarvoor moet het in De Bilt 20 graden of war mer zijn. Vorig jaar was de eerste warme dag net iets eerder, op 28 maart, volgens Weerplaza. Het warmterecord voor Vlissin gen is 18,5 graden, gemeten op 30 maart 1911, blijkt uit gegevens van Weeronline. In Westdorpe stamt het record voor 30 maart uit 2014. Toen was het 20,7 graden. Daarbij moet vermeld worden dat in Westdorpe pas sinds 1992 geme ten wordt. Het verschil met het koude voorjaar van 2013 is enorm. Toen was het op 30 maart 5,2 graden in Westdorpe en 4,2 graden in Vlis- Het warme lenteweer houdt morgen aan, al wordt het in Zeeland dan wel iets koeler singen. Het kouderecord in Vlis singen werd gevestigd in 1952. Toen was het op 30 maart 0,7 gra den. Buien Het warme lenteweer houdt mor gen aan, al wordt het in Zeeland dan wel iets koeler dan in de rest van het land. In Noord-Brabant en Limburg stijgt het kwik naar 23 graden, terwijl het in Zeeland 17 tot 21 graden wordt. Dat komt doordat de wind dan vanuit zee waait. In de tweede helft van mor genmiddag kan er een enkele bui vallen. Komend weekend wordt het met 13 tot 17 graden minder warm. Ook is er meer bewolking en kan er af en toe een bui vallen. Voor al uw inlijstwerk lijstenmakerij donderdag 30 maart 2017 HIB* hersenvliesontsteking HPV* baarmoederhalskanker -Hetty Koppenaal, arts GGD 89% 9 o 5 11 0^/0 f V nT1 Theo Giele Vlissingen Zeeland beleeft vandaag hoogstwaarschijnlijk de warm ste 30 maart ooit. Het wordt op en top lenteweer. Op Tholen en in het oosten van Zeeuws- Vlaanderen stijgt de tempera tuur tot 23 graden. In het wes ten van de provincie wordt het een paar graden koeler. Cornelleke Blok Vlissingen Een nieuw plafond in één dag! PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl DE SPECIALIST IN LIJSTEN Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www.lijstenmakerijgijzel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67