C9 Liever geen prikplicht Bliksemgeleiders mogelijk gestript t! Tatoeage 2 De vaccina tiegraad in Zeeland daalt. En daarmee stijgt de kans op besmetting met een ernstige ziekte. Energieprijs niet omhoog VACCINATIE WANTROUWEN V Commentaar I ergens in Nederland is de vaccinatiegraad lager dan in Zee land. Dat is zorgelijk. Mazelen, difterie en baarmoederhals kanker blijven gevaarlijke ziekten. Door het succes van de vaccinatieprogramma's is dat besefin de loop der jaren weggezakt. We achten onszelf onkwetsbaar. Cijfers wijzen uit dat dit niet terecht is. Bij steeds meer ziekten haalt Zeeland de immuniteitsdrempel niet. Dan ligt het gevaar van besmetting op de loer. Wie in de bible belt woont, is zich daar onge twijfeld van bewust. In reformatorische kringen bestaan principiële bezwaren tegen inentingen. Daar geldt letterlijk het risico datje kunt worden besmet door degene met wie je omgaat. De laatste jaren groeit een andere groep van niet-prikkers. Op in ternet praten mensen elkaar aan dat vaccinatie niet nodig is. Sterker nog: dat juist inentingen gevaarlijk zijn. De gekste argumenten doen de ronde, van samenzweringen door de geneesmiddelenindustrie tot lekentheorieën over de natuur die zelf zijn werk wel doet. Ouders met dergelijke denkbeelden brengen hun kinderen net zo goed naar peuterspeelzalen, waardoor ook anderen een risico lopen. Het verplicht stellen van vaccinaties is niet de oplossing. Niet alleen zijn daartegen grondwettelijke bezwaren in te brengen, de ervaring in landen die dat doen leert dat de vaccinatiegraad er nauwelijks ho ger is dan in landen zonder prikplicht. Het is beter om de onwetendheid te bestrijden. Wie een pakje si garetten koopt, krijgt de gruwelijkste gevolgen van het roken voor geschoteld. Maar kennen wij nog de gevolgen van polio of difterie? Zo radicaal als bij sigaretten hoeft het niet, maar een voorlichtings campagne over de noodzaak van vaccinatie is bepaald niet overbodig. Er zijn wel Postbus 51-spotjes uitgezonden voor minder belangrijke zaken. Een voorlichtingscampagne over de noodzaak van vaccinatie is bepaald niet overbodig Zierikzee Denk je veilig te zitten met een bliksemgeleider op het dak van je gebouw, is de boel ongemerkt ge sloopt. Dat zou bij flink wat panden op Schouwen-Duiveland zomaar eens het geval kunnen zijn, waar schuwt wijkagent Douwe de Vries. De politie heeft een mogelijke koperdief in de smiezen. De ver dachte viel op, doordat hij met een plastic tas vol koperpuntjes (10 tot 15 centimeter) liep te leuren, vertelt De Vries. De puntjes vormen het topje van een bliksemgeleider en daarmee een cruciaal onderdeel om de elek trische lading bij een inslag op te vangen. „Zonder dat stukje is de ge leider eigenlijk waardeloos en kan het zijn dat alle apparatuur in een gebouw dat wordt getroffen kapot gaat." Wanneer de koperpuntjes zijn gestolen en welke gebouwen moge lijk het doelwit zijn geweest, weet de politie niet. Vandaar dat De Vries eigenaren of beheerders van grote bedrijfspanden en hoge gebouwen op Schouwen-Duiveland oproept even op het dak te gaan kijken of al les nog in orde is. Pas dan is er mo- Zonder dat stukje is de geleider eigenlijk waardeloos gelijk ook voldoende bewijs om de verdachte aan te houden en hem met de diefstal te confronteren. Op grotere panden staan vaak meer dere geleiders. ALMANAK Vol verwachting zat oma te wachten op haar kleinzoon die telefonisch had aangekondigd dat hij haar de tatoeage kwam la ten zien die hij een paar dagen eerder op zijn bovenbeen had la ten zetten. Hij kon er elk mo ment zijn. Toen de bel ging, sprong ze op. Terwijl ze de voor- deur opentrok, riep ze vrolijk: „Nou jongen, trek alles maar eens uit, dan wil ik hem wel eens zien." Groot was haar schrik toen de deur helemaal was openge zwaaid. Daar stond de postbode met een pakketje. Zijn reactie laat zich raden. De Boulevard begint outlet Kinderen rapen zwerfafval Harmonie treedt op ZIERIKZEE 'Museumstukjes' van Arie Roon Directeur Ronald de Meij van de GGD Zeeland maakt zich zorgen. In Zeeland daalt de vaccinatiegraad al jaren. Angst voor neveneffecten van vaccins lijkt daarbij een rol te spe len. De verwisseling van vaccins, vorige week donderdag bij een con sultatiebureau, doet het toch al wankele vertrouwen geen goed, vreest De Meij. En dat terwijl de 'kuddegezondheid' in Zeeland in gevaarlijk vaarwater is. Kuddegezondheid gaat over groe pen mensen die samenleven en over besmettelijke (kinder)ziektes. In de eerste helft van de 20ste eeuw gingen er nog heel wat rond. Difte rie, mazelen, de bof, kinkhoest, po- |l 95%--li V, V V MIDDELBURG De energieprijzen voor consumenten gaan niet om hoog wanneer het Zeeuwse net werkbedrijf Enduris zal zijn over genomen. Die kans is niet reëel, antwoordt het dagelijks provincie bestuur op vragen van de SGP. Toe zichthouder ACM zal de tariefvor ming reguleren en controleren. De provincie vindt een tariefstijging 'onwenselijk'. Enduris moet uiterlijk 1 juli zijn afgesplitst van energiebedrijf PZEM. donderdag 30 maart 2017 Marcel Modde -Douwe de Vries, wijkagent Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE De Boulevard in Burgh- Haamstede opent vrijdag 14 april een outlet in het huurpand aan de Ring, met een doorlopende kledinguitverkoop. De outlet is elke zaterdag geopend en op bijzon dere dagen als tweede paasdag en tweede pink sterdag. Op vrijdag 14 april is de outlet geopend van 10.00 tot 17.00 uur. %■-. OOSTERLAND Dik zestig kinderen van de christelijke en open bare basisscholen in Oosterland gaan donder dag 6 april de straat op om zwerfafval te ruimen. Dat doen zij jaarlijks ge zamenlijk op initiatief van de dorpsraad van Oos terland. Doel is het dorp aan kant te brengen en de kinderen bewust te maken van zwerfvuil. ZONNEMAIRE Harmonievereniging Nut Uitspanning geeft za terdag een optreden in Zonnemaire. Medewerking wordt ver leend door de slagwerk groep, de minimonie en het harmonieorkest. In de pauze is er een verloting en na afloop is er een feest met een dj. De aanvang in dorpshuis De Maire is om 19.30 uur. De entree is gratis. Zo. Weer een nieuw mu seumstukje, roept de Brouwse kunstenaar Arie Roon steevast als hij de laatste hand aan een nieuw olieverfschilderij heeft gelegd. Arrogant? Niet echt. Een kunste naar kan nu eenmaal niet zonder zelfverzekerd heid, meent Roon. Die moet exposeren en uit stralen. ZEELAND 7 DTP difterie tetanus polio 83% Ondine van der Vleuten Vlissingen BMR bof mazelen rode hond - 86% 82% XX% Huidige vaccinatiegraad XX% Veilige grens Nog geen veilige grens vastgesteld GROO ANNENMODE JK Roosendaal iw.bogersherenmode.nl \]\raa.f imcxiuö- £jvooi-e aaw v/w da. naJotilra, erf cmUai Van 2XL tot 8XL Speciaal ontworpen voor de grote en lange man Molenstraat 5 t 0165-537889

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60