II'irMP I Napolitaans blauw Kamer gunt Arib de voorzittershamer 5 iPhone 7 (32gb) beruchte 'radiostilte' van kracht. Partijen hebben beloofd de pers niets te verklappen over de in houd. Gisteren zetten de vier persvoorlichters van de betrok ken fracties alvast de klokken ge lijk in een vergaderingetje. Er is zelfs een app-groepje aangemaakt om de lijnen kort te houden. Informateur Schippers neemt haar rol als onpartijdig procesbe geleider serieus. Ze verklapte gis teren bij collega's advies te heb ben ingewonnen om de sfeer goed te houden aan tafel. Verga derexperts van commerciële be drijven die als 'goeroes' hun ad viezen aanboden, sloeg ze af. De vier partijen houden er reke ning mee dat er uiteindelijk ook in bijzaaltjes, zogenoemde sideta- bles, door fractiespecialisten over de details van een regeerakkoord zal worden gesoebat. Maar voor alsnog moeten de heren en één dame het samen eens zien wor den over de hoofdlijnen. De gelukte doch gehaaste for matie van 2012 vormt in veel op zichten het schrikbeeld: geholpen door de crisis werden de VVD en PvdA het in ijltempo eens, terwijl de beide fracties naar adem snak ten. De WD bleek totaal overval len door de invoering van een in- Rutte is zo'n vrolijke Fransje moet oppassen niks weg te geven omdat het zo gezellig is komensafhankelijke zorgpremie, die hogere inkomens soms dui zenden euro's per jaar zou kosten. De liberale achterban begon te muiten. De WD heeft leergeld betaald en het formatieteam uit gebreid. Ook CDA, D66 en Groenlinks koppelen dagelijks terug naar vijf tot acht partijtop pers. Kwaliteiten Tijdsdruk is er niet, klinkt het bij alle vier de fracties. 'Niet force ren', is het devies. „Al zou het fijn zijn als we de begroting voor vol gend jaar nog wat kunnen bijstu ren", zegt een betrokkene. De secondanten die Rutte, Buma, Pechtold en Klaver ter zijde staan, zijn allemaal geselec teerd op kwaliteiten die de baas ontbeert. Afgezien van Groen links-Europarlementariër Katha- lijne Buitenweg kennen de on derhandelaars elkaar goed. Voor Rutte zal ze gewaarschuwd wor den. „Dat is zo'n vrolijke Frans dat je moet oppassen dat je geen dingen weggeeft omdat het zo ge zellig is", zegt een ingewijde. rood voor energiek en blauw ap pelleert aan betrouwbaarheid. Handig om te dragen dus", aldus Van Veen. Opvallend is dat iedereen - van Emile Roemer tot Sybrand Buma - zich in Napolitaans blauw hijst. De kleurtrend werd twee jaar te rug al in Italië gelanceerd, aldus Chris van Luxemburg, eigenaar van de Amsterdamse merkwinkel Sartoriale van Pakkend. „Het duurt altijd even voordat Neder landers warm lopen voor een nieuwe rage. Met dat fris blauwe denkt iedereen origineel te zijn, zijn eigen identiteit te benadruk ken. Niet dus, het is kuddegedrag. Je kunt je wel onderscheiden door je snit, wel of geen das en het overhemd. Buma draagt een taupekleurige das: dat maakt hem jonger, Lodewijk Asscher gaat voor klassiek donkerrood en Kla ver laat de strop soms achter wege. Alsof hij wil uitstralen: dat kledingstuk heb ik niet nodig", analyseert Van Luxemburg. Garderobekast In de garderobekast van de GroenLinks-leider hangen zes pakken,waarvan er vijf Napoli taans blauw zijn. Met imago heeft die krachtige kleur niks te maken: Klaver is dol op die tint, ook al vóór iedereen die ging dragen. Klaver kiest zijn kleren zelf, in overleg met zijn vrouw Jolein. En als zijn das niet goed zit, grijpt zijn secretaresse Margreet in. Imagodeskundige Van Veen: „Het is misschien triest, maar ook op gebied van kleding en uiterlijk moet je het spel meespelen, wil je slagen. Zeker op Europees niveau, dat hebben zelfs de linkse par tijen door. Beland je als politicus zonder jas en das aan de onder handelingstafel met de Italiaanse of Franse regeringsleiders, dan word je niet serieus genomen. Sterker: zij zullen dat onprofessi oneel en zelfs onfatsoenlijk vin den. Als politicus heb je er hele maal niets aan wanneer je door je outfit buitenspel staat." DEN HAAG Een ruime meer derheid van de Tweede Kamer heeft Khadija Arib tot voorzitter herkozen. Ze was de enige kan didaat. In totaal werden 122 geldige stemmen uitgebracht. 111 daar van gingen naar Arib. Martin Bosma (PW) kreeg 9 stemmen, Stientje van Veldhoven (D66) en Roelof Bisschop (SGP) alle bei 1. De Kamer debatteerde nog wel over de benoeming van Arib. Met name PW-Kamerlid Fleur Agema haalde keihard uit naar de rest van de Kamer: „De uitslag staat bij voorbaat vast. De PVV had graag dé kandidaat geleverd", zei ze over haar 'kans loze' collega Martin Bosma, die zichzelf uiteindelijk niet kandi deerde. Gezien de historische verkie zingsnederlaag van de PvdA leek een nieuwe termijn als voorzitter voor parlementariër Arib aanvankelijk onwaar schijnlijk. Maar ze heeft sinds haar aantreden begin vorig jaar veel lof geoogst. Meerdere grote partijen, waaronder coalitiekandidaten WD, CDA, D66 en GroenLinks zijn tevreden over haar functio- neren en schoven geen eigen kandidaat naar voren. Arib werd begin vorig jaar aangesteld als opvolgster van de opgestapte Anouchka van Mil tenburg (WD). Toen stelde Bosma zich ook kandidaat, sa men met Madeleine van Toor- enburg (CDA) en Ton Elias (VVD). Arib won destijds na meerdere stemronden. Bosma, die lof krijgt voor de wijze waarop hij als plaatsver vanger debatten leidt, kreeg bijna uitsluitend stemmen van zijn eigen fractie. Arib hoopte dat ze na de verkiezingen voor zitter mocht blijven. „Veel mei den en jongens zijn op zoek naar positieve voorbeelden." ALLE NETWERKEN, LAAGSTE PRIJS! éénmalig bijbetalen €0 iGn Ïl:l.lï2 '<pn vodlne T donderdag 30 maart 2017 GO CDA'er Buma neemt vertrouweling en partijstrateeg Pieter Heerma mee. De voormalig spindoctor en oud judoka beheerst het politieke spelletje heel goed en moet gewicht in de schaal brengen als er taaie onder handelingstactieken worden toegepast. Heerma's vader Enneüs was staatssecretaris en partijleider. —een ingewijde Khadija Arib blijft Kamer voorzitter. FOTO ANP 5GB data (4G) 100 min/sms 17,00 p/mnd Toestelkrediet €21,00 p/mnd 5GB data (4G) onb. minuten onb. sms €17,00 p/mnd Toestelkrediet 26,50 p/mnd 5GB data (4G) onb. minuten onb. sms €22,50 p/mnd Toestelkrediet 27,00 p/mnd Bergen op Zoom Wouwseslraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 Pechtold (D66) treedt aan met 'rekenwonder' Wouter Koolmees. De Rotterdammer heeft met zijn financiële kennis aanzien in Den Haag. Pechtold houdt zo van het onderhandelings- spel dat Koolmees alleen maar de knikkers in het oog hoeft te houden. Koolmees is bepaald geen haantje en hanteert een zachte toon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5