z'n pak in Politiek leider van nu draagt Bde formatie 4 Inhoudelijk is er nog niet gepraat over een nieuw kabinet. Maar VVD, CDA, D66 en GroenLinks zijn het wel eens over hóe ze dat gaan doen. Netjes vier dagen in de week, en niet op harde stoelen. Er komt sowieso een pot drop op tafel in de vergaderzaal. Vooral Mark Rutte staat bekend als zoete kauw. De dresscode is formeel: jasje-dasje. Maar als het zonnetje feller begint te schijnen, gaan de gesprekken in de aircoloze Stad houderskamer vast in hemdsmou wen verder, verklapt een betrok kene. „In dit oude gebouw is het soms niet te harden." Over inhoud hebben VVD, CDA, D66 en GroenLinks nog niet gesproken, maar informateur Edith Schippers legde met de par tijen al wel vast hoe, waar en wan neer wordt onderhandeld. Eén be langrijk besluit viel al: de ver schrikkelijk harde stoelen in de statige Stadhouderskamer moeten wijken. Ze zijn misschien mooi voor het plaatje, maar de zitvlak ken zijn te hard bevonden en bo vendien priemen de houten spij len in de rug. Geen fijne zetels om op te onderhandelen. Symboliek Aan de rechthoekige tafel komt men niet. Al was het maar van wege de symboliek: de hoeken zijn stomp. „Laat het een voorteken zijn: de scherpe randjes zijn er vast af', wensdroomt een bron. De werktijden zijn schappelijk: een vierdaagse werkweek, met één sessie in de ochtend en één in de middag. „Rutte is meer een man van de dag", weet een ingewijde. „Pechtold houdt van het spektakel, dus die zou minder moeite heb ben met nachtelijke sessies." De dinsdagochtend wordt vrij gehouden om de Kamerfracties bij te praten, op vrijdag zit Rutte de ministerraad voor. Staatszaken lo pen immers door. En ook in Brus sel wachten ze niet tot men er op het Binnenhof uit is. Pechtold houdt van spektakel, die heeft minder moeite met nachtelijke sessies Morgen komt eerst president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank langs, voor advies. Daarna volgen directeuren van diverse planbureaus. Men schat dat pas op dinsdag het échte werk begint. Dan duiken de acht onderhande laars met Schippers de dossier stukken in. Dan is ook meteen de overhemd en een rode das; hét uniform van 2017. Ook de Ameri kaanse president Trump kan er in uitgetekend worden. Van Veen: „Veel tinten zijn voor mannen geen optie. Zwart is voor obers, begrafenissen en maffiosi, groen voor boswachters en bruin blijkt te aimabel. Blijven over blauw en grijs. Die laatste kleur staat synoniem voor saai en amb telijk. Onderzoek naar de invloed van kleur op ons onderbewustzijn wijst uit dat de combinatie van blauw/wit/rood associaties op roept met daadkracht en effectivi teit. Voor een leider gewenste en broodnodige eigenschappen. Daarbij staat wit voor reinheid, De hemdsmouwen van Jesse Kla ver kregen het stempel 'not done'. Evenals de bejaarde snit van Henk Krols kostuums. Verder zette Lo- dewijk Asscher te laat de schaar in zijn sukkelende haardos en kleedde Marianne Thieme zich net iets teveel als secretaresse van de verzekeraarsbond. Maar over het algemeen luiste ren onze politici bijzonder goed naar hun adviseurs, concludeert imagodeskundige Zabeth van Veen, specialist op het gebied van personal styling en presentatie. Kledinghooligans als Hans Spek man (PvdA) en Dion Graus (PW) behoren tot een uitstervend ras. „Het begint in Den Haag door te dringen: het draait om beelden en indrukken en niet om inhoud en programma's. Of ze nu willen of niet." Tijdens de campagne en bij bij eenkomsten met informateur Edith Schippers verschenen de W Politici luisteren bijzonder goed naar hun kledingadviseurs mannen bijna allemaal in een blauw kreukvrij kostuum. En zo wat iedereen combineerde dat po- werpak wel eens met een wit Natuurlijk registreerden de stijlgoeroes de afgelo pen weken tijdens het verkiezingscircus ver schillende modeflaters op het Binnenhof. donderdag 30 maart 2017 Formeren met een pot snoep op tafel Laurens Kok Tobias den Hartog Den Haag —een ingewijde Klaver kiest voor Kathalijne Buitenweg als secondant. Ze is ervaren als Europarlementariër, het rechtstatelijk ge weten van de partij, maar bovenal behoorlijk divers. Ze schreef in 2010 en 2012 mee aan het verkiezingspro gramma. Het duo heeft een klik. Buitenweg is een allroun der: ze weet van alles op z'n minst een beetje. VVD-leider Rutte neemt Halbe Zijlstra mee. De twee kennen elkaar dik tien jaar, Zijlstra was medearchitect van al Ruttes kabinetten. De Fries kan goed onderhandelen. Zijlstra moet ervoor zorgen dat de rechterflank van zijn partij bediend wordt. Bij de PvdA grapt men dat Zijlstra tijdens onderhan delingen vaak begon te grommen als het hem te links werd. Het 'power- pak' van Jesse Klaver. Den Haag Zelfs linkse politici verschijnen niet meer ten tonele in slobber truien en kreukelige jasjes. Op het Binnenhof maakt het 'powerpak' in Napolitaans blauw school. „Ook op ge bied van kleding en uiter lijk moet je het spel mee spelen, wil je slagen." Annemart van Rhee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4