Levenslange liefdevoor muziek wm Voorjaar vol nieuw avontuur 2 JORIS POSTHUMUS Filmfestival De vijfde editie van het Filmfestival van Zeeuws-Vlaanderen opent dinsdag 4 april met een film die veel losmaakt: 'Sprakeloos1, naar het gelijknamige boek van Tom Lanoye. Uitgelicht Een zekere Afrikaanse stam gelooft dat ie der mens zijn toekomstige geliefde al in de baarmoeder kent. In de tumult van de bevalling vergeet hij alleen hoe deze liefde van zijn leven eruitziet en moet hij er alsnog naar op zoek. Sommige muziek roept een vergelijkbare sensatie op; het gevoel dat je iets terugvindt ter wijl je het helemaal nog niet kende. Favorite Things hoorde spelen. Ik was nog niet zo lang daarvoor uit het rockkamp overgelopen naar de jazz, stond de volle duur van het num mer stokstijf stil. Die combinatie van furieuze bezieling en naar vrijheid strevende durf, was precies hoe ik mij jazz had ge- POSthumUS droomd. Ook al had ik dat tot dan toe nog ST33L VOOr nooit gehoord. furie, bezieling, schieten me te bin nen wanneer ik naar de muziek van de Nederlandse alt- en sopraan saxofonist Joris Posthumus luister. Zijn spel heeft een goedmoedige felheid. Er spreekt ge drevenheid uit, oprechtheid. De geldingsdrang van iemand die zich niet graag op de voorgrond dringt, maar in zich iets voelt dat groter is dan hemzelf en dat eruit moet, zonder voorbehoud met de wereld moet gedeeld. Ik herinner me een optreden van Posthumus op het North Sea Jazz Festival. Met zijn lange lijf paste hij maar net onder het lage plafond van de kleine zaal. Het was warm toen hij begon te spelen, maar de temperatuur liep razendsnel op, zo intens werd er gemusiceerd. Daar stond hij, hevig zwetend, met ziel en zaligheid spelend. Na verloop van tijd zag je hem ontspannen, kwam een lach op zijn gezicht die woordloos zei: het is gelukt, het was een harde leerschool maar kijk waar mijn levenslange liefde voor muziek me heeft gebracht. TOP 3 BEST VERKOCHTE BOEKEN II1M K 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Hl Boek Vrouwensprookjes In Vlaanderen draait Sprakeloos al enkele weken met succes in de bioscopen. De recensies zijn veelal lovend. Nederland moet nog enkele maanden geduld hebben. Het Filmfestival van Zeeuws-Vlaanderen is dan ook trots dat het Sprakeloos nu al heeft ge strikt als openingsfilm en dat hoofd rolspeelster Viviane De Muynck en schrijver Tom Lanoye naar Terneu zen komen. Regisseur Hilde Van Mieghem is aangenaam verrast door wat de film teweegbrengt. „De meeste recensies zijn fantastisch. Dat heb ik op die manier nog niet eerder meegemaakt. De film loopt steeds beter in de bios coop. Dat betekent dat de mond-tot- mondreclame heel goed is." Sprakeloos laat weinig kijkers onbe wogen. „Veel mensen komen na af loop met hun verhaal naar mij toe. Er wordt volop over gepraat. De film maakt duidelijk veel los. Het is ook een onderwerp dat nog steeds in de taboesfeer zit: hoe gaan we om met ouderen? Dat raakt veel mensen." Het verhaal gaat over de succes volle schrijver Jan Meerman, wiens moeder opeens haar spraakvermogen verliest door een beroerte. Dat haalt zijn leven ondersteboven, terwijl hij worstelt met de deadline van zijn nieuwe roman. Van Mieghem had al het idee voor de film sinds het boek van Lanoye in Veel mensen komen na afloop met hun verhaal naar mij toe. De film maakt duidelijk veel los 2009 verscheen. „Omdat het boek me zo diep ontroerde. Terwijl ik het las, voelde ik de hartenklop van Tom La noye. Het is ook een heel universeel thema: het afscheid van een moeder, of een vader." Budget Dat het zo lang heeft geduurd voor dat de film kon worden gemaakt, heeft verschillende oorzaken. „Ik ben iemand die heel lang aan een scena rio werkt", zegt Van Mieghem. „Bo vendien was het ook lastig om de film gefinancierd te krijgen." Toen een Vlaams-Nederlandse coproduc tie niet haalbaar bleek, besloot Van Mieghem met een lager budget te werken. Dat leidde onder meer tot diverse ingrepen in het scenario en andere bezuinigingen. Toch heeft ze uiteindelijk geen concessies hoeven doen. „Je wordt uitgedaagd andere oplossingen te vinden. Ik laat nu bij voorbeeld flashbacks plaatsvinden in het heden in plaats van het verleden. Dat werkt uiteindelijk heel mooi. Ik laat ook meer aan de verbeelding over." Van Mieghem heeft het boek zeker niet strikt gevolgd. „Als je dat zou doen, heb je een tv-serie nodig. Je moet wel veel dingen weglaten. Ik heb me gefocust op de zoon-moeder- relatie. Het is een film naar het boek." Ze heeft regelmatig contact gehad met Tom Lanoye. „Hij wilde zich niet mengen in het proces, maar ik heb hem wel versies van het scenario ge- donderdag 30 maart 2017 P2 Mischa Andriessen is groot liefhebber van jazzmuziek. Hij schrijft regelmatig recensies. Wat: Joris Posthumus Group: Tokyo's Bad Boys Waar: Porgy en Bess Terneuzen Wanneer: zondag 2 april, 15.00 uur Zo herinner ik me de allereerste keer dat ik op een live-lp saxofonist John ColtraneMi/ Furie, bezieling, vrij- Vrijheiden heid, durf, exact die bewoordingen Reageren? uitenthuis@persgroep.nl Connie Palmen, De zonde van de vrouw. Palmen probeert het verband tus sen roem, origi naliteit en zelf vernietiging boven tafel te krijgen. EEN JIHAD VAN LIEFDE David van Reybrouck Mohamed Bachiri, Jihad van liefde. Mohamed praat onder andere over zijn jeugd in Molenbeek en zijn leven na de aanslagen. Tommy Wie- ringa, De dood van Murat Idrissi. Een migratiege schiedenis; een verhaal van ver langen en oppor tunisme, over moed en dood. B A Joris Posthumus (middelste saxofonist) brengt met zijn Japanse bandleden in Porgy en Bess het programma Tokyo's Bad Boys. Met lekkere lente-tempera- turen buiten gaat Joeke Berg binnen genieten van nieuw materiaal van Bob Dylan, rebelse vrouwen sprookjes en een spannend avontuur van J.K. Rowling. 'h i- De Italianen Elena Favilli en Francesca Cavallo leveren met Good Night Stories for Rebel Girls het stoerste voor leesboek van dit moment. Dat is een modern sprookjesboek met honderd verhalen waarin vrou wen nu eens niet gehoorzame prinsessen zijn, maar personages van vlees en bloed met inspi rerende carrières. Van koningin Elizabeth I en Michelle Obama tot Serena Williams en Malala. Elena Favilli en Francesca Cavallo - Good Night Stories for Rebel Girls is nu te koop. Langzaam afscheid van een moeder Rolf Bosboom 44 Hilde Van Mieghem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41