Cruise Kroatië Griekenland 3 Psychiater schrijft boek over zelfdoding door haar eigen dochter Kras.nl/37650 Stanneke Lunter probeert als ziekenhuispsychiater mensen uit de put te praten. Maar uitgerekend haar eigen dochter Jitske pleegde op 17-jarige leeftijd zelfmoord. „Ik heb met mijn boek een monumentje voor Jitske willen maken, anderen vertellen hoe leuk en lief ze was." 'Fout gegaan of fout gedaan?' Dat is de vraag die Stanneke Lunter zichzelf stelt. Vanuit haar vakgebied én als moeder. De psychiater komt met een boek waarin ze openhartig vertelt over het leven van haar dochter Jitske die zich op 17-jarige leeftijd het leven be nam. Een persoonlijk relaas als hand boek voor professionals over de be langrijkste doodsoorzaak onder jon geren. Creatief, sociaal, bruisend en bo vengemiddeld begaan met het lot van anderen. Jitske droomt van een ieven ais verioskundige en moeder. Opge groeid als derde kind van een huisarts en een psychiater wordt ze omgeven door aandacht, liefde en positieve sti mulansen. Die warme deken blijft als Jitske in een depressie zorgelijke gedragsstoor nissen ontwikkelt, zichzelf gaat be schadigen en op 6 oktober 2014 op 17,5 jarige leeftijd in een instelling een einde aan haar leven maakt. Een keur aan behandelend zorgverleners mach teloos achterlatend. Eén ervan is haar moeder, ziekenhuispsychiater Stan neke Lunter (55). Worsteling Lunter beschrijft de worsteling van het toeval dat de ziekte (depressie) van haar dochter ook haar vakgebied is. „Aan de ene kant hielp dat om haar ge drag te begrijpen en daar goed mee om te gaan, bijvoorbeeld als ze mij niet wilde zien. Aan de andere kant was het ook heel lastig voor mij, voor Jitske en voor haar behandelaars dat haar moeder dat vak heeft." Het onderwerp roept vanzelfspre kend emoties bij haar op. „Hoezeer je zelf ook weet dat het niet waar is, diep in jezelfblijf je jezelf verwijten dat uit gerekend jij als psychiater en haar moeder Jitske niet hebt kunnen be schermen. Het helpt wel dat ik terug kijkend in mijn mails aan behande laars heb gezien dat ik er vaak op heb gewezen dat Jitske volgens mij een de pressie had." Het boek verschijnt tweeënhalf jaar na Jitskes dood en beschrijft het leven, de ziekte en het zelfgekozen einde van haar dochter. Als psychiater van ZGT in Almelo vertelt ze haar worsteling als suïcidedeskundige die haar doch ter aan de zorg van vakgenoten moest toevertrouwen. Het boek heet Geen pijn, geen angst, geen leven, uit een ge dicht dat Jitske niet lang voor haar overlijden schreef. „Ik heb een monumentje voor Jitske willen maken, anderen vertellen hoe leuk en lief ze was, zodat niet het beeld van de zieke Jitske allesbepalend blijft. Mijn man, twee kinderen en an dere naasten vinden dat dit gelukt is. En anderen om ons heen snappen nu beter wat er met Jitske is gebeurd." Het is een boek zonder stortvloed van tranen of veel aandacht voor hoe het de achterblijvers verging. „Bewust niet. Dit boek gaat over Jitske en de pressieve jongeren, niet over mij of de rest van ons gezin." Het gezin is hecht gebleven, in tegenstelling tot wat veel anderen overkomt na de zelfdoding van een kind. Het laatste levensjaar van Jitske is tekenend voor de achtbaan aan emo ties waar depressieve jongeren en hun naasten in zitten. Hoop, vrolijkheid, diepe genegenheid en hoopgevende signalen slaan onverwacht snel om in crisissituaties, noodkreten, afstoting, faalangst en een diep doodsverlangen. Dat Jitske ondanks haar verblijf in een jeugdinstelling de ijzeren disci pline kan opbrengen haar havo-di ploma te halen, is tekenend voor de verraderlijke schijn van levenskracht die zij en lotgenoten kunnen ophou den. „Ze stelt ons gerust: ze is het niet van plan, wil juist zorgen dat alles gaat lukken en neemt daar de tijd voor", zo beschrijft Lunter een van de keren waarop Jitske ontkent snel een einde aan haar leven te willen maken. „Een week later suïcideert ze zich." Net zo verraderlijk is haar depressie zelf, die lange tijd alle kenmerken van gedragsstoornissen zoals borderline vertoont en daardoor niet tijdig ge noeg op de juiste manier wordt be handeld. De schrijfster gaat in haar zoektocht de pijnlijke schuldvraag niet uit de weg: 'fout gegaan of fout gedaan?' Haar antwoord: „Niemand heeft er met de pet naar gegooid of maar wat aange rommeld." Maar toch, als Jitskes de pressie eerder was vastgesteld en be handeld met antidepressiva, had ze zich volgens haar moeder kunnen doorontwikkelen 'naar een krachtige en waardevolle volwassene.' Het persoonlijke relaas wordt aan gevuld met twee hoofdstukken van andere deskundigen op het gebied van jongeren met suïcidegedachten, jeugdpsychiater Jan Meerdinkveld- bom en systeemtherapeut Ineke Rood. Als Stanneke Lunter vandaag haar boek presenteert op een vakcongres over suïcide onder jongeren, zitten er ook psychiaters en therapeuten in de zaal die Jitske hebben behandeld in de twee instellingen waar ze verbleef. „Dat geeft aan dat ik niemand iets ver wijt en blij ben dat deze mensen net als ik hopen dat we iets kunnen leren van Jitskes ziekteverloop. En ik hoop ook dat andere achterblijvers steun uit dit boek kunnen putten. of bel 0900-9697 70 cpg X donderdag 30 maart 2017 GO 'Je blijft het jezelf verwijten' Martin Ruesink Enschede Kleine domme drenkeling Ik verdrink Langzaam Zonder geluid Er zijn schepen Maar ik hou ze op afstand Wil ik wel gered worden? Ik kan niet schreeuwen Alles doet zeer Ik krijg geen lucht Maar die wil ik ook niet Heb geen uitvlucht meer Ben en ga in vrede Met een lach op mijn gezicht Geen pijn Geen angst Geen leven Dat is rust En ik Ik heb er vrede mee En jij? Jitske ^Stanneke Lunter ontleende de titel voor haar boek aan het ge dicht dat haar dochter vlak voor haar overlijden schreef. FOTO LENNEKE LINGMONT Al een keuze gemaakt voor de zomervakantie? Ga cruisen met Kras per Costa Luminosa! Compleet: inclusief vlucht, transfers en alle maaltijden Veel zien: o.a. Corfu, Mykonos en Dubrovnik Gemak: slechts één keer uw koffer uitpakken 8-daagse cruise per Costa Luminosa**** Italiaanse topkeuken VEntertainmentvoorjongenoud Persoonlijke service Veelzijdig vaarprogramma Vertrek: juni t/m november Costa Luminosa ANVR ■Trieste Venetie ■- Dubrovnik Uitermate geschikt als eerste cruise! 8 dagen v.a. Vlykonos Katakolon j. Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief servicebijdrage, reservenngskosten en Calamiteifeenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3