Dieven hebben het vooral op sigaretten voorzien 4 Vijf Zeeuws-Vlaamse supermarkten zijn afgelopen week het doelwit geweest van inbraken. In de nacht van dinsdag op woensdag was het raak in Sluiskil en Kapellebrug. Aanhoudingen bij drugsactie Drugsinval in woning De inbraakgolf begon vorige week donderdag in Philippine, waar de Spar voor de zevende keer sinds 2005 te maken kreeg met onge wenst bezoek. Vervolgens waren een supermarkt aan de Torenwei- delaan in Oostburg (zaterdag rond 22.20 uur) en een winkel aan de Sint Annastraat in Sluis (zondag rond 22.45 uur) aan de beurt, dinsdag nacht gevolgd door de winkelinbra ken in Sluiskil en Kapellebrug. Vooral voor Jaak Martens van de Spar in Sluiskil zijn de druiven zuur. Hij hield vorige week donder dag nog een heropeningsfeest na een grondige verbouwing van zijn ment van de daders als zijn collega in Sluiskil. Hij heeft een vermoeden dat het om Oost-Europeanen gaat. „Ze reden in een vrij nieuwe auto met een Belgisch kenteken. Ik heb ze eerder op onze parking gezien." Mangnus schat de schade op winkel. „En dan krijg je een weekje later dit, wat een ellende." Het kostte de inbrekers grote moeite om binnen te komen. Zij richtten daarbij veel schade aan, terwijl ze - evenals bij de andere in braken - nauwelijks iets buit wisten te maken. De dieven die het keer op keer vooral op sigaretten voorzien heb ben, staan op camerabeelden, maar ze zijn zo goed als onherkenbaar. Ze hadden bivakmutsen op en droe gen allebei witbeige overalls. „Het waren geen kleine jongens, maar professionals", concludeert Jaak daaruit. Zijn collega Danny Mangnus van supermarkt MCD Mangnus in Ka pellebrug geeft hetzelfde signale- Het waren professionals, ze droegen bivakmutsen en allebei witbeige overalls 20.000 a 25.000 euro, onder meer de automatische schuifdeuren van zijn winkel zijn kapot geslagen. Een geluk was dat een medewerker snel ter plekke was, nadat het alarm afging. Op de grond lag een deken om daarin sigaretten mee te ne men. De inbraak in Sluiskil vond te gen 23.00 uur plaats, die in Kapel lebrug omstreeks 23.30 uur. De su permarkt in Sluiskil is al vaker het slachtoffer geweest van inbraken. Enkele weken geleden was er vlak bij de winkel nog een (mislukte) plofkraak op de plaatselijke geld automaat. Een nieuwe automaat komt in de winkel, ook na de in braak, laat Jaak Martens zich niet afschrikken. „Je moet ook aan de de leefbaarheid van Sluiskil den ken." Naast de vijf winkelinbraken is ook nog afgelopen weekend gepro beerd in te breken bij een vishan del aan de Industrieweg in Oost burg en was Het Casino in Sluis in de nacht van maandag van dinsdag het doelwit van dieven. De politie onderzoekt of het om losstaande incidenten gaat of dat er steeds sprake is van dezelfde in brekers. Alle supermarkteigenaren in Zeeuws-Vlaanderen zijn giste ren door de recherche persoonlijk of telefonisch geïnformeerd over de reeks inbraken, zodat zij op voorhand (nog meer) voorzorgs maatregelen kunnen nemen. VLISSINGEN De politie heeft dinsdagmiddag vijf personen aangehouden in Vlissingen. Een 19-jarige Vlissinger zou drugs hebben verkocht aan een vrouw (40) uit Vlissingen en twee jon gens (beiden 19) uit Portugal. In de woning van de vermeende handelaar is drugs en geld ge vonden. Een vrouw (41) die in de woning aanwezig was, is ook aangehouden. Alle vijf verdach ten zijn verhoord. De handelaar en 41-jarige vrouw zijn voorge leid en zitten nog vast. TERNEUZEN De politie heeft gisteravond onderzoek gedaan in een mogelijk drugspand aan de Schoolweg in Terneuzen. De in val begon rond half acht. Het flexteam, de recherche, lande lijke eenheid en een speurhond van de politie kwamen in actie. Naast drugs ook zijn ook autola dingen aan nepmerkkleding en schoeisel aangetroffen. De politie heeft twee verdachten aange houden. Het onderzoek werd rond half tien afgerond, de politie was toen bezig het laatste be wijsmateriaal veilig te stellen. Meerdere aanhoudingen en in vallen sluit de politie niet uit. Ik krijg nu deze kans en ga er graag mee door. Ik heb die eerste opleiding als zó positief ervaren Hij had een 'pleurishekel' aan school en ging liever aan het werk. Ronnie Cornelisse (53) uit Le- wedorp begon ruim 35 jaar gele den als riolist bij de gemeente Vlissingen, na met de lts te zijn gestopt. Inmiddels is hij een all- rounder met een mbo t-diploma op zak. En, met vijftien collega's uit andere Zeeuwse gemeenten, begon Cornelisse gisteren in Zie rikzee aan de opleiding mbo 2. „Ik krijg nu deze kans en ga er graag mee door. Ik heb die eerste oplei ding als zó positief ervaren." Ronnie is niet de enige. Rond de 175 werknemers van de buiten diensten van alle Zeeuwse ge meenten volgen een AMBOR-op- leiding, wat staat voor afval, mi lieu en beheer openbare ruimte. De lessen worden steeds in een andere gemeente gegeven. „Zodat die jongens ook bij elkaar in de keuken kunnen kijken", legt hoofd uitvoeringsbedrijf ruimte lijke ordening Harry Davidse van de gemeente Schouwen-Duive- land uit. Hij juicht alle leergierig heid toe. „De enige constante fac tor in ons bedrijfis ontwikkeling. Daar moet je op inspelen." donderdag 30 maart 2017 Inbraakgolf in Zeeuws- Vlaamse supermarkten Harmen van der Werf Sluiskil/Kapellebrug -Jaak Martens, Spar Sluiskil PC Weer even -Ronnie Cornelisse FOTO'S ERNESTA VERBURG Ze zijn gewend de handen uit de mouwen te steken, maar voor een beetje rekentoets of grammaticales draaien veel Zeeuwse buitendienstmede werkers inmiddels de hand niet meer om. Esme Soesman Zierikzee terug naar school Ronnie Cornelisse uit Lewedorp, werkt bij de gemeente Vlissingen Heel eerlijk. Als het alleen aan Ronnie Cornelisse had gelegen, was hij nooit aan de opleiding begonnen. Maar hij was binnen de kortste keren helemaal om. Niet alleen omdat hij het zelf leuk vindt. Ook de 'klanten' van de gemeen ten hebben baat bij beter opgeleide mensen. „Nou ben ik geen moeilijke prater, maar je kunt veel meer dingen uitleggen. Voorheen zei je gewoon: vraag maar aan de baas. En we leren ook veel van elkaar. Het is goed om te zien hoe andere gemeenten het doen." Cees Kloet uit Scharendijke, voorheen vrachtwagenchauffeur Op uitnodiging van de baas een oplei ding mogen doen. „Dat is toch een ge miste kans als je dan nee zegt", vindt Cees Kloet (48) uit Scharendijke. Na ja renlang op de vrachtwagen te hebben gezeten, kwam hij er achter dat hij meer kon dan chauffeuren alleen. Bij de ge meente Schouwen-Duiveland komt hij aan z'n trekken, ook qua scholing: hij heeft inmiddels een mbo 2-diploma op zak. „En ik wil verder. Al weet ik nog niet precies met wat. Maar ik ben nog niet klaar. Ik hou wel van een uitdaging." Harry Davidse hoofd van het uitvoeringsbedrijf ruimte lijke ordening Zelf is Harry Davidse, hoofd van het uit voeringsbedrijf ruimtelijke ordening van de gemeente Schouwen-Duiveland, ook niet vies van wat scholing. Dus dat zoveel medewerkers van de Zeeuwse buiten diensten aan de studie zijn geslagen, ziet hij als een grote plus. Dankzij de Neder landse afvalbranche die subsidie los kletste in Den Haag. „Daar konden we als kleine individuele gemeentes niets mee. Maar met alle Zeeuwse gemeenten samen wel. Dan kun je een leuk klasje sa menstellen. Het is een mooi project."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32