20 M lan Gillan heeft niks met groupies; de zanger van Deep Purple is al een eeuwigheid samen met jeugdvriendin Bron. De enige verleiding van zijn vak blijft de drang om weer een album uit te brengen. ANGELA KIJKT TV Quote van de dag Popmuziek heeft ook iets met seks te maken, oude artiesten vind ik vaak een beetje zielig en zijn niet meer zo sexy Ik móet het vandaag nog een keer over He lemaal Het Einde op RTL 4 hebben. Want hoewel de serie al drie maanden loopt, zit ik nog steeds elke week mijn ogen uit te kij ken naar die drie Hollandse gezinnen die naar Chili zijn geëmigreerd. Dit programma is be ter dan Big Brother, Help Mijn Man Is Klusser, De Rijdende Rechter en Ik Vertrek bij elkaar. Komt door de casting van de gezinnen. Dacht ik eerst nog dat de Gooise snoevers Ilona en Stephan Pos de ergste buren waren die je kon tegenkomen op een verlaten stuk grond aan de Chileense kust, inmiddels weet ik beter. Nooit gedacht dat ik dit nog eens zou schrij ven, maar: de Posjes blijken verreweg de nor maalsten van de drie. Ja, ze voelen zich al snel verheven boven een ander. Ook lacht zij net iets te hysterisch om de flauwe grapjes van haar man, maar er gens pleit dat ook wel weer voor haar. En wat me helemaal voor haar innam: ze was een paar weken terug oprecht kwaad dat een an der stel - de zweverige Linda en Jeroen, door Stephan achter zijn rug Yogi Yogi gedoopt - de kinderen 's avonds alleen liet om 20 kilo meter verderop samen uit eten te gaan, ter wijl er gevaar dreigde van bosbranden. Sinds dien praten Iloon en Steef niet meer met de rest, wat het aantal snerende opmerkingen over de buren, en daarmee mijn kijkplezier, alleen maar verhoogt. Dylan haait Nobelprijs op George Michael begraven Kom bij de rockvetera- nen Ian Pace (68), Roger Glover (71), Steve Morse (62), Don Airey (68) en Ian Gillan (71) niet aan met het Zwitserlevengevoel. Deep Purple, gegrondvest op zwoegen en zweten, staat in de startblokken voor een uitgebreide Europese tournee die de groep op 2 juni naar de Amsterdamse Ziggo Dome voert. Bovendien verschijnt volgende week vrijdag het twin tigste studioalbum van de Britse hardrockformatie: Infinite, letter lijk: oneindig. De titel mag symbolisch heten voor de imposante carrière van de Britse hardrockgroep, die inmid dels een halve eeuw beslaat en waarin liefst 120 miljoen platen werden afgezet. En die met hits als Smoke on the Water, Woman from Tokyo en vanzelfsprekend het mu zikale epos Child in Time de jaren 70 daadwerkelijk het decennium van de rock maakte. Zanger lan Gillan is weliswaar de 70 gepasseerd, de gedachte aan een mooie oude dag in een schil derachtige boerderijtje op het En gelse platteland is voor hem geen droom maar een ware nachtmer rie. Sterker: de man die zich in 1969 bij Deep Purple aansloot en ook nog een blauwe maandag een keel opzette in Black Sabbath, is eigenlijk al sinds 1962 non-stop op tournee. Mijd de sportschool „Wat moet ik in godsnaam heel de dag doen? Voor rentenieren heb ik veel te veel puf. Daarbij voel ik hartstikke fit. Mijn geheim? Be zoek nooit een dokter en mijd de sportschool als de pest. Wat een treurige bende is dat, zeg. De lucht is ondraaglijk en de muziek niet om aan te horen." Op Infinite klinkt Deep Purple als in haar beste jaren. Rauwe rock, die heerlijk hard uit de luidspre kers moet schallen. Even headban gen in de huiskamer - het lucht echt op. De groep wordt beschouwd als de geestelijk vader van de hard rock, al menen kenners dat Deep Purple die eretitel moet delen met Black Sabbath en Led Zeppelin, de zogeheten heilige drie-eenheid van de hard/metalrock. „We zijn behangen met labels", zegt Gillan. „Maar het is natuurlijk niet zo dat Deep Purple destijds tijdens a cup of tea concludeerde: boys, dit is het. En we noemen het hardrock. „Ik vind het allemaal prima. Aan één ding heb ik wel een pesthekel: als critici ons onder de noemer classic rock scharen. Dat is een grafzerk op je loopbaan als muzi kant." lan Gillan is nog altijd het arche type van de rockzanger. Zijn type rende lange haar (hét logo van de hardrock) is weliswaar verdwenen ten faveure van een gedistingeerde grijze coupe, maar de strot die schokbeton en engelengezang ver enigt, is gebleven. Vocaal trapezewerk Zijn zang op Child in Time, het ico nische nummer uit 1970 waarmee Deep Pur ple zich jaar lijks in de top 10 van de Top 2000 nestelt, is vocaal tra- pezewerk van adembe nemend niveau. Gillan lacht. „Deskundigen zijn het er nog altijd niet over eens of het nou zingen of schreeuwen is. Ik houd het op het eerste. Met uithalen, met gekrijs van pijn. Ver geet niet dat het een song over de Vietnamgeneratie is, over de jeugd die tijdens de Koude Oorlog op groeide. Ik ben nog altijd trots op de emotie die in dat nummer is sa mengebald. „Overigens: in de muziek is het bijna een wetmatigheid dat de be ste nummers in een paar minuten worden gemaakt. Dat was bij Child in Time niet anders. Binnen vijf minuten hadden we muzikaal en tekstueel de basis gelegd." lan Gillan - een eeuwigheid ge huwd met zijn jeugdvriendin Bron, in kringen van rockmuziek bepaald een unicum - groeide op in een muzikale omgeving. Zijn grootvader was operazanger, een oom jazzpianist. „Mijn opa, die verderop in onze straat woonde, was een echte bari ton, zijn buurman tenor. Als die toch wel sportinstructeur Addy, zijn vrouw Astrid en hun vier kinderen. En dan vooral Addy. Hij is een extreme dromer die zich als een kip zonder kop van het ene in het andere project stort. Dan timmert hij verwoed aan een camping, dan droomt hij van een flore rende handel in stroopwafels, huurt een wafelapparaat en laat logo's ontwerpen en om vervolgens toch weer alles op de camping te gooien. Maar in plaats van dat hij het sanitair eens afmaakt, gaat alle aandacht naar een de tail als een welkomstbord. De vergunningen was hij ook vergeten, waardoor ze nog geen steek verder zijn dan drie maanden terug. En Astrid blijft hem desondanks aankijken alsof hij het grootste genie op aarde is. Helemaal Het Einde, nog nooit was een pro- grammatitel zó goed gekozen. Einde donderdag 30 maart 2017 GO MUZIEK Bob Dylan komt komend week einde in Stock holm alsnog zijn Nobelprijs voor Literatuur opha len. Hij geeft er dan toch al twee concerten. Voor de 8 mil joen euro prij zengeld moet Dylan voor juni nog wel nog speechen. MUZIEK George Michael is gisteren in stilte begraven. Een klein aantal familieleden en goede vrienden was aanwezig. De familie be dankte de fans van de op 53-ja- rige leeftijd overleden zan ger voor hun steun. Rock lust hij Arno Gelder lan Gillan Het vuur van de hardrock brandt al 55 jaar bij lan Gillan, die liefst eeuwig op tournee is met Deep Purple. FOTO'S REDFERNS/ Maar de meest knotsgekke bewoners zijn Reageren? angela@persgroep.nl —Zanger Henk Westbroek (65) in Panorama

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20