'Nederlandse jihadist niet altijd te stoppen' JIHADISTEN NVM OPEN DAG 15 Verdachte: ik mankeer niets Crimineel kan toegang hebben tot portofoon politie NEDERLANDSE NVM Brabander belaagde de dochter van oud- minister Borst met bizarre pamfletten en mails. Hij viel ook bekende Nederlanders lastig. De man uit Roosendaal die de dochter van de vermoorde ex-vi- cepremier lastigviel, stond giste ren voor de rechter. Hij stuurde ook van alles naar politici en men sen uit de media, zoals Matthijs van Nieuwkerk. In volstrekt warrige schrifturen vroeg hij hun medewerking in zijn strijd. Immers, de democratie zou worden ondermijnd door een complot van 'geslachtsdiffusen'. Hij legde de rechtbank uit hoe hij dat ziet: homo- en biseksuelen spannen overal samen. Of, meer algemeen, 'mensen met een vrouwachtige psyche die che misch gebrekkig in elkaar zit'. De rechters fronsten hun wenkbrau wen. W De verdachte verwijst in zijn flyers naar de moord op Els Borst De man - in trainingsjack en ge tooid met een uitbundige, grijze baard - verblijft nu op basis van een rechterlijke machtiging in een kliniek in Halsteren. Volstrekt on terecht, meent hij: „Ik mankeer niets." Volgens de psychiater is hij schizofreen en volledig ontoere keningsvatbaar. Andra Borst, de dochter van de voormalige bewindsvrouw, is kli nisch patholoog in Amsterdam. Ze ontving in de periode van de cember 2015 tot mei 2016 de bi zarre pamfletten. Op haar werk, thuis en via de mail. De rechtszaak is uiteraard bela den doordat haar moeder in 2014 is vermoord door een volstrekt ge stoorde dader. Advocaat Karsten Verkaart vindt dat die achter grond geen rol mag spelen bij de vraag of zijn cliënt een strafbaar feit heeft begaan. „De teksten - hoe vreemd dan ook - bevatten geen bedreiging of belediging. De verdachte dwingt niemand iets te doen of te dulden. Hij geeft zijn visie en stelt vragen." Dat is vol gens Verkaart geen belaging. „Hij maakt slechts gebruik van zijn recht op meningsuiting en vrij heid van demonstratie." De raadsman bepleit vrijspraak. Of anders ontslag van rechtsver volging met voorzetting van de lopende behandeling. Volgens officier van justitie Hannah Huizenga kan deze zaak niet los van de context worden be zien. Ze richt zich tot de ver dachte: „U verwijst in uw flyers naar de moeder van de geadres seerde, die om het leven is ge bracht door iemand met een psy chische stoornis. Wat denkt u dat zoiets bij haar teweegbrengt?" De officier vindt de teksten wel intimiderend en er is volgens haar bewust en stelselmatig inbreuk gemaakt op de persoonlijke le vensfeer van Andra Borst. Ze vindt dat er in een reguliere ggz- instelling te weinig toezicht is op de verdachte. Daarom vordert ze plaatsing in een forensisch psy chiatrische kliniek, gedurende een jaar. Uitspraak: 12 april. DEN HAAG De politie heeft nauwelijks zicht op het aantal Czooo-portofoons dat in om loop is onder agenten. Daar door bestaat het risico dat de portofoons illegaal worden doorverkocht en in handen komen van criminelen. Die ontdekking meldt de Au- ditdienst Rijk in een recent verschenen rapport. C2000 is het gesloten communicatie netwerk dat wordt gebruikt door hulp- en veiligheidsdien sten in Nederland. Voor crimi nelen is het interessant mee te luisteren: zo blijven ze op de hoogte van de bewegingen van de politie. Minister Blok van Veiligheid en Justitie wil het zicht op de Czooo-portofoons snel verbeteren. Dat stellen de de terrorismeonder- zoekers Edwin Bakker en Peter Grol van de Universiteit Leiden. Voor het boek Nederlandse jihadisten, van naïeve idealisten tot geharde terroris ten dat gisteren is verschenen, de den zij onderzoek naar de achter gronden en radicalisering van twaalf Nederlandse Syriëgangers. Het tegengaan van radicalisering is de laatste jaren een speerpunt van de Nederlandse overheid. Er zijn miljoenen gestopt in (de)radi- caliseringsprogramma's, duizen den leraren en buurtwerkers heb ben cursussen gehad om potentiële Syriëgangers op tijd te herkennen en tegen te kunnen houden. „We moeten niet overschatten wat al die 'ogen en oren' kunnen oppikken, gelet op het feit dat veel jihadisten ongezien wisten te ver trekken. Dat is een frustrerende werkelijkheid", stellen Bakker en Grol in hun boek. Bakker: „De rol die de wijkagent speelt is prima, maar de rol van de geheime dienst AIVD is belangrijker." Uit de vergelijking die onderzoe kers maakten tussen de Syriëgan- gers blijkt dat dé Nederlandse jiha dist niet bestaat. Bakker: „Ze passen niet in één plaatje. Het gaat vaak om heel persoonlijke keuzes. Dat is ook goed nieuws: het gaat om een be perkte groep, er is geen sprake van een soort nationale mobilisatie on der jonge moslims in Nederland." Er zijn tussen de 200 en 300 Ne derlanders naar Syrië gereisd. Nog enkele honderden andere Neder landers hebben jihadistische denk beelden. De meeste jihadisten zijn relatief jong, moslim en kampten met problemen in hun jeugd, ana lyseren Bakker en Grol. Hun drijf veren om naar Syrië te gaan zijn verschillend: soms ideologie, soms zucht naar avontuur of zelfs marte laarschap. Bakker: „Het beeld dat deze jongens uit een sociale achter standspositie komen, klopt lang niet altijd. Ze noemen armoede ook zelf niet als reden." Wel stellen ze zich buitengesloten te voelen in Nederland. „Ik geloof in program ma's die moeders alert maken op hoe ze moeten omgaan met radica lisering, want je ziet bij veel van de jongeren dat de band met hun fa milie kapot was." Modelburger Als iemand wordt tegengehouden op zijn of haar pad naar Syrië, is het daarna niet realistisch te verwach ten dat die persoon snel weer een modelburger is die de Nederlandse democratie omarmt. Het is al heel wat als zo'n persoon wordt losge weekt uit zijn jihadistische omge ving, zeggen de onderzoekers. Ze concluderen ook dat de rol die de Nederlandse jihadscene speelde, is onderschat. Bakker: „Dat er in 2013 en 2014 veel Nederlanders ver trokken, heeft er echt mee te maken dat er door bepaalde groepen jonge ren hier propaganda voor de jihad werd gemaakt." Dat die jongeren naar Syrië gin gen, pakte desastreus uit. „Er zijn Nederlanders die in Syrië en Irak oorlogsmisdaden hebben begaan. Die aanslagen pleegden waarbij veel mensen omkwamen." Hij vindt dat we daarvoor wegkijken. „We kijken wel naar het gevaar dat ze kunnen vormen als ze terugko men, niet naar het leed dat ze in Sy rië en Irak aanrichten." Kijk niet alleen op funda, ervaar uw favoriete huizen 'live'! Goed gevoel donderdag 30 maart 2017 GO 'Sluit belager van dochter Els Borst op in kliniek' Johan van Uffelen Breda/Roosendaal Jihadisten zijn niet op tijd te her kennen en dus niet altijd op tijd te stoppen. En als dat al lukt, is het niet redelijk te verwachten dat ze zo deradicaliseren dat de ex-jihadist een 'modelburger wordt die democratie omarmt'. Cyril Rosman Leiden VAN NAÏEVE IDEALISTEN TOT GEHARDE TERRORISTEN EDWIN BAKKER EN PETER GROL facebook.com/NVMopenhuis twitter.com/NVMopenhuis Als u wilt verhuizen is internet natuurlijk een prima middel om u te oriënteren. Maar tijdens de NVM Open Huizen Dag op zaterdag 1 april heeft u de gelegenheid om geheel vrijblijvend 'live' bij uw favoriete huizen binnen te kijken. Dan pas voelt u écht welke woning het beste bij u past. Bent u daarna enthousiast om een volgende stap te zetten, schakel dan een NVM-aankoopmakelaar in. Hij werkt in uw belang en ontzorgt u tijdens de gehele aankoop. Kijk op nvm.nl voor meer informatie en op funda.nl voor de deelnemende huizen. Tot 1 april!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15