59.50 3 dagen Twente mmmmm EUWS 11 OPLEIDING AAN UNIVERSITEIT OF HBO Ons land is met zeker 112.000 internationale studenten populairder dan ooit voor buitenlanders. Italianen, Chinezen, Brazilianen, Duitsers, Belgen: ze komen graag. MEGLI ZHOU EN QUIYI SONG FELIPE VILLELA (24) I) e meeste buiten landse studenten die in Nederland zijn voor hun stu die, komen nog steeds uit Duitsland en China. Maar er zijn steeds meer stu denten van andere nationalitei ten die ons land uitkiezen. Dit studiejaar zijn er ruim 81.000 internationale studenten die hier een diploma willen halen en dat zijn er meer dan ooit. In de top drie staat voor het eerst Italië, dat de Belgen van de derde plaats heeft geduwd. Daar bovenop komen studen ten die tijdelijk naar Nederland komen voor stages en uitwisse lingen. Alles bij elkaar zijn er dit studiejaar 112.000 internatio nale studenten. De cijfers zijn op een rijtje gezet door Nuffic, de Nederlandse organisatie voor internationalisering in het onderwijs. Volgens Nuffic-on- derzoeker Daan Huberts is de populariteit van Nederland te danken aan campagnes van ho gescholen en universiteiten. „Zij promoten het Nederlandse hoger onderwijs actiefin het buitenland." Vooral bachelor- en master- studies aan universiteiten zijn gewild. De Universiteit Maas tricht voert al jaren de lijst aan met meeste internationale stu denten, maar de grootste groei zit dit jaar bij de universiteiten in Rotterdam en Groningen. Hbo's zijn juist minder in trek en dat wordt gemerkt in de grensstreek, waar al jarenlang steeds minder Duitsers zich voor de opleidingen aanmel den. Volgens Huberts wordt de daling veroorzaakt doordat er meer studieplekken op hoge scholen in Duitsland zelf zijn. Het aantal Duitse studenten aan Nederlandse universiteiten neemt wel toe. De studievoorkeuren per na tionaliteit zijn opvallend. Stu denten uit Zuid-Europese lan den zoals Italië, Griekenland en Frankrijk zijn vooral voor kunstopleidingen in Neder land, terwijl Amerikanen en studenten uit het Verenigd Ko ninkrijk met name komen voor brede bachelors (liberal arts and sciences). Studenten van buiten de EU, zoals India en Indonesië, studeren vooral aan de techni sche universiteiten. Van deze niet-Europese studenten profi teert de Nederlandse samenle ving het meest. Zij blijven na afstuderen vaker in Nederland werken en wonen. Volgens Nufific dragen zij jaarlijks 1,57 miljard bij aan de Nederlandse schatkist. De Nederlandse student zelf is minder geneigd naar het bui tenland te gaan voor een volle dige studie. Een kwart van de Nederlandse studenten is voor de studie in het buitenland ge weest, maar zij waren er hoofd zakelijk voor een stage of tijde lijke uitwisseling. Vanaf: Incl. diner 3 dgn Den Bosch**** 4 dgn Duitsland www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-235969370cpg LIHUASHEN (30) CARITHEA RICHARDS (19) dag xx maand 2016 EDITIE Nederland razend populair bij buitenlandse studenten WAGENINGEN De twee Chinese vriendinnen Megli Zhou (rechts) en Quiyi Song stu deren sinds afge lopen september allebei Land schap Architec tuur aan de Wa- geningen Univer siteit. Waarom hier? Omdat de studentes graag in Europa wilden studeren en 'Wa- geningen' goed staat aangeschreven. „Daarnaast is het land schap hier zo mooi", zegt Song terwijl ze om zich heen wijst. „Alles is vlak en groen." Dat het vaak regent en hard waait, bevalt de Chinese studen tes minder goed. Song: „Fietsen tegen de wind in is erg lastig." Wat de meiden opvalt aan de men sen in Nederland, is dat iedereen hier zo beleefd en geduldig is in vergelijking met China. „Ook spreken de meeste Nederlanders goed Engels. Dat is heel prettig," zegt Zhou. Toch zijn de Chi nese studentes wel van plan om een taalcursus Nederlands te gaan volgen. „Het zou leuk zijn als we onze families bij terugkomst wat Nederlands kunnen laten horen." Bettine Winters DEN BOSCH Felipe Villela (24) komt uit Brazi lië en studeert International Food Agribusi ness aan de Has Hogeschool in Den Bosch. Hij zit op dit moment in zijn tweede jaar. „Ik wilde meer leren over duurzame landbouw. Hier in Nederland zijn ze daar al ver in, er wordt veel gebruikgemaakt van natuurlijke bronnen." Felipe kwam uit in Den Bosch, waar hij merkte dat de manier van lesgeven een stuk anders is dan in zijn thuisland. „Hier zijn docenten veel persoonlijker, meer open naar de studenten toe. Ook meer gericht op wat de studenten willen leren in plaats van wat ze moeten leren." Felipe denkt dat hij na zijn studie, die vier jaar duurt, in Nederland blijft. „Er zit veel potentie in dit vakgebied in Nederland, ze zijn hier een stuk ver der." D Vanuit dit gastvrije familiehotel, met uitstekende keuken, wandel je zo de natuur in. 2 nachten incl. ontbijt in 3* Hotel Hof van Twente (8,2) 1 keer een diner (hoofdgerecht) Gratis wifi, parkeren, wandel- en fietsroutes Apr. jul. 59,50, mei jun. 69,50, aug. sep. 75,- 4* vd Valk Nuland - Den Bosch (8,1) 4* Hotel Dampfmühle (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 3 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis wifi en parkeren m jq Gratis parkeren en wifi m a gQ Aankomsten t/m dec 2 kids t/m 6 jaar gratis jF Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting EINDHOVEN „Studenten van over de hele we reld weten allemaal: Nederland is een topland om te studeren en kennis op te doen", dat zegt Lihua Shen (30) uit Zuid-China. „Hier staan de beste universiteiten, met de beste professoren en beste opleidingen". Hij is nu bezig aan zijn vierde en laatste jaar op de Technische Universiteit in Eindhoven. „Ik weet nu al dat ik deze plek en stad erg ga missen", zegt hij. „Internationale studen ten voelen zich hier thuis. Dat komt omdat de uni versiteit veel in ze investeert. Zo zijn er voor ons speciale activiteiten en uitstapjes. Ik heb op die manier veel Chinese studenten leren kennen. Met hen drink ik nu regelmatig een biertje. Verder koos ik voor Eind- w hoven vanwege de grote multina tionals die hier gevestigd zijn. Als student kun je hier veel nuttige contacten leggen. Als ik straks mijn diploma heb, hoop ik snel aan de bak te kunnen bij een groot bedrijf in China. Ik ben hier door de besten opgeleid." ENSCHEDE Carithea Richards (19) uit Kingston op Jamaica studeert Industrial Design aan de Universiteit Twente. Omdat deze studie niet in Jamaica te volgen is, was Carithea vastberaden in het buitenland te gaan studeren. „Meestal gaan mensen dan naar de Verenigde Staten of het Verenigd Koninkrijk. Maar ik wilde iets com pleet anders proberen." Vooral de mensen in Nederland vindt ze leuk. „Ze zijn heel tolerant, heel ruimdenkend. Die waarden deel ik." En natuurlijk de fietsen. „Voor ik naar Nederland kwam, had ik nog nooit gefietst. In de introductie- tijd drukten ze me meteen een fiets in de hand. Ik ben toen in één dag van beginnend naar gevor derd fietser gegaan." Carithea koos voor Neder land, omdat het een ge schikt land is voor inter nationale studenten. „Ik vond het een fijn idee dat er al wat net werken voor internatio nale studenten bestaan. Hoewel ik die niet eens per se nodig heb gehad, hoor. Ik heb veel Neder landse vrienden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11