Si J Gemeente Oss geeft Gight28.800euro om op te starten 10 Studenten uit Nijmegen hebben een led-systeem bedacht om te voorkomen dat ouderen 's nachts vallen. Bijvoorbeeld als ze het bed uitstappen om naar het toilet te gaan. Senioren in Oss krijgen de primeur. In de zomer van 2015 struikelden de opa en oma van Joris Olde Rikkert samen over een drem pel heen. De schade bleef tot schrammen beperkt, maar de valpartij maakte indruk op hun kleinzoon. „Ze wonen hier anderhalf uur rijden vandaan. Op de terugweg ben ik gaan nadenken of ik iets tegen het vallen kan doen", zegt de nu 20- jarige Nijmegenaar. Het resultaat heet Gight, een sys teem dat de weg van bed naar toilet verlicht als het donker is. Olde Rik kert runt het project met andere stu denten en verdient er op dit moment naar eigen zeggen niets aan. In juli start hij een proefin de gemeente Oss, waar 150 ouderen het systeem een jaar lang uitproberen. De studen ten voeren in die tijd wetenschappe lijk onderzoek uit naar Gight. Sensoren Het systeem werkt met sensoren. Als de proefpersoon uit bed stapt, licht de led-strip automatisch op. Alle drempels en andere obstakels op de weg naar het toilet krijgen een afwij kend kleurtje zodat ze goed opvallen. Dit alles om ervoor te zorgen dat ou deren 's nachts zien waar ze lopen. Als ze toch vallen, stuurt Gight een waarschuwing naar een familielid of mantelzorger. „We onderzoeken in Oss of ons systeem werkt en of men sen zich veiliger voelen", zegt Olde Rikkert. Gight, een samenvoeging van de Engelse woorden voor gids en licht, krijgt steun van de gemeente Oss. Die geeft het project eenmalig 28.800 GIGHT euro opstartsubsidie. Dat geld komt uit de pot van Oss Innoveert, een fonds om innovatieve initiatieven te ondersteunen. Voor bedenker Olde Rikkert is Gight één groot avontuur. Hij stu deert theoretische natuurkunde aan de Radboud Universiteit. „Daar kre gen we de opdracht om met meer dere studenten een onderneming te starten, een businessplan te schrijven en te zorgen dat het product er echt komt. Daardoor kon ik met mijn idee aan de slag. Het kostte meer tijd dan ik dacht en er komt heel wat bij kij ken, maar je leert er zó veel van. Het lijkt wel alsof ik tien jaar ouder ben dan toen ik begon." Dankzij alle in spanning zit een echte bv in de pijp lijn. De vrijwilligers van Gight zijn jong en dynamisch. Natuurkundestudent Robert van de Ven doet de techni sche kant. Niels Bos, die Human Technology studeert aan de Hanze hogeschool in Groningen, loopt stage en zorgt dat de proefin juli soepel van start kan. En zo zijn er meer jon geren bij het project betrokken. Zij werken vanuit een kantoorkamer in een statige villa aan de rand van Nij megen. Het pand is van het Anton Jurgens Fonds, dat Gight met raad en daad bijstaat. „We mogen hier zeker tot de start van de proef blijven zitten. Gra tis", glimt Olde Rikkert. „Wij kun nen dit natuurlijk niet betalen." Er komt op de subsidie na geen geld binnen. „Dit is ook een project in de categorie sociaal ondernemen. Im pact hebben is voor ons belangrijker dan winst maken." Gight zit in de ontwikkelfase. Dat Y Oss als proeftuin dient, is te danken aan oud-wethouder en Tweede Ka merlid René Peters. Hij woonde een presentatie van Olde Rikkert bij en zocht na afloop contact. „Hij her kende het probleem en zag iets in onze oplossing. In de komende de cennia groeit het aantal ouderen en zij moeten ook nog langer, veilig thuis blijven wonen. Daar kunnen wij misschien bij helpen." Locaties Het is nog onduidelijk welke senio ren in Oss aan de proef meedoen. De bedenker zoekt naar locaties waar meerdere ouderen bij elkaar wonen en heeft daar contact over met de ge meente en organisaties als Brabant- Zorg. „We willen het zo simpel en Impact hebben is belangrijker dan winst maken goedkoop mogelijk houden, met een led-strip die we op de plint plakken. Het is moeilijk te zeggen wat Gight kost als we het in de markt zetten. Het moet sowieso betaalbaar blij ven." Olde Rikkert en zijn vrienden heb ben het systeem zelf ook thuis uitge test. Dat je niet hoeft na te denken waar je loopt, kan ontzettend handig zijn als je half slaapdronken naar de wc wandelt, weten ze inmiddels. Ook zijn opa en oma, beiden dik in de 90, hebben proefgedraaid met een eerste versie van Gight. „Ze zijn in die tijd niet gevallen, maar het is we tenschappelijk niet verantwoord om te claimen dat het door ons systeem komt. Daarvoor hebben we het on derzoek in Oss nodig." donderdag 30 maart 2017 GO Ouderen in Oss draaien proef met licht tegen vallen Paul Driessen Oss/Nijmegen Gight, een samenvoeging van de Engelse woorden voor gids en licht, krijgt steun van de gemeente Oss. In juli start een proef in de gemeente, waar 150 ouderen het systeem een jaar lang uitproberen. De naam Gight staat voor gids- licht. Het systeem werkt met een led-strip die de weg van bed naar toilet verlicht en alle obsta kels een kleurtje geeft. Het idee komt van Joris Olde Rikkert, een natuurkundestudent aan de Radboud Universiteit in Nijmegen die erbij was toen zijn opa en oma over een drempel struikelden. Olde Rikkert presenteerde zijn idee en oud-wethouder René Pe ters sloeg er op aan. „Dit moeten we binnenhalen voor Oss", luidde zijn conclusie. In juli start een grote proef waar bij 150 Osse ouderen het sys teem een jaar lang uitproberen. Met hun led-sys teem hopen de stu denten dat ouderen minder vallen. Op de voorgrond Joris Olde Rikkert en achter Eef Lamers. FOTO JEROEN APPELS/ VAN ASSENDELFT —Joris Olde Rikkert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10