mëTdankaanah II II Hij was een echte courantier Mieke van der Jagt wint prijs met brief 17 De nieuwe moestuinier is jong, idealistisch, eet zeer bewust - en kijkt soms ook een tikkie te romantisch tegen het moestuinverhaal aan. Met dank aan de potjes van Albert Heijn en laagdrempelige instapconcepten als 'De makkelijke moestuin'. Pim de Pagter 1938-2017 het onderhoud te zwaar. Zeker bij groeizaam weer vergt de moestuin wekelijks de nodige uren aandacht. Na jaren van toenemende leegstand lopen de volkstuinverenigingen nu weer vol met vers bloed. Wat de nieuwe leden zich vaak niet realise ren: een volkstuin is tijdrovend en best zwaar werk, geeft secretaris Wim de Feijter aan. En vergt toch ook wel enige kennis. De veteranen - die die kennis graag delen - moe ten wel eens stilletjes lachen als ze zien hoe de jonkies in de weer zijn. Bestuurslid Peter Willeboordse: „Ie der jaar rond deze tijd komen er veel nieuwe mensen en sinds een jaar of twee ook weer veel jongeren. En elk jaar zit er wel iemand bij die naar de overkant loopt, naar Intratuin, en met een stuk of wat courgette- en tomatenplanten terugkomt en ze zó de vollegrond in doet. Dan zeggen wij: die kun je nu nog niet in de grond zetten! Het gaat misschien nog vriezen! Soms geloven ze je, maar vaak ook niet. Want, zeggen ze: het tuincentrum verkoopt ze nu toch?" Ook altijd goed voor een glimlach: onervaren jonge tuiniers die in hun enthousiasme vijf cour- getteplanten dicht bij elkaar zetten. Willeboordse: „Wat ze zich niet rea liseren is dat één plant al zo uitgroeit dat je er een flink stuk grond voor nodig hebt! En dat je van vijf van die planten voor de hele wijk courgettes hebt!" Beginnersfouten, zijn dat. Heel begrijpelijk, als je enige ervaring met tuinieren bestaat uit de moestuin tjes van Albert Heijn. Dat geldt niet voor Renske en Marcel, die al een paar jaar aardig oogsten van hun bal kon. Maar Renske herkent het beeld meteen: „Ik zit veel op moestuinfora en lees daar vaak dat mensen die dingen van AH zó in de grond stop pen. Buiten en ongeacht het seizoen. Dat werkt niet!" Wat wél werkt, weten ze inmid dels van hun ervaringen met de 'Makkelijke Moestuin' (www.mak- kelijkemoestuin.nl)Met tips van de ervaren moestuinier Jelle ('Oké. Stel: je wil een moestuin.') richtten ze een moestuin in op hun balkon. „Drie jaar geleden haddenwe een enorme oogst uit de vierkante- meterbak- ken", ver telt Renske. „Peulen, tomaten, sla, radijs, wortelen, knoflook enorm!" Ook heeft het stel zich goed ingelezen voor het aan het echte werk begon. Nu dus. Het stuk grond dat ze pachten van de volkstuinver eniging, was behoorlijk verwaar loosd. „Er zat veel onkruid in. De vereniging heeft het kaal opgeleverd, maar hier en daar zitten wortels van oude fruitbomen. We gaan nu plan ten volgens een schema van wissel teelten en verder willen we zo veel mogelijk biologisch en met de na tuur méé tuinieren", vertelt Marcel. Wie langs de tuintjes loopt, ziet al snel het verschil tussen de beginners en de gevorderden - of ook wel, het oude en nieuwe tuinieren. Oudere tuinen liggen er strak en nagenoeg onkruidvrij bij. Onder de jongeren wordt meer geëxperimenteerd: in die grotendeels met stro bedekte tuin bijvoorbeeld met per- macultuur, wijst Peter Willeboordse. Maar de werelden groeien naar elkaar toe. Het volkstuincomplex verandert en flo reert door de vruchtbare mix van jarenlange ervaring en frisse ideeën. Al- bert Heijn, Jelle en de vierkantemeter- bak hebben er vast iets mee te maken. leder jaar rond deze tijd komen er veel nieuwe mensen Het is een gaan en komen van mensen op volks tuinvereniging Levens lust in Vlissingen. De vereniging is - hoe han dig - gevestigd tegenover Intratuin, dat met zijn concept 'Kweken en oogsten' helemaal inspringt op de hernieuwde interesse voor de eigen groentenkweek. De lente staat op barsten, de zon schijnt en het is maar liefst dertien graden. Marcel de Bus- schere loopt met een kruiwagen vol boomwortels naar zijn auto. Van zijn gloednieuwe volkstuin, die hij aan het opkuisen is. In december heb ben hij en zijn vrouw Renske een perceeltje van 250 vierkante meter gehuurd. Dit wordt het eerste jaar eten van eigen grond. Hoewel, Renske blijft bescheiden. „Genieten van de tuin, zo nu en dan een salade - dat zou voor dit jaar al mooi zijn." Maar de stip aan de einder is heel wat ambitieuzer. Marcel: „We wil len zelfvoorzienend worden wat voedsel betreft. Kijken of dat lukt. Wij zijn vegetarisch, dus groenten zijn heel belangrijk voor ons." De oudgedienden op Levenslust groeiden veelal zelf op met ouders die groenten kweekten, gewoonweg omdat dat goedkoper is. Die genera tie is vergrijsd. Gaandeweg wordt Drie jaar geleden hadden we een enorme oogstvan ons balkon Pim de Pagter, die zaterdag in het ziekenhuis in Goes op 78-jarige leeftijd overleed, was de laatste Zeeuwse directeur van de PZC. In 1999 nam hij af scheid van de uitgeverij, waarvoor hij 36 jaar had gewerkt. De Pagter maakte de laatste fase van de PZC als zelfstandig familiebedrijf mee. Jarenlang vormde hij samen met Frans van de Velde en Koos Scherphuis de directie, net zoals hun vaders dat hadden gedaan. Aanvankelijk was De Pagter niet van plan in de voetsporen van zijn vader te treden. Hij belandde in de marketing, maar koos in 1963 toch voor de PZC, in eerste instantie in A de functie van directiesecretaris. Hij werd omschreven als een echte krantenman, een 'courantier', die ook landelijk vooraanstaande nevenfuncties bekleedde. Hij was onder meer jarenlang voorzitter van de Nederlandse Dagbladpers. Als PZC-directeur zorgde De Pagter er mede voor dat de krant lange tijd zelfstandig overeind bleef in de snel veranderende mediawe reld. Het tij keerde toen de uitgeve rij eind 1996 werd ingelijfd door de toenmalige beursgenoteerde on derneming Wegener Arcade. De gevolgen waren ingrijpend. Zijn collegadirecteuren verkochten hun aandelen en verdwenen van het toneel, er kwam een ingrij pende reorganisatie en de koers van het bedrijf werd niet langer in Zee land, maar in Apeldoorn bepaald. De Pagter nam zelf in mei 2999 afscheid, na tweeënhalf jaar alleen als directeur te hebben gefunctio neerd. De onvermijdelijke schaal vergroting ging hem aan het hart. „Ik moet er echt niet aan denken dat de PZC niet meer in Vlissingen wordt gedrukt", zei hij bijvoorbeeld bij zijn vertrek." Zijn vrees werd al enkele jaren later bewaarheid. De opdracht was een verhaal te schrijven over de 'schaking' van de in Vlissingen geboren schrijf ster Betje Wolff (1738-1804). Zij ging, vlak na haar zeventiende ver jaardag, er kort vandoor met de 24-jarige onderofficier Mattheus Gargon. Wat er is voorgevallen, is altijd een mysterie gebleven. De schrijfwedstrijd leverde 26 inzendingen op. De kwaliteit was behoorlijk hoog, vond de jury. „Er zaten echt diamantjes tussen", al dus Anna A. Ros, die samen met Theo Raats en Perry Moree de jury vormde. De keuze viel uiteinde lijk op Mieke van der Jagt, oud journalist van de PZC. Onder het pseudoniem Jan Verdagt schreef zij een brief, waarin Wolff zich tien jaar na dato tot haar toenma lige geliefde wendt. De jury noemde deze vorm 'volstrekt ori gineel' en prees het 'prachtige taalgebruik'. maandag 27 maart 2017 Volkstuin bloeit op Ondine van der Vleuten -Peter Willeboordse -Renske de Busschere Rolf Bosboom Mieke van der Jagt uit Goes is winnaar geworden van de Betje Wolff Schrijfwedstrijd. De uitslag werd zaterdag be kendgemaakt in ZB Planbu reau en Bibliotheek van Zee land in Middelburg. Aan de prijs is een bedrag van 300 euro verbonden. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61