Valverde verrast zichzelf met glansrijke zege in Ronde van Catalonië Van Avermaet: eeuwige nummer 2 is nu veelwinnaar 9 Niki Terpstra overspeelt in Gent-Wevelgem zijn hand tijdens tactisch spel In Gent-Wevelgem zat Niki Tersptra voor het eerst dit Vlaamse voorjaar in de finale, maar hij verkeek zich op de sterkste renners van het moment: Peter Sagan en Greg van Avermaet. Het is nog iets meer dan een kilo meter naar de teambus. Niki Terp stra - net vierde geworden nadat hij in de finale het onderspit heeft ge dolven in een tactisch spel - kijkt niet op of om en rijdt in één streep door. „Het stoom kwam uit mijn oren op dat ogenblik. We hebben hier in de bus geen boksbal hangen om een minuut tegen aan te ram men. Dat moet eigenlijk wel." Terpstra heeft gegokt en verloren. Want een kwartier eerder zit hij nog in een kopgroep van vijf. Prima gedaan tot zover, er zijn alleen wel een paar ernstige bezwaren. Met Greg van Avermaet en Peter Sagan zijn ook de twee beste eendags- coureurs van het moment mee. En ook de twee anderen, Jens Keuke- leire en So ren Kragh Andersen, zijn op papier sneller in de sprint. „Een vervelende situatie. Simpel", zegt Terpstra zelf. Een staaltje blufpoker en dan misschien een welgemikte aanval in de finale biedt de meeste kans op de zege. Terpstra spaart zich in de wetenschap dat in een achtervolgende groep zijn snel sprintende ploeggenoten Tom Boonen en Fernando Gaviria zitten. Gaatje Met nog 16 kilometer te gaan rijden Van Avermaet en Keukeleire weg. Van kop af. Op de Menenstraat, een kilometerslange rechte baan op weg naar de finish in Wevelgem. Sagan heeft net een kopbeurt gedaan en Terpstra laat een gaatje vallen met de gedachte dat de wereldkampioen wel inpikt. Sagan bedankt vriendelijk voor de eer en de twee Belgen verdwijnen uit beeld. Het was niet eens een aanval, zegt Van Avermaet. „Ik wist zelf BOFKONT niet dat we weg waren gereden, maar toen zijn we vol door gegaan." Sagan probeert er nog naartoe te springen, maar wordt bijgehaald door Terpstra met Andersen in zijn wiel. Als de achtervolging eindelijk op gang is gekomen, is het al te laat en Terpstra weet dat hoon hem ten deel zal vallen. Ploegleider Wilfried Peeters vraagt zich op televisie af 'hoe hij die twee kan laten rijden'. Goedkoop Peter Sagan heeft het helemaal ge had met zijn Nederlandse metge zel. „Goedkoop", noemt hij het rij den van Terpstra. „Hij gaat in de aanval, maar wil niet werken. Dit is een voorbeeld van hoe je de wed strijd kan verliezen tegen mij. Ik kon bepalen wie er zou winnen." Terpstra heeft op dat moment weinig keus, legt hij uit. Daar komt bij dat hij niet een type is dat zich, om het plat te zeggen, onder de klo ten laat kietelen. Niet door mede vluchter Andersen, maar ook niet door wereldkampioen Sagan. „Ik In de finale zitten en niet scoren. Dat is niet waar ik het voor doe ben geen wereldkampioen. Het was niet aan mij om dat gaatje te dich ten. Als hij gaat bluffen, kan ik ook heel goed bluffen. Is Sagan boos? Ik denk dat hij even rustig moet gaan zitten. Na de koers stroomt de adre naline door je lichaam." Terpstra weet dat hij te lang heeft gewacht. Hij heeft zijn hand over speeld. „Ik aarzelde en het is een ge miste kans. Ik had voor de overwin ning willen rijden. We hebben het spelletje gespeeld, maar net verlo ren. Met goede benen in de finale zitten en niet scoren. Dat is niet waar ik het voor doe." Valverde, in de slotfase ontsnapt met de Ier Daniel Martin, bleef de sprintende groep net voor. Het was zijn derde ritzege. Na het wegvallen van Chris Froome in de top van het klassement zaterdag - de Brit van Sky was vroeg in koers niet attent - was Alberto Contador de enige overgebleven concurrent. Tot een strijd tussen de beide Spanjaarden kwam het gisteren niet. Een lange ontsnapping hield stand totdat de laatste twee vluch ters - Thomas De Gendt en Jay McCarthy - in een van de laatste omlopen in Barcelona werden inge lopen. Het was het sein voor Froome om een gooi te doen naar de ritzege, maar ook hij bleef niet uit de greep van het eerste peloton. Valverde (foto), zaterdag in de sprint geklopt door Daryl Impey, besloot gisteren met een aanval zijn op dat moment al zekere eindzege nog meer glans te geven. Hij hield Jarlinson Pantano net achter zich, Arthur Vichot werd net als zaterdag derde. In het klassement hield Valverde Contador minuut en 3 seconden achter zich. „Dankzij de ploeg is mijn positie nooit in gevaar geko men", vertelde Valverde, die de Ronde van Catalonië één keer eer der had gewonnen (in 2009). „Ik had niet verwacht dat ik hier al zo goed zou zijn. De anderen hebben meer koerskilometers in de be nen." Valverde reed een maand geen wedstrijden omdat hij Pa- rijs-Nice vanwege ziekte miste. Steven Kruijswijk was op de tiende plek de beste Nederlander. De kopman van Lotto-Jumbo sloot de rittenkoers af als zevende. maandag 27 maart 2017 GO Gegokt en verloren in finale Daan Hakkenberg Wevelgem Van de vijf Vlaamse klassiekers won Greg van Avermaet tot nu toe de drie belangrijkste. Na de Omloop het Nieuws blad, E3 Harelbeke was de 31-jarige gis teren de beste in Gent-Wevelgem. Greg van Avermaet? Dat was acht jaar lang de man die zich niet koest kon hou den, zich te pas en te onpas in de luren liet leggen en ontel bare keren net naast de zege greep. Nu is alles anders. Elke keuze die hij maakt, blijkt de juiste. „Ik geloof het zelf bijna niet", stamelde de Belg, gisteren in Wevelgem waar hij twee dagen na zijn winst in E3 Harel beke ook al won. Zelf voelt hij vooral dat hij de voorbije winter weer vooruit gang heeft geboekt. „Op de Kemmelberg steek ik er toch wel bovenuit. Ik kom iets frisser de finale in. Daardoor maak ik nu de goede keuzes. Het zit ook een beetje mee allemaal, waar het vroeger misschien een beetje tegenzat." De pechvogel is een bofkont geworden. Ondertussen is Van Avermaet de huizen hoge favoriet voor de Ronde van Vlaan deren zondag. „En in principe ligt de Ronde van Vlaande ren mij nog beter dan de drie koersen die ik nu heb gewon nen." —Niki Terpstra BARCELONA Alejandro Valverde heeft op overtuigende wijze de Ronde van Catalonië op zijn naam geschreven. Giste ren won de 36-jarige Spanjaard de zevende en laatste etappe, een rit over 138 kilometer met acht doorkomsten op de olym pische berg Montjuïc. Een spaarzaam moment als Niki Terpstra (rechts) voorin meedraait. Links ach terin houdt Greg van Aver maet zich nog schuil achter Peter Sagan. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44