rifeWI 1 m j 1 4 Rechters sluiten verdachten vaak veel te gemakkelijk op 3 Ook na arrestaties blijkt 'Ndrangheta nog steeds actief op veiling in Aalsmeer fiwrf De bloemenveiling in Aalsmeer blijkt nog niet verlost van maffia-invloeden. Onderzoek bevestigt dat de Zuid-Italiaanse 'Ndrangheta er nog steeds actief is. Jarenlang smokkelde de Italiaanse maffia cocaïne tussen ladingen bloemen uit Aalsmeer naar Italië. Met de arrestatie van de gebroeders Vincenzo en Giuseppe Crupi in 2015 werd hun drugslijn opgerold. Maar de grote politieoperatie blijkt lang niet alle maffia-invloeden te hebben uitgeroeid. Onderzoek van het Duitse jour nalistencollectief Correctiv en deze krant wijst uit dat er nog steeds banden bestaan tussen maffiagere- lateerde personen en Nederlands grootste bloemenveiling. Bloemen handelaren in Aalsmeer zijn ang stig om te praten, maar zeggen ano niem: „Ik weet voor 99 procent ze ker dat de drugshandel via andere maffialeden doorgaat." Bart Weitjens, directeur van Agro-Check, een bedrijf dat dubi euze spelers in de bloemensector onderzoekt, ziet ook dat de maffia nog actief is. „Ze zijn hier nog steeds aan de gang. De bloemen- branche is een te perfecte kans voor ze. Vrachtwagens met bloemen rij den heel Europa rond. En het is een versproduct, dus alles moet snel vervoerd worden. Elet is nauwelijks controleerbaar." Clan De broers Vincenzo en Giuseppe Crupi runden meer dan twintig jaar lang een bloemenexportbedrijf in Aalsmeer. Ze stonden bekend als één van de grootste exporteurs van bloemen naar Italië. Weinigen wis ten dat de tulpen en hyacinten slechts bijzaak waren. Het echte geld verdienden ze met cocaïne die in holle ruimtes van de vrachtwa gens werd verstopt. Ze werkten voor een machtige clan van de Calabrische maffia, de 'Ndrangheta. Ook na hun arrestatie in 2025 blijkt de familie Crupi de banden met Aalsmeer niet te hebben doorge knipt. Toen één van de broers in september 2016 vrij kwam, ging hij meteen terug naar Aalsmeer, zegt een getuige in het Italiaanse straf rechtelijk onderzoek. Hij zou heb ben geprobeerd de boekhouding mee te nemen. Eén van hun be langrijkste helpers is ook alweer ge signaleerd. Ik weet voor 99 procent zeker dat via andere maffialeden de handel doorgaat In herfst van 2015, vlak nadat de broers werden gearresteerd, trouwde de dochter van één van de Crupi's met een jonge man uit Si- derno, de thuisbasis van hun maf fiaclan. Trouwfoto's tonen een ba rokke villa die voor de gelegenheid was voorzien van een muur van witte rozen. Niet lang na de bruiloft opende de schoonzoon een bloemenzaak in Siderno met een Nederlandse naam. De Facebookpagina laat zien dat het bedrijf bloemen importeert uit Aalsmeer. Standaardtruc De schoonzoon zelf zegt niets te maken te hebben met de maffia. Hij wijst erop dat hij voordat hij deze bloemenwinkel opende, al werk zaam was in de bloemenbranche. Maar uit onderzoek blijkt dat zijn vorige werkgever uitgerekend de zoon is van een veroordeelde maf fiabaas uit Calabrië. Ook doen maffiagroeperingen nog steeds pogingen Nederlandse bloementelers op te lichten, consta teert Agro-Check. De Italianen hebben een standaardtruc. Ze doen een paar kleine bestellingen en be talen keurig. Dan, in de aanloop naar een feestdag, volgt een reuzen- order en blijft betaling uit. In de aanloop naar Internationale Vrou wendag op 8 maart zag Agro-Check weer 'een paar oude bekenden uit Turijn' opduiken die probeerden te lers een poot uit te draaien. Op de Royal Flora Aalsmeer weten bloemenhandelaren dat de strijd tegen de maffia nog lang niet ge- streden is. Eén van hen zegt: „Het personeel van Vincenzo Crupi werkt nu voor een ander bedrijf, dat is overgenomen door een man uit Calabrië. Over die man hoor ik ook niet al te beste verhalen." De strafrechtelijke vervolging heeft Nederland overgelaten aan Italië. Verschillende mensen die in het kader van het onderzoek tegen de Crupi's zijn gearresteerd, heb ben van de Aalsmeerse bloemen veiling Royal Flora Holland een le venslang toegangsverbod gekregen. Een woordvoerder van de veiling zegt: „Om te blijven monitoren, de sierteeltsector weerbaar te maken tegen financieel-economische fraude en kennis te delen met ex perts, zijn we structureel in gesprek met het Openbaar Ministerie en de Nationale Politie." .Vf-il A-01-164 Het besluit om een verdachte in voorlopige hechtenis te plaatsen wordt door rechters niet altijd kri tisch overwogen en de redenen voor opsluiting zijn vaak onduide lijk. Dat staat in een rapport van het College voor de Rechten van de Mens, dat vandaag verschijnt. Het College onderzocht ruim 300 dos siers bij vier rechtbanken en twee gerechtshoven. Het ontbreekt meestal aan een goede onderbouwing van de beslis sing om iemand voorlopig op te sluiten. Zo werd bij de rechtbank Zeeland-West-Brabant gewerkt met een kruisjesformulier waarop alleen de algemene gronden voor hechtenis staan genoemd. Op een ander formulier staan standaard teksten waarop zinnen wegge streept moeten worden. Deze lichtzinnige werkwijze van rechters heeft enorme maatschap pelijke gevolgen, waarschuwt het College voor de Rechten van de Mens. Een verdachte die langere tijd wordt opgesloten kan zijn baan, uitkering of huis verliezen. Ook leidt het tot financiële nood en zelfs tot relatieproblemen. „De impact is hoe dan ook vaak enorm en daarom moet een beslissing tot voorlopige hechtenis uiterst zorgvuldig over wogen worden", zegt een woord voerder van het college. Ondervraagde rechtbankmede werkers geven in het onderzoek aan dat rechters niet altijd genoeg voor bereidingstijd hebben om zich in zaken te verdiepen, vanwege het grote aantal zaken dat ze moeten af handelen en door bezuinigingen bij rechtspraak en OM. Volgens Europese afspraken moeten rechters altijd goed moti veren waarom ze iemand opsluiten. Die uitleg mag niet te algemeen zijn en moet verwijzen naar de spe cifieke omstandigheden van een misdrijf en de achtergrond van een verdachte. Ook moet de rechter al tijd bekijken of het mogelijk is om een minder ingrijpende maatregel op te leggen, zoals een enkelband of een contactverbod. De rechtbanken trekken zich de kritiek aan. Ze beloven beterschap, schrijft het College voor de Rechten van de Mens. De rechtbank Zee land-West-Brabant, die alleen kruisjesformulieren gebruikte, is inmiddels overgestapt op een uit gebreidere manier van motiveren. maandag 27 maart 2017 GO Bloemenexport nog in greep van maffia Cecilia Anesi, Giulio Rubino, Koen Voskuil Aalsmeer —Anonieme bloemenhandelaar M Vincen zo Crupi. FOTO REUTERS i, U IXJCi Bloemen op weg naar Italië. Meegeleverd poeder blijkt vaak geen Sub- stral. foto anp Rechters nemen soms te mak kelijk het besluit om verdachten in afwachting van hun strafzaak vast te zetten. Ook als later vrij spraak volgt, kunnen verdach ten hun huis, baan of relatie kwijt zijn. Peter Winterman Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3