Non-valeur Alles wat bondscoach Blind aanraakte, 2 Danny Blind (55) is gisteren ontslagen, een dag na de wanprestatie van Oranje in Bulgarije (2-0). Kroniek van de laatste dag van de bondscoach, die begon in Sofia en thuis eindigde. HUGO BORST WK-KWALIFICATIE BULGARIJE - NEDERLAND ANALYSE re. Column Laten we de schade eens proberen te kapitali seren. Daags na de zeperd in Bulgarije sprak ik een paar sportmarketeers. Ze waren eens gezind. Danny Blind heeft niet alleen de KNVB een miljoenenschade berokkend: ontbreken op een EK en WK kost bijvoorbeeld (horeca)onder- nemers klauwen vol met geld. Hoeveel precies? Moeilijke berekening. Dat die onderhandelingen over Blinds vernie lende spoor dat in miljoenen moest worden uitge drukt, lang duurden gisteren begreep ik wel. Maar nu hoor ik dus net dat Danny Blind niet hoeft te betalen, maar geld meekrijgt. Niet alleen CEO's blijken gruwelijke graaiers, ook een vleesgewor den assistent-trainer die door een non-valeur tot bondscoach is gepromoveerd kent geen gêne. Zo gaat het dus: je levert een wanprestatie en je wordt ervoor beloond. Je hand ophouden na mismanagement, moreel ben je als mens dan bijna failliet. Mij hoor je overi gens niet beweren dat Blind opzettelijk een jochie van 17 laat verzuipen in een bord borrelende Bul gaarse yoghurt. Intrigerend is het wel: waarom nam een zuinige, sluwe Zeeuw met genoeg voet balverstand in vredesnaam zoveel risico? Vervolg vraag: durft Peter Bosz het zondag om half drie ook aan om De Ligt op te stellen tijdens De Klas sieker? Ik gebruikte net het woord non-valeur. Want bij die stoethaspel begon het allemaal. Bert van Oost veen is het mannetje dat ooit de geniale construc tie Hiddink-en-daarna-Blind-als-bondscoach ver zon. De sportieve schade die zo ontstond, is eigen lijk nog het ergst. Jonge internationals doen in de zomers van 2016 en 2018 op het hoogste platform geen ervaring op. Zou je ook moeten kapitaliseren en doorberekenen aan Blind, en trouwens ook aan Hiddink. Nu het toch over geld gaat: kan de non-valeur niet bestuurlijk aansprakelijk gesteld worden of zo vanwege de gevolgen van die geniale constructie? Hij, Bert van Oostveen, zal zich verdedigen door te zeggen: 'Hoezo? Ik werk nog steeds bij de KNVB.' En zo is het. Meneertje is gewoon verantwoorde lijk voor de gang van zaken tijdens het EK vrou wenvoetbal in Nederland deze zomer. Het kan allemaal, bij de KNVB. Sportieve schade is het ergst ven na 21.15 uur kwam gisteren hetstatement van de KNVB. Danny Blind is niet langer bondscoach van Oranje. I Zijn ontslag komt er na I bijna vijfjaar in Zeist, waar hij in de zomer van 2012 begon als rechterhand van Louis van Gaal. Een dag van natreuren, overleggen en af wachten eindigde voor Blind in het Hil ton Hotel, oog in oog met zijn spelers van wie hij afscheid nam en met wie hij eerder op de dag nog in mineur was te ruggereisd vanuit Sofia. 9.16 uur In de vertrekhal is het wach ten op Oranje. Nog ruim een uur, dan gaan we boarden op vlucht HV7831 naar Amsterdam. Voor de troepen uit meldt zich alvast de bestuurstop van de KNVB. Jarenlang gaf je als meereizende journa list de directeuren van de bond een hand op dit soort ochtenden, om ze te feliciteren met wéér drie punten in een WK- of- EK-kwalificatiereeks. Maar die tijden zijn voorbij. Sterker: Praag sep tember 2014, Reijkjavik datzelfde jaar, Konya september 2015 en nu hier in So- fia: inmiddels dreigt er inflatie op histo rische nederlagen. Ook Pierre van Hooijdonk, meegereisd als analist voor de NOS, vat het nog verse drama in één zin samen. „Vroeger hadden 'we' het als Oranje ook wel eens moeilijk in dit soort landen. Maar in het slechtste geval speelde je dan gelijk. Nu kun je dus kansloos verliezen." 9.40 Hoe ironisch: direct na de pas poortcontrole hangt een blauw infor matiebord. 'Meditation room, left' staat er op. De grap is snel gemaakt: „Kan Danny meteen heen als ie zo langs komt." Precies bij dit bord ook geeft KNVB-directeur Jean Paul Decossaux zijn eerste reactie. „Het zal duidelijk zijn dat er veel te bespreken valt. En die ge sprekken beginnen vanmiddag. Wij met elkaar, de KNVB met de bondscoach. We nemen wel even tijd om ons te be zinnen op wat er is gebeurd." 10.10 De spelers druppelen binnen bij Gate B7. Strakke gezichten. De blikken leeg. Aanvoerder Robben zou eerst rechtstreeks terugvliegen naar Mün- chen. „Ik ga niet spelen tegen Italië dinsdag. Maar onder deze omstandighe den blijf ik nu wel bij de ploeg", meldt hij. Bij een barretje praat Robben kort met KNVB-baas Decossaux. Ook tech nisch directeur Hans van Breukelen meldt zich. Blind zit verderop bij het raam, naast zijn assistent Fred Grim. Bij Blind spreekt zijn gezicht altijd boekdelen. Hij heeft wat iemand als Louis van Gaal ook heeft na veel inspan ning en weinig rust: Dan lijkt het wel alsof ze door een tram zijn overreden. De bondscoach is vannacht niet voor tweeën gaan slapen. „Eén vraag blijft maar malen", verzucht hij. „Hoe kan het nou dat er afgelopen september een echt 'team' stond bij de start van de kwalifi catie in Zweden. En dat je daar nu niks meer van terugziet? Dat is voor mij zó'n teleurstelling. Zó onverklaarbaar ook." Oke, hij zag ook: de voorbereiding was rommelig. Twee spelers hadden een be grafenis, sommigen blessures. En de eerste spits moest ziek naar huis. „Uiteindelijk hebben we zelfs op de besloten donderdagtraining geen 11 te gen 11 kunnen spelen. Ik hecht altijd veel waarde aan die training, dus heb ik 's avonds maar een extra bespreking in gelast." Blind gaat niet zelf opstappen, WK-KWALIFICATIE Uitslagen Programma Stand Oefenduel De keuze zelf vertelde al heel veel, zo niet alles. Zondagmiddag la gen er tussen Zeist en Amster dam twee scenario's op tafel bij de KNVB: ofwel de bond liet Danny Blind tóch tot en met morgenavond zitten, als een soort nationale Kop van Jut, klaar voor een genadeloze publieke tuchti ging in de Arena. Ofwel Fred Grim uit De Beemster werd nog voor het duel met Italië be noemd tot interim-bondscoach van het Nederlands elftal, een coach met uit sluitend ervaring in de Jupiler League, en met alleen nog keeperstrainer Frans Hoek aan zijn zijde. Het werd het laat ste. Niets ten nadele van Grim verder, maar zo diep zijn de KNVB en het Ne derlands elftal dus gezonken, in een cri sis die zijn weerga niet kent, ingezet sinds de zomer van 2014. Wonderlijke keuzes, nog gekkere contracten, een ge mist EK, bestuurlijke chaos, wegren nende assistenten, een weggestuurde directeur en falende bondscoaches. Het onvermijdelijke ontslag van Blind is slechts een hoofdstuk in een boek vol ellende. Een veelzeggend hoofdstuk, dat wel, over een bondscoach die haast alles wat hij aanraakte, in verbrand rubber zag veranderen. De keuze voor de pas 17-jarige Mat- thijs de Ligt in Sofia zal hem voor altijd worden nagedragen, net als de ontluis terende statistieken van één van Neder lands slechtste bondscoaches aller tij den. Maar tegelijk was Blind ook ge woon de man die op het verkeerde mo ment, op precies de verkeerde piekwas. Constructie Veroordeeld tot een kwaliteits-arm Oranje vol middelmaat en vergane glo rie. En gevangen in een absurde con structie bovendien, die hem al op voor- maandag 27 maart 2017 De laatste dag van Danny Blind Maarten Wijffels Sofia gj Bulgarije U Nederland GROEPA 9 juni: Nederland - Luxemb. Wit-Rusl. - Bulgarije Zweden - Frankrijk 31 augustus Frankrijk - Nederland Zaterdag Bulgarije - Nederland 2-0 5. Delev 1 -0,20. Delev 2-0 Scheidsrechter: Collum (Schotland) Toeschouwers: 12.000 Gele en rode kaarten: geen Zweden - Wit-Rusland 4-0 Bulgarije - Zweden Luxemburg - Frankrijk 1-3 Luxemburg - Wit-Rusl. 3 september Nederland - Bulgarije Wit-Rusland - Zweden Frankrijk - Luxemburg gespeeld 1 Frankrijk 5 w g v 4 1 0 pt (v-t) 13 (10-3) 2 Zweden 5 3 1 1 10 (10-3) 3 Bulgarije 5 3 0 2 9 (8-10) 4 Nederland 5 2 1 2 7 (8-6) 5 Wit-Rusland 5 0 2 3 2 (2-10) Morgen, 20.45 uur 6 Luxemburg 5 0 1 4 1 (6-12) Nederland - Italië Sjoerd Mossou en MaartenWijffels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37