4Wat wil je als je jarig bent? Doe maar 'n NEN 13 UIT DE REGIO Rien Poortvliet Gezinsfoto's maandag 27 maart 2017 PZ echt. „Ik vind het gezellig, een huis vol." Net op dat moment drukt een man zijn neus tegen het raam. Met zijn handen maakt hij een dakje boven zijn ogen om naar binnen te turen. Mevrouw Fokker kijkt er nauwelijks van op. „Zo gaat dat hier altijd", lacht ze. „De hele dag door." Met name toeris ten staan voor het raam. „Duitse toeristen die elk jaar naar ons eiland komen, die komen ook elk jaar naar mijn kabouters kijken. En Belgen die er dan op zaterdag zijn en op zondag terugkomen. Die zijn van een soort kabouter club." Alle kabouters zijn mevrouw Fokker even lief. D'r is er niet één die ze mooier vindt dan de ander en aan namen doet ze ook niet. Maar de buurtkinderen wel. „Flet zijn nog maar ukkies van een jaar of vier, maar ze weten het pre cies. 'Die heet zus en die heet zo', zeggen ze dan. Prachtig!" Mevrouw Fokker graait in de krantenbak naast de bank en to vert het grote kabouterboek van Rien Poortvliet tevoorschijn. „Kijk, ik heb er nog een boek van ook. Ik heb twee achterkleinkinderen en die lees ik dan voor. Zo heb ik al veel over kabouters geleerd." Naast eigen kroost heeft me vrouw Fokker ook een tweeling zus. „En die heeft allemaal knuf fels!" Ze schatert het uit. „Wat ik heb met kabouters, heeft zij met knuffels. Waar die verzameldrift vandaan komt, ik zou het niet weten. Het is ook meer verveling dan wat anders. Maar zij heeft dus een hele hoek in haar huis vol knuffels." Het is even stil. Het kanariepietje voor het raam grijpt zijn kans om luidkeels van zich te laten horen. „Ik heb hem pas net", vertelt mevrouw Fokker. „Laatst heb ik in verpleeghuis De Wieken geze ten, in Zierikzee.lk was voorover gekukeld met mijn rollator en ik moest herstellen. Ik had een kanariepietje, al een jaar of zes, en mijn dochter in Noordgouwe heeft dat beestje nog keurig elke dag eten gegeven. Maar ja, hij miste het geluid van de radio en de televisie. En misschien ook mijn stem. Toen ik terugkwam, lag-ie dood in zijn kooitje. Ik heb gelijk een nieuwe gehaald." Mevrouw Fokker was blij dat ze na acht weken naar huis mocht. „Ik had mijn huisje gemist. En mijn kabouters. Toen ik in Zierikzee was, had mijn dochter nog wat kabouters voor me meegebracht, om op mijn kamer te zetten, maar dat is toch anders. Toen ik uit de auto stapte en de kabouters op mijn vensterbank zag staan, dacht ik: ja, ik ben weer thuis." -Wendy Wagenmakers WIE? Hendrika Fokker WAT? Kabouters kwamen er kabouters bij. Niet al leen met mijn verjaardag, maar door het hele jaar heen. De buren van een paar deuren ver der hebben er zelfs een uit Italië meegebracht. Nog een mooitje ook. Maar ik heb er nu zo veel dat ik heb gezegd: 'nu is het ge noeg'. Ik kan ze niet meer kwijt." In het huisje van mevrouw Fok ker staan niet alleen kabouters. Ze heeft ook heel veel beeldjes, poppetjes, gezinsfoto's en bor relglaasjes uit alle landen. Op de bank ligt een knuffelpoesje, net Tegen elkaar gedrukt Mevrouw Fokker kreeg haar eerste kabouter toen ze 50 was. „Elk jaar kwamen er kabouters bij en niet alleen met mijn verjaardag." FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER WAAR? Zonnemaire In een schattig straatje van Zonnemaire staat het oude raadhuis. Een prachtig rijks monument. Zo'n pand waar alle toeristen een foto van maken. Maar het arbeidershuisje aan de overkant trekt nog meer aan dacht. Kijk die vensterbank! In dat kleine huisje, wit met groene raamkozijnen, woont Hendrika Fokker. Mevrouw Fokker is 89 jaar en heeft onge veer evenveel kabouters voor haar ramen staan. Alle ramen. De huiskamer, de slaapkamer, de keuken; overal staan kabou ters op de vensterbank. Het zijn er zo veel dat ze tegen elkaar gedrukt staan. Anders past het niet meer. „Mijn man is 39 jaar gele den overleden. Ik was toen net 50. 'Wat wil je voor je verjaardag?' werd me toen gevraagd. 'Ik weet het niet', zei ik. Ik had al zo veel. 'Nou', zei ik, 'doe maar een kabouter'. Zo is het begonnen." Het bleef niet bij die ene kabouter. „De een na de ander kwam met een ka bouter aanzetten. Elk jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34