PowerWindow: laagje óp het glas vangt zonne-energie 11 9 CAIA Wie is Liesbeth? Een kleurtje is natuurlijk leuk, maar wit reflecteert licht nu eenmaal het best Terug van weggeweest: de zon! Grote opluchting bij zonaanbidders, voor hen kan het niet vroeg genoeg zomer zijn. Voor sommigen is het voorjaar helemaal niet zo'n feest. Ineens dwar relt overal stof en lijken ramen extra vies. En dan dat felle licht! Gelukkig kun je zelf veel doen om je huis lichter of don kerder te maken. Gooi het liefst alles open als je meer licht wilt, adviseert Liesbeth Oldeman (47), keurmerk stylist vastgoed. Gordijnen, vitrage, maar ook deuren: „Een gang of over loop is meestal heel donker doordat alle deuren dicht zijn." De docent van de online opleiding vastgoedstyling helpt huizen verkopers hun woning zo gunstig mogelijk te presenteren. En dat bete kent vaak: zoveel mogelijk licht bin nenlaten. „Mensen worden blij van licht. Licht geeft ruimte, transparan tie en kleur. Een huis komt gewoon beter tot zijn recht met licht", legt de Culemborgse uit. Betegelde balzaal Helpt het niet als je deuren openzet, kijk dan eens naar de muren en meu bels. Heb je gekleurde muren? Mis schien kun je die wit verven. Want een kleurtje is natuurlijk leuk, 'maar wit reflecteert licht nu eenmaal het best', zegt Oldeman. Ook grote, don ker gekleurde meubels nemen licht weg. Ze maakt er wel de kantteke ning bij dat alléén wit ook niet goed is. „Er moet wel sfeer zijn. Van een witte, betegelde balzaal word je niet blij." Verder is het volgens Oldeman vaak een goed idee om spiegels op te hangen, omdat ook die licht weer kaatsen. Bovendien lijken ruimtes groter met een spiegel erin. Wie ook met spiegels werkt, is Caia. Caia is een bolvormige robot, die zonlicht naar donkere ruimtes in je huis stuurt. Zet haar binnen of buiten in de zon en ze draait haar spiegels zo, dat het zonlicht daar valt waar jij het hebben wilt. De robot onthoudt de plek waar het licht naar toe moet en draait met de zon mee, zodat je de hele dag echte zonne schijn in je werkkamer hebt, of op de kamerplanten. Ook goed voor de elektriciteitsrekening, want je hoeft minder lampen aan te doen. De ro bot, die bestand is tegen regen en sneeuw en zichzelf oplaadt met zonne-energie, is naar verwachting vanaf juni verkrijgbaar. Privé-zonsopgang Heb je niks met al dat licht in huis, of heb je er zelfs een hekel aan? Dan kun je nog alle kanten op met gordijnen, lamellen, jaloezieën en zonnescher men. „Het is makkelijker om een licht huis donkerder te maken dan andersom", zegt Oldeman. Veel fabrikanten spelen dit seizoen in op de 'groene' trend in kleuren en materialen. Luxaflex' nieuwe collec tie rolgordijnen is weliswaar strak van vorm, de dessins zijn geïnspi reerd op de 'imperfectie van de na tuur'. Grillige vormen van boom schors en patronen in bladeren lei den tot lossere lijnen op de gordijn stof. De bekende jaloezieën van Luxaflex zijn steeds vaker van hout. In seizoen 2017-2018 is de trend don ker hout als walnoot, wengé en zwart gebeitst eiken, waarmee je een 'tropi sche look' crëert, aldus Luxaflex. Organische strepen zijn ook te vin den in de collectie van Velux. De maker van dakramen en bijpassende gordijnen vroeg het Amsterdamse ontwerpduo Scholten&Baijings een serie vouwgordijnen te ontwerpen. Zij lieten zich inspireren door de kleuren van zonsopkomst en -onder- gang. Die tinten komen terug in dunne horizontale strepen die met de hand getrokken lijken te zijn. Zo ontstaat het gevoel van een privé- zonsopgang. De dessins zijn ver werkt in zowel verduisterende als lichtdoorlatende vouwgordijnen en zijn verkrijgbaar in blauwe ochtend- tinten, gele middagkleuren of een rood thema van de avondzon. Stonewashed Ook zonneschermen krijgen lossere vormen in hun ontwerp. Het bedrijf Dickson, dat onder meer textiel ont wikkelt voor zonneschermen en zonnezeilen (doek dat je over je ter ras spant), noemt de nieuwe, niet kaarsrechte strepen 'potloodlijnen'. Je zit ook allang niet meer vast aan het knaloranje van het zonnescherm van opa en oma, want stof voor zon neschermen is er in alle kleuren van de regenboog. Voor de echte trend setter heeft Dickson dit jaar zelfs denim in de collectie. Net als bij jeans zijn er schermen met aparte stiksels, in gewoon spijkerbroekenblauw of met een stonewashed effect. Veel van de weefsels houden bovendien UV- straling (gedeeltelijk) tegen. maandag 27 maart 2017 GO Zon in huis betekent niet alleen licht, maar ook warmte. Steeds meer mensen vinden het zonde om die energie verloren te laten gaan en willen er iets mee doen. Alles door het raam De Delftse startup Physee ontwikkelde een laagje dat op glas wordt aangebracht, waardoor het licht wordt opgevangen dat normaal gesproken zou worden weerkaatst. Zonnecellen in het raamkozijn zetten het licht om in elektriciteit. Het PowerWindow is een vinding van Willem Keste- loo en Ferdinand Grapper- haus, die onderzoek deden bij de vakgroep Radiation, Science Technology (RST). Zij richtten in 2014 Physee op. Het idee: uitein delijk zal bij nieuwbouw 100 procent van de beno digde energie uit het aan gepaste glas kunnen wor den gehaald. Tien Power- Windows zijn inmiddels als pilot geïnstalleerd in het Rabobankkantoor in Eind hoven. Grapperhaus en Kesteloo hopen dat hun slimme glas in de toekomst wordt gebruikt in 'gewone' gebouwen, maar ook in bushokjes en vliegtuigen. Lichtvangertje Lichtrobot Caia (links) 'vangt' ook buitenlicht en stuurt het naar donkere plekjes in huis. Het elek trisch vermogen is 10.000 lumen, de lichtopbrengst van meer dan elf peertjes van 60 watt. Info: indiegogo.com Liesbeth Oldeman (47) komt uit Cu- lemborg, waar ze LO Studio opzette, dat stylingadvies geeft aan mensen die hun huis willen verkopen, vastgoedstyling opleiding.nl Zonsop- en ondergang vormt de inspiratie bij Scholten&Baijings. FOTO'S VELUX Zonnetje in Tekst Fleur Halkema A Tropische look bij Luxaflex in 2017-2018, met wengé en zwart. FOTO LUXAFLEX huis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33