Energieneutraal wonen op Tholen 7 Nul op de meter in Wemeldinge Hans (73) en Jenny (70) van der Werff wonen nu anderhalf jaar in Kapelle. Hun MorgenWonenhuis was binnen een dag opgebouwd. Tien dagen later was het woonklaar. De familie Van der Werff was al ruim een jaar op zoek naar een nieuw bouwhuis. Hans: „We wilden geen onderhoud meer. We woonden hiervoor in 's-Gravenpolder, in een huis van veertig jaar oud. Op den duur krijg je toch onkosten. Dat geld kun je dan beter in een nieuw huis steken." En toen vonden ze na lang zoeken hun 'droomhuis' aan Floddertje, een straat in de Kapelse Zuidhoek. Hans en Jenny zitten zichtbaar tevreden op hun nieuwe, witte bank. De woonkamer is stijlvol strak inge richt, met een licht vloerkleed en kleurige accessoires. Jenny: „Het was voor ons bestemd. We voelen ons hier al helemaal thuis. Ik wens al die door gaswinning gedupeerde men sen in Groningen zoiets toe." Favo riete plekjes in huis zijn de bank, de haard en hun slaapkamer. „We kij ken regelmatig gezellig televisie in bed. Heerlijk." Nieuw optrekje Net als de 23 andere woningen in hun straat is het nieuwe optrekje een huis van MorgenWonen, een concept van bouwbedrijf Volker- Wessels. In Zeeland staan ook Mor gen Wonenhuizen, in de Terneu- zense wijk Othene. Deze woningen worden grotendeels in de fabriek ge produceerd, zodat ze ter plaatse in een dag kunnen worden opge bouwd. Binnen een dag zijn de wo ningen wind- en waterdicht. Tien dagen na de montage van de laatste woningen in de wijk worden de hui zen woonklaar opgeleverd. „Het was compleet. Het terras was af, er stond klimop in de tuin en een hek om het huis." Alleen het gras was 'een zootje'. „Veel hobbels en erg onge lijk. Maar toen we dat meldden bij de aannemer kwam er meteen een tuinbedrijf. Het is afgegraven en opnieuw ingezaaid. Nu staat het er weer netjes bij." Hun vorige huis in 's-Gravenpol- der was snel verkocht. Hans: „We hebben wel iets verloren op de verkoop. Maar ach. Bij de verkoop van een eerder huis, net voor de crisis, hadden we weer veel geluk." MorgenWonenhuizen zijn ener gieneutraal. Het huis levert zoveel energie dat een gezin dat bewust met energie omgaat geen energie kosten meer betaalt. „Wij houden volgens mij nog over. En we zijn niet zuinig met warmte, hoor; 22 graden is het hier nu. Lekker behaaglijk." De zuidkant van hun dak bestaat volledig uit zonnepanelen. „Het is belangrijk om rekening te houden met het milieu. Dat zouden veel meer mensen moeten doen. Soms heb ik het idee dat er weinig aan dacht is voor zonnepanelen. Dat het niet aantrekkelijk is, omdat je het geld pas later terugverdient. Je moet investeren, maar dat bedrag verdien je na vijfjaar terug. Dus uiteindelijk is het goed voor de portemonnee." Vriendelijk Het kostte hen niet veel moeite om te wennen. „Kapelle leeft. En we hebben het getroffen met deze buurt. Iedereen is vriendelijk en be leefd. Het voordeel van de Zuidhoek is natuurlijk dat iedereen nieuw is. Het is ook leuk dat er een leuke mix is qua bewoners. Er wonen ook veel jonge gezinnen, met schattige kin deren, geweldig." Het stel geniet elke dag van het nieuwe onderkomen. „We hebben hier ons eigen biovakantieoord," lacht Jenny. „We kunnen niet meer op vakantie. Maar dat is niet erg. We hebben al zoveel van de wereld gezien en het is heerlijk om thuis te zijn. En als je hier bij Wemeldinge aan het strand loopt, voelt het ook als Frankrijk." maandag 27 maart 2017 Floddertje heet de straat in Kapelle waar de Morgen- Wonenhuizen staan. Inzet: de woon- kamer. 'Hier is ons eigen biouakantieoord' Tekst Joanne Karkdijk Foto's Marcelle Davidse A Jenny en Hans van der Werff zijn tevreden in hun nieuwe huis. „Het was voor ons be stemd." Bij de bouw van nieuwe huurwoningen is voortaan de norm dat deze energie neutraal zijn. Dat zegt Bert Jansen van woningbouwvereniging Stadlanden De corporatie bouwde al enkele rijtjeshui zen in Oud-Vossemeer om tot zogehe ten Nul-op-de-Meter-woningen, nu gaat ze op Tholen voor het eerst nieuwe hui zen bouwen onder deze noemer. In de tweede fase van nieuwbouwwijk Veste- tuin in Tholen-stad komen elf NOM-wo- ningen voor de verhuur. Ze krijgen onder meer zonnepanelen op het dak. Door de aanwezigheid van een slaap- en badka mer op de begane grond worden ze ook levensloopbestendig. De vijftien sociale huurwoningen die Stadlander dit jaar hoopt te bouwen in Sint-Maartensdijk- West worden ook energieneutraal. Het zijn huizen van het type MorgenWonen, zoals de woning van Hans en Jenny van der Werff in Kapelle. Zes oudere huurwoningen aan de Oos- terscheldestraat in Wemeldinge zijn verbouwd tot Nul-op-de-Meter- woningen. In oktober startte aannemers bedrijf Fraanje met de renovatie, in op dracht van woningbouwvereniging RWS en projectontwikkelaar Marsaki. In fe bruari was het project afgerond. De wo ningen hebben geïsoleerde voorzetge- vels met driedubbel glas gekregen, daki solatie en vloerisolatie. Op de daken zijn 28 zonnepanelen geplaatst en de cv- ketel is vervangen door een luchtwarmtepomp. Een gasaansluiting wordt overbodig. Sommige bewoners hebben echter nog geen afscheid willen nemen van hun gas. Afkoppeling gebeurt dan als er een nieuwe huurder komt. 1,75 De provincie Zeeland trekt weer 1,75 miljoen euro uit voor het slopen, op knappen of samenvoegen van verou derde woningen. In totaal zullen 208 huizen worden gesloopt. Hiervoor komen 113 energiezuinige woningen terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30