ZEELAND GEBOEKT En we noemen hem Nico Zeeusche Peerel ZEELAND 21 Bunkers, mijnenvelden, tankwallen, inundaties: de Atlantikwall zette vanaf 1942 het leven van kustbewoners op zijn kop, ook in Zeeland mssm^^ssms Het is het stille leed van de oorlog. In Zeeland hadden vooral Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint Philipsland ermee te maken. De eilanden werden begin 1944 grotendeels onder water gezet, om een geallieerde landing te voorkomen. Ruim 25.000 mensen moesten worden geëvacueerd. Zout water stroomde over vruchtbare akkers, tastte huizen en schuren aan. Natuurlijk volgde in het najaar van 1944 de onderwaterzetting van Walcheren. Dat was een 'offensieve inundatie', het waren geallieerde vliegtuigen die de dijken kapot bombardeer den. Gevolgd door een - relatief- snelle bevrij ding. Op Schouwen-Duiveland lag dat anders. Daar kon de Nederlandse vlag pas in mei 1945 worden gehesen. Na een winter van groeiende spanning en onderdrukking. Het drama van de 'Tien gehangenen van Renesse' is daarvan wel licht het sprekendste voorbeeld. De laatste tientallen jaren zijn er al meerdere uitvoerige studies over de Atlantikwall in Zee land verschenen. De namen van Hans Sakkers en Hans Houterman moeten in dit verband val len. Weliswaar vanuit een andere invalshoek geschreven, maar ook dicht tegen het onder werp aanschurend is het in 2013 verschenen boek 'Verjaagd door vuur en water' van Kees Slager. Hij maakte nota bene zelf de evacuatie mee, als vijfjarige, toen hij in februari 1944 met zijn ouders en andere familieleden uit Scherpe- nisse moest vertrekken. De Schouwse oorlogsellende komt in breed perspectief aan bod in de begin deze maand ge presenteerde studie 'Verdreven voor de Atlan tikwall' van Geert-Jan Meilink, Peter Staal en Steven van Schuppen. Daarin worden de gevol gen van de aanleg van de Atlantikwall behan deld, toegespitst op zes locaties: IJmuiden, Den Helder, Katwijk, Den Haag-Scheveningen, Hoek van Holland en Schouwen-Duiveland. Hele stadswijken werden gesloopt, in de ont volkte gebieden werd geplunderd en vernield. Het gevaar van een geallieerde landing was altijd en overal aanwezig. De ontwikkelingen aan het oostfront speelden een belangrijke rol. Rusland liet zich in 1941 niet op de knieën dwingen, met het gevolg dat er daar structureel veel Duitse manschappen en materieel nodig waren. De nazi's wilden de kust van West-Eu ropa daarom van een aaneengesloten verdedi gingslinie voorzien, die met zo min mogelijk militairen kon worden bemand. Aanval Op 19 augustus 1942 mislukte een geallieerde aanval op de Franse havenplaats Dieppe. Dat was voor Hitier aanleiding om van de kust van Spanje tot Noorwegen een 'onneembare ves ting' te maken: de Atlantikwall met bombe- stendige bunkers, geschutsbatterijen, tankmu ren, tankwallen, mijnenvelden. En, uiteindelijk ook uitgestrekte onder water gezette gebieden in Zeeland en Zuid-Holland. Begin 1944 beslo ten de bezetters Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland onderwater te zetten. De ei landen werden grotendeels onbewoonbaar, de bewoners moesten elders hun heil zoeken. Met soms voor de Duitsers onvoorziene complica ties. Tussen Schelphoek en Renesse was een landfront aangelegd, als rugdekking voor de kustbatterijen. Door het wassende water wer den de bunkers en versterkte boerderijen van het landfront onbruikbaar en moest er meer westelijk een nieuwe linie worden aangelegd. Wat weer zoveel werk met zich meebracht, dat er extra arbeidskrachten van Zuid-Beveland moesten worden gehaald. Vorig jaar december werd een grafplank met middel eeuwse skeletresten door de CT-scanner van het ADRZ in Goes gehaald. Het was een hele happening, met veel archeologen, onderzoekers en pers. De vraag van de dag was: is het meisje of een jongen? Het antwoord kon vrijwel meteen worden gegeven: een jongen, of beter gezegd: een man. De restanten van het graf wer den in 1923 op het strand van Oostkapelle opgegraven. Het gaat om een bodemplank van een grafkist met botten van een per soon, die circa 700 na Christus in de handelsplaats Walichrum bij Domburg is overleden. Afgelopen jaren zijn skelet en plank onder zocht, zodat de ouderdom kon worden vastgesteld. In het nieuwste nummer van het tijdschrift Zeeland schrijft archeo logisch conservator Aagje Feld- brugge van het Zeeuws Genoot schap over meerdere vondsten op het Domburgse strand bij Berken bosch. Omdat het inmiddels ge woonte is om skeletresten een naam te geven, stelt zij de naam Nico voor. Naar Nico Schoolmees ter, de conciërge van het museum van het Zeeuws Genootschap, die in 1921 de grafresten ontdekte. Zeeuwse schrijvers We weten even veel van haar als wat Pieter de la Ruë bijna drie eeuwen geleden in Geletterd Zeeland meldde. 'Coomans (Johanna), Huisvrouw van den heere Johan vander Meersche, Rentmeester Generaal der Ed. Moog. Heeren Staaten van Zeeland, (met wien zy den 29 Mai 1611 getrouwd is) was eene zoetvloeijende en stigtelijke Digteres,' berichtte hij over haar. Na een overzicht van haar werk en de waardering daarvoor, noteert hij nog: 'Zy overleed den 12 Octo ber 1659.' Zeven gedichten kende hij van haar, en nog steeds stokt de teller bij deze schamele zeven. Wij ra ken niet meer opgewonden over haar naam, maar lang was zij een begrip, in haar stad Middelburg en ver daarbuiten. Jacob Cats droeg in 1620 een werk op aan de 'Eerbare, Const-rijcke, loff-weerdighe Jonck-vrou Johanna Coomans.' Hij jubelt een paar bladzijden door, ze is 'een spoor voor al de Zeeuwen,/ een licht van u geslacht, een ciersel deser eeuwen.' Hij prijst haar 'reyne trouw', ze geeft zich niet over aan 'Venus cromme spron gen' (ofwel de capriolen van de liefde) maar levert 'sang van beter stoff, een liet van Mirriam' (ver moedelijk een verwijzing naar Exodus 15:21). 'Zeeusche Bloem,' noemt hij haar. Johanna Coomans 1580/85- 1659 Vijfjaar later bevordert hij haar tot 'de Zeeusche Peerel'. Haar be scheidenheid verleende de parel des te meer glans. Ze besloot een gedicht zelfs met een in moderne ogen vernederende regel: 'Al wat ick maken kan en is maer vrou- wen-werck.' Cats was niet de enige die haar roemde, anderen deden volop mee. Zij roemde minstens even uitgebreid terug en dat geeft een beetje te denken. Het meest gepre zen wordt Cats, twee van de zeven gedichten zijn gewijd aan haar be schermheer, onder meer een lang 'Apollo-feest'. Waar blijft de Zeeuwse kunst vraagt de Griekse god zich af: 'Is Zeelandt dan ontbloot, van die de cunste minden?' De 'groote Catz' maakt het tekort ruimschoots goed. Het lijkt een gedicht alleen voor hem, niet voor ons. Zo'n ge voel bezorgt Johanna Coomans de lezer vaak, en zo lijkt haar oeuvre eerder een poëziealbum dan poë zie. maandag 27 maart 2017 PC Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Water tegen de bevrijders Jan van Damme Geert-Jan Meilink, Peter Staal, Steven van Schuppen: Verdreven voor de Atlantikwall - Uitgeverij WBOOKS, 192 pagina's, 19,95 euro. A Nico in de CT-scan. FOTO MARCELLE DAVIDSE m ffr TtTMI"i» 1 NTfff' naBöPï A Nico wordt nog even bekeken eer hij door de CT-scan gaat. FOTO RUBEN OREEL Mario Molegraaf A Boerderij in de omgeving van Nieuwerkerk nadat het eiland onder water was gezet. FOTO UIT VERDREVEN VOOR DE ATLANTIKWALL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21