!ÊË£m§m^nl Stedentrip Duisburg Blind per direct weg bij Oranje Blamage in Sofia WK in Rusland ver weg Volkstuin steeds populairder Direct naar radioloog per 1 juli Vrouwen met een vermoeden van borstkanker moeten vanaf 1 juli binnen 24 uur weten of ze ziek zijn. Langer wachten levert onnodig veel stress en angst op. Vandaag bij de krant Huubvander Lubbe Marcel wil eten van eigen grond De ïo.ooo vrouwen die jaarlijks na het bevolkingsonderzoek een on duidelijke uitslag (Bo-score) krij gen, kunnen per t juli binnen 24 uur terecht in het ziekenhuis. Nu moeten ze na een alarmerend tele foontje van de huisarts vaak nog lang wachten op vervolgonderzoek. Die wachttijd loopt op tot wel tien werkdagen, stelt Ruud Pijnap pel, hoogleraar mammaradiologie in Utrecht en directeur van het Landelijk Referentie Centrum voor Bevolkingsonderzoek (LRCB). „Dat is onmenselijk. Bij een vermoeden van borstkanker staat iemands we reld op zijn kop, dat levert onge looflijk veel angst en stress op, ter wijl in deze groep bij 85 procent niets aan de hand is." Vanaf 1 juli stuurt de huisarts een vrouw direct door naar de radio loog. Nu krijgt zij vaak eerst een in take bij de chirurg op de borstkan- kerpolikliniek, gaat dan naar een ra dioloog en voor de uitslag weer te rug naar de chirurg. Hierdoor be steedt de chirurg tijd aan vrouwen met wie niets aan de hand is en lo pen de wachttijden op, zegt Pijnap pel. „Radiologen kunnen meteen een nieuwe mammografie doen, eventueel een aanvullende echo en een biopt nemen. Als er niets ver dachts te zien is, wordt een vrouw vrijwel meteen gerustgesteld." Als minder vrouwen onnodig op de borstkankerpoli terechtkomen, krijgen ze daar meer ruimte om de vrouwen die met een sterker ver moeden van borstkanker uit het bevolkingsonderzoek komen (B4- Bs-score, ook 10.000 per jaar) snel ler te helpen, verwacht Pijnappel. Dat er vanaf juli slechts 24 uur tus sen huisarts en bezoek aan de ra dioloog mag zitten, zoals de Neder landse Vereniging voor Radiologie Bij een vermoeden van borstkanker zijn lange wachttijden onmenselijk onlangs heeft besloten, zorgt bij een hoop ziekenhuizen voor span ning. Voorzitter van de sectie mammaradiologie Henk Jan Baar slag: „De radiologieafdelingen den ken dat niet zo snel voor elkaar te krijgen. Maar het moet wél." Jaarlijks doen een miljoen vrou wen mee aan het bevolkingsonder zoek. Pijnappel: „25 jaar borstkan keronderzoek heeft het sterftecijfer met 41 procent doen dalen. Maar het proces kan sneller met de hui dige technieken." En goedkoper: „Een consult bij de chirurg is drie keer zo duur als een bezoek aan de radioloog." Nieuwsmedia i vl Bijlage interieur en wonen Nieuw album De Dijk met uitgeklede klassiekers P13 Kras.nl/50333 of bel 0900-96977ocPg ZEELAND 16 Diagnose borstkanker in een dag Francine Wildenborg Utrecht —Ruud Pijnappel, hoogleraar »P7 Dag met veel zonneschijn pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 I 'Oei, dit heb ik Q J ^""rhie"„.er; Autovakantie SPORT 1T/M 5 Ontdek de elegante Köningstrasse met vele winkels, cafés en restaurants, bezoek de diverse musea of neem een kijkje in de haven. 4-sterrenhotel gelegen achter de hoofdwinkelstraat Inclusief ontbijtbuffet en gebruik wifi '•sP - Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Nu extra korting!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1