maakt haar eerste vliegreis Russische boycot begint pijn te doen nu er elders ook goede oogsten zijn Google zet in op de privacy Een dramatisch seizoen dreigt voor de uiensector die mogelijk met 100 miljoen kilo uien blijft zitten. „Als het zo blijft, is dat een ramp voor de sector." Voor de 90-jarige Kaatje Timmerman uit Goes kwam zaterdag een droom uit. Ze maakte haar eerste vliegreis. Het was een verjaardagscadeau van haar kinderen en kleinkinderen. Oma Kaatje genoot met volle teugen. „Het was geweldig. Ik ben geen moment bang geweest." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Uienhandelaren kunnen momen teel hun bewaaruien niet kwijt. Een aantal draait op een laag pitje, som mige bedrijven liggen zelfs hele maal stil. Oorzaak: er zijn wereld wijd te veel uien. „We draaien op 40 procent van de verwerkingsca paciteit. De situatie is zorgelijk", zegt directeur Chayenne Wiskerke van Wiskerke Onions in Kruinin gen, de grootste uienexporteur van Nederland. Nederland is de grootste uienex porteur ter wereld. Jaarlijks voert ons land zo'n 1,1 miljoen ton uien uit. Dit seizoen lijkt dat onhaalbaar. Mogelijke exportlanden in en bui ten Europa hebben zelf een goede uienoogst. Duitsland heeft bijvoor beeld 30 procent meer uien dan vo rig seizoen. In heel Europa is dat zo'n 10 procent. Ook in de Verenigde Staten en India (de laatste is ook een grote ui- enproducent) is de uienoogst over vloedig. Dat geldt eveneens voor Zuid-Amerika, Brazilië in het bij zonder. Omdat er overal uien in voorraad liggen, verschijnen er zelfs impor tuien op de Europese markt, stipt Wiskerke aan. „Daar is eigenlijk geen vraag naar, want er zijn nog genoeg lokale uien van goede kwa liteit. Het verstoort wel de markt." En dan is er nog de Russische boycot van groente en fruit uit de Europese Unie. Rusland was altijd een goede exportmarkt. Zo'n 7 pro cent van onze uien ging daarnaar- toe. De boycot maakte daaraan een eind. Droogte In de afgelopen twee seizoenen kon de uiensector dat verlies compense ren door nieuwe markten aan te bo ren, met name in Zuid-Amerika. Droogte in Brazilië leidde tot mis oogsten. Zo konden de Neder landse uienhandelaren tien procent van hun voorraad kwijt in Brazilië, ook omdat buurlanden niks kon den leveren. Dit seizoen zijn er wel goede oogsten in Zuid-Amerika. „Aan export naar Brazilië hoeven we voorlopig niet te denken", zegt Wiskerke. Door het gebrek aan al ternatieve afzetmarkten, begint de Als de Russische boycot eindigt, hebben we die markt niet zomaar terug Russische boycot nu wel pijn te doen. Mocht de boycot een keer verdwijnen, dan moet de uiensec tor niet te hoge verwachtingen hebben van de Russische markt, waarschuwt Wiskerke. Ten eerste probeert Rusland de eigen produc tie op te schroeven en ten tweede richt het zich op import van uien uit landen als China, Turkije en Egypte. „Als de boycot ooit wordt ingetrokken, moeten we met die landen de strijd aanbinden." Conclusie van dit seizoen: een goede binnenlandse oogst die Ne derland op dit moment niet volle dig kwijt kan. Wiskerke: „Om alle uien weg te krijgen, moeten we per week 16.000 ton exporteren. We blijven momenteel steken op 10.000 tot 11.000 ton." Overigens zijn de handelsbedrij ven al wel een flink deel van de uien kwijt. Onder meer door afzet in Afrikaanse landen was de eerste seizoenshelft goed. Wiskerke vreest niettemin dat de uiensector met zo'n 100.000 ton uien blijft zit ten. „Er zijn nog wel kansen rond Pa sen, maar als het zo blijft, is dat een ramp voor de sector. Ja, ook voor de boeren die 4 tot 6 cent per kilo voor hun uien kregen. Dat is onder kost prijs." It maandag 27 maart 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 20 Uienseizoen is om te huilen Frank Balkenende Kruiningen -Chayenne Wiskerke, directeur Wiskerke Onions

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15