kreeftenimmigranten vonden de Oostersehelde een prima plek om zich te nestelen VOLGEN Lekkers van Giphart en meer over cle kook Over de Oosterscheldekreeft doen allerlei verhalen de ronde. Ronald Giphart gaat op zoek naar de waarheid. Gipharts kookeiland n Zeeland wordt donderdag het Oosterscheldekreeftseizoen 2017 feestelijk geopend met het veilen van de officiële eerste kreeft. Oosterscheldekreeft? Mooie verhalen moet je niet dood- checken. Er is de fraaie anekdote dat in de achttiende eeuw een schip met levende kreeften verging in de buurt van Zierikzee. Het Zeeuwse stadje was op dat moment dé doorvoerhaven van waaruit alle kreeften uit Noorwegen naar de belangrijke steden in de rest van Europa werden vervoerd. Na de schipbreuk zouden Noorse kreeften zich hebben gevestigd in de Zeeuwse wateren, waarop een nieuwe ondersoort zou zijn ontstaan: de Zeeuwse kreeft. Een prachtig verhaal, maar helaas niet waar. In 1883 werd voor het eerst een kreeft gevangen in de Oostersehelde, een gebeurtenis die werd opgetekend in de annalen van 'Het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwse Stromen'. In latere jaren werd de vangst steeds groter. Waar kwamen die kreeften vandaan? Kreeften worden geboren uit eitjes, waarna zij als larfjes worden meegevoerd door de zeestro ming, om na een week of twee naar de bodem te zakken. Kreeftenlarven hou den niet van al te zoet water en zijn al helemaal niet gecharmeerd van strenge kou (in Noorwegen zorgt de golfstroom voor relatief warmere wateren). Dit is wat er volgens biologen gebeurd zou kunnen zijn. In 1868 werd er een zee- DNA-verschil ervoor zorgt dat Ooster scheldekreeft een zachtere smaak heeft dan familieleden uit Europa. En dat klinkt wederom als een goed verhaal, al is het verdomde moeilijk om een smaakverschil tussen Canadese en Europese kreeften te proeven, laat staan tussen Zeeuwse en Normandische. Misschien moeten we ook dit niet te veel willen researchen. Of juist wel natuurlijk. Bijvoorbeeld met een recept voor Kreeft Thermidor. <1 tong (het Kreekrak) tussen Zuid-Beve land en Brabant gedicht, waardoor de Oostersehelde in de winter geen zoet water van de rivier de Schelde meer kreeg. Kreeftenimmigranten vonden prompt de Oostersehelde een prima plek om zich te nestelen. In het begin waren er tegenslagen voor deze gelukszoekers. De Neder landse winters bleken soms erg streng en ook de Deltawerken zorgden voor een genocide, waardoor alleen de aller sterkste beesten overleefden. Hoewel de Oostersehelde in verbinding stond met de Noordzee (nog steeds), is het een nogal geïsoleerde plas. Zo ontstond in Zeeland een nieuwe kreeftvariant: de Oosterscheldekreeft, een beestje dat genetisch gezien een klein beetje afwijkt van zijn neefjes en nichtjes uit andere gebieden. Nu zijn er liefhebbers die beweren dat dit minieme eten drinker Op simoneskitchen.nl vind je no-nonsense gerechten, W culinaire reisverhalen, nieuws, food-blog van Bourgondiër Tom. Foto SHODYCAREMAN Zeeuwse kreeft ontmaskerd 421 zaterdag 25 maart 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 98